Jesteś świadkiem wypadku? Widzisz utrudnienia w ruchu? A może coś Cię denerwuje? Chcesz się pochwalić? Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

Rekacja OLAWA24.PL

55-200 Oława,
Plac Zamkowy 24A/3
email: portal@olawa24.pl
telefon: 785-737-439

rwd-menu

JELCZ z kolejnym kontraktem. Minister Macierewicz z wizytą w fabryce

15 MAJ 2017, GODZ 22:29 | redakcja@olawa24.pl

3

ocena 2 / 100%

olawa24.pl

Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej odwiedził dziś Jelcz-Laskowice. Wizyta była związana z podpisaniem nowego kontraktu na dostawę 500 ciężarówek średniej ładowności wysokiej mobilności Jelcz 442.32 wraz z pakietami logistycznym i szkoleniowym. Pojazdy zostaną przygotowane dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Początkowo spotkanie miało odbyć się o godzinie 13:00 jednak minister pojawił się dopiero po 15:00. Oficjalne spotkanie w zakładach JELCZ Sp. z o. o. otworzył prezes spółki Jelcz Łukasz Dudkowski - To uroczystość ważna dla naszej spółki i ważna dla naszej armii. Po 65 latach nasza spółka może pokazać produkt, który jest ważny dla armii RP. Siła to nasza obecność w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, za to jesteśmy wdzięczni panu ministrowi i panu prezesowi. Ta siła to załoga Jelcza, to zaszczyt pracować z wami i dla was.

Następnie oficjalnie umowę podpisali płk Dariusz Pluta szef inspektoratu zbrojenia, prezes spółki Jelcz Łukasz Dudkowski oraz wiceprezes spółki Leon Szuturma. Po czym wystąpił Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. - Pamiętam samochody Jelcza od dziecka. Cieszę się, że mam tak wielką możliwość uczestniczenia w podpisaniu umowy, która będzie kluczowa dla polskiej armii i polskiego bezpieczeństwa. Chcę podziękować wszystkim za tak znakomity produkt i prace oraz za świetnie realizowane zamówienia. Można powiedzieć, że jesteście perłą w koronie polskiego przemysłu obronnego. Jak mało który zakład nie tylko dotrzymujecie terminu, ale tworzycie perspektywy pozwalające zwiększyć zamówienia. Mamy zamiar w przyszłości tutaj sytuować produkcję dla programu Wisła - czyli dla systemu antyrakietowego. Mogę powiedzieć z pewnością i przekonaniem, że ten zakład można polecić w każdej sytuacji, bo realizuje swoje zadania. - podkreślał minister Antoni Macierewicz. Jesteśmy w momencie przełomowym w rozwoju polskiej armii.

Minister w towarzystwie prezesa Łukasza Dudkowskiego i zaproszonych gości został oprowadzony po fabryce i krótko zapoznany z produkcją samochodów.

Zawarta umowa obejmuje zamówienie gwarantowane na 97 ciężarówek oraz opcję na 403 kolejne pojazdy. Wartość pierwszej części umowy wynosi 85 mln 375 tys. zł brutto, zaś druga to już 354 mln 436 tys. zł brutto. Łącznie za zrealizowanie całego kontraktu JELCZ otrzyma prawie 440 mln zł. Umowa ma być realizowana w latach 2017-2019.

Warto przypomnieć, że pod koniec listopada 2013 r. Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał umowę na dostawę 910 tych samych ciężarówek marki Jelcz 442.32 za kwotę 674 mln zł. Dostawy zaplanowano na lata 2014-2018. Był to początek wymiany w polskiej armii wozów średniej ładowności wysokiej mobilności.

Jelcz 442.32 to pojazd specjalny o napędzie 4×4 przystosowany do jazdy po drogach utwardzonych oraz w terenie. Jest on przeznaczony do przewozu materiałów i przedmiotów niebezpiecznych, technicznych środków zaopatrzenia materiałowego oraz sprzętu specjalistycznego. Konstrukcja skrzyni ładownej samochodu Jelcz 442.32 po demontażu opończy, pałąków oraz burt umożliwia zabudowę ławek do przewozu 24 żołnierzy.

Podczas podpisania umowy obecni byli również: zastępca szefa szefostwa techniki lądowej inspektoratu zbrojenia płk Maciej Zając, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Błażej Wojnicz, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak oraz starosta oławski Zdzisław Brezdeń.

 

 

reklama
 

Oceń artykuł:

(2 głosów / 100%)
Zostaw komentarz
  • Antonio! ☺ działa pomalutku żeby dzwona po drodze nie było! Śmiechu warte o

    17 MAJ 2017, GODZ 10:52 | AUTOR: ~WNEP

  • Jola, po co nam wojsko, nasi bracia amerykanie nas obronią :D to był oczywiście sarkazm

    17 MAJ 2017, GODZ 06:04 | AUTOR: ~cześ

  • Słuszna inwestycja. 500 ciężarówek dla obrony terytorialnej. W razie czego będzie czym uciekać z frontu. Każda regularna armia rozbija w pył tzw. obronę terytorialną. Najgorsze, że wmawia się młodym chłopakom, że będą zdolni do walki z regularnymi jednostkami. Gdzie są rodzice tych chłopców?

    16 MAJ 2017, GODZ 20:11 | AUTOR: ~Jola