Jesteś świadkiem wypadku? Widzisz utrudnienia w ruchu? A może coś Cię denerwuje? Chcesz się pochwalić? Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

Rekacja OLAWA24.PL

55-200 Oława,
Plac Zamkowy 24A/3
email: portal@olawa24.pl
telefon: 785-737-439

rwd-menu

Akcja „Pieszy kontra pojazd” zakończona

17 MAJ 2017, GODZ 12:45 | redakcja@olawa24.pl

4

ocena 0 / 0%

16 maja na drogach powiatu oławskiego policjanci ogniwa ruchu drogowego przeprowadzili akcję „pieszy kontra pojazd”, skierowaną do kierujących samochodami, nieprzestrzegających przepisów w tym zakresie.

Policjanci oławskiej „drogówki” podczas działań zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców wobec pieszych. Chodzi tu głównie o ich zachowania w obrębie przejść dla pieszych, gdzie kierowców obowiązuje zasada szczególnej ostrożności. Nagminnym wykroczeniem popełnianym przez kierowców w tym obszarze jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Za to wykroczenie policjanci nałożyli na kierujących samochodami ponad 20 mandatów karnych.

Jeśli chodzi o pieszych, to ci uczestnicy ruchu drogowego popełniają najwięcej wykroczeń polegających na: przechodzeniu przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, przechodzenie na czerwonym świetle lub wchodzenie wprost pod nadjeżdżający pojazd. Za tego typu zachowania funkcjonariusze ukarali 3 osoby a wobec 2 zastosowali pouczenie.

Pamiętajmy, piesi uczestnicząc w zdarzeniu drogowym pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Nie mogą liczyć na poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa. Piesi są znacznie bardziej narażeni na ciężkie obrażenia ciała. W przypadku samochodu poruszającego się z prędkością 50 km/h, pieszy ma już tylko 50% szans na przeżycie, a przy prędkości około 80 km/h prawdopodobieństwo przeżycia pieszego, spada praktycznie do zera.

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Za lekceważenie tego przepisu grozi mandat do 500 złotych

Oceń artykuł:

(0 głosów / 0%)
Zostaw komentarz
 • dlaczego nie edukują właśnie pieszych że łatwiej przystanąć na chwile przed przejściem zamiast ładować się pod koła pod rozpędzony pojazd.ten kto sam jeździ ten to rozumie .tak samo pieszy jako uczestnik ruchu drogowego powinien być karany za używanie telefonu przy przechodzeniu przez jezdnie

  21 MAJ 2017, GODZ 00:15 | AUTOR: ~Ja pier....

 • "Za lekceważenie tego przepisu grozi mandat do 500 złotych" - radziłbym sprawdzić obowiązujący taryfikator...

  19 MAJ 2017, GODZ 00:03 | AUTOR: ~neo

 • Szkoda, że zamiast akcji informacyjnych, prewencyjnych i demonstracyjnych, tak naprawdę są to akcje dojne wymierzone w portfele kierowców. Nie o prewencje tu chodzi, a o kasę do budżetu. Bo walorów edukacyjnych próżno tu szukać.

  18 MAJ 2017, GODZ 11:32 | AUTOR: ~Easy_R

 • dlatego nie wolno włazić jak krowa na drogę co wielu robi!!!

  17 MAJ 2017, GODZ 13:43 | AUTOR: ~cześ