Jesteś świadkiem wypadku? Widzisz utrudnienia w ruchu? A może coś Cię denerwuje? Chcesz się pochwalić? Nie czekaj, skontaktuj się z nami!

Rekacja OLAWA24.PL

55-200 Oława,
Plac Zamkowy 24A/3
email: portal@olawa24.pl
telefon: 785-737-439

rwd-menu

Chcą, aby na dworcu kolejowym powstało muzeum

10 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 18:53 | redakcja@olawa24.pl

21

ocena 31 / 91%

(fot. olawa24.pl)

Sprzeciw wobec budowy przystanku kolejowego w pobliżu Osiedla Sobieskiego oraz otwarcie w niezagospodarowanych pomieszczeniach dworca głównego Muzeum Kolejnictwa to jedne z punktów Oławskiego Forum Rozwoju, które z hasłem „Naprawmy Oławę!” chce wprowadzić zmiany w naszej przestrzeni i wystawia swoich kandydatów w wyborach.

OFR nie chcą przystanku kolejowego na Osiedlu Sobieskiego. Jego członkowie, którzy w większości są mieszkańcami tego właśnie osiedla, nie wyobrażają sobie, w jaki sposób miasto dogadałoby się z działkowcami lub rolnikami w sprawie sprzedaży gruntów pod przystanek. Innym punktem jest częstotliwość zamykania i otwierania rogatek przy ul. Wiejskiej, które już teraz dość często się otwierają i zamykają, a korki są spore. OFR obawia się także marginalizację dworca głównego przez zmniejszenie ilości połączeń w sytuacji, gdyby powstał kolejny przystanek.

Kandydaci na radnych przypominają o bogatej historii oławskiego dworca i kolei. Powstała w 1842 roku trasa Wrocław – Oława jest bowiem pierwszą na obecnym terytorium Polski linią kolejową i jednocześnie jednej z pierwszych europejskich linii kolejowych. Ma to więc bardzo duże znaczenie w kartach historii miasta. Warto, aby takie muzeum powstało właśnie tutaj – dodają.

Zdaniem OFR miasto nie leży w gruzach, co może sugerować hasło „Naprawmy Oławę!”. Uważają jednak, że wiele jeszcze można zrobić, aby było lepiej. W swoim programie wyborczym zawarli także punkty dotyczące m.in. cyfryzacji miasta, stworzenie nowej strony internetowej miasta, stworzenia platformy konsultacji społecznych, powiększenie systemu monitoringu, budowę drugiego publicznego żłobka miejskiego, wymianę latarni na ledowe, modernizację osiedli Sobieskiego-Kasprowicza-Chrobrego na miarę XXI wieku, budowę nowego amfiteatru czy przygotowanie miejskiej strefy relaksu na wałach rzeki Odra.

-Całość sprawie, że życie mieszkańców będzie lepsze i wygodniejsze. Program gwarantuje także rozwój miasta przy jednoczesnym rozsądnym gospodarowaniu budżetem - wyjaśniał na spotkaniu Krzysztof Betker.

Oceń artykuł:

(31 głosów / 91%)
Zostaw komentarz
  • Do ~mieszkaniec
    Ja bym się bardzo, bardzo cieszył, gdyby nasze komentarze były czytane i mogłyby kogoś zainspirować. Nie mówiąc już że mogłyby być "wykorzystane" :) Bo to są właśnie realne głosy, pomysły i postulaty mieszkańców.

    12 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 22:38 | AUTOR: ~Polak_mały

  • Do ~Jurek
    Nikt nie mówił o drugim Dworcu Kolejowym, tylko o peronie i prostym przystanku z ławką i wiatą, jak na wielu małych stacjach.

    12 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 22:24 | AUTOR: ~Polak_mały

  • Już lepiej zróbcie żabkę, przynajmniej byłaby możliwość wypicia kawy czy zjedzenia czegoś w oczekiwaniu na pociąg. Szczególnie przy notorycznych opóźnieniach.

    12 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 16:31 | AUTOR: ~Atudent

  • Nie wiem kto to wymyślił :) olawski dworzec jest legendarny powinien przejść modernizacje wnecza czyli jakaś gastronomia większa poczekalnia itp

    Po co budować dworzec na osiedlu ? Oława jest az taka duza ?
    No tak Polacy to leniwy kraj nie chce się nikomu z osiedla iść na PKP ale jak powstanie PKP na osiedlu to nikomu nie będzie się chciało iść za wiaduktu ;) taki mamy kraj ;)
    Ciężko dogodzić :) ale przed wyborami można obiecać dużo!

    12 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 16:09 | AUTOR: ~Jurek

  • Czy otwarcie stacji na Sobieskiego koliduje jakoś z otwarciem muzeum w obecnej PKP - to oznacza tylko dodatkowy rozwój miasta i udogodnienia dla mieszkańców

    12 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 15:57 | AUTOR: ~Mieszkaniec

  • Czy otwarcie stacji na Sobieskiego koliduje jakoś z otwarciem muzeum w obecnej PKP - to oznacza tylko dodatkowy rozwój miasta i udogodnienia dla mieszkańców

    12 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 15:57 | AUTOR: ~Mieszkaniec

  • Do Polak_mały.
    Pewnie znasz się na ekonomice bardziej niż ja więc po przemyśleniu Twojej opinii i poprzedników pewnie macie rację.

    Myślę, że nasze komentarze czytają różne osoby więc warto dawać realne i konstruktywne wnioski , ponieważ nasze pomysły mogą być wykorzystane.

    Warto wciąż nagłaśniać nasze problemy z utrudnioną komunikacją: drugi most na odrze, modyfikacja przejazdu klejowego na strzelnej, stacja PKP Sobieskiego, budowa altrernatywnej drogi wewnętrznej zamiast obwodnicy, obwodnica zewnętrzna za Olawą. Obecnie władze miasta powinny starać się o zastosowanie środków tymczasowych ułatwiających transport w wymienionych punktach do czasu realizacji docelowych inwestycji.

    12 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 14:11 | AUTOR: ~mieszkaniec

  • Do ~mieszkaniec
    Jesteś w dużym błędzie... Praca np. we Wrocławiu jest ważnym elementem rozwoju naszego miasta zarówno pod względem kulturowym jak i ekonomicznym. Ludzie którzy zarabiają np. we Wrocławiu płacą podatki i wydają zarobione pieniądze w Oławie. Uczą się i studiują również we Wrocławiu, Opolu, itp... ;)
    Pomyśl... Jeżeli ich odizolujesz to albo będą biedni i głupi albo wyprowadzą się tam gdzie mają łatwiej i lepiej. Ty zostaniesz w umierającej biednej dziurze sam. I co ? Kto kupi u ciebie w sklepie coś jak nie będzie miał pieniędzy bo ty nikogo nie zatrudniasz. Nie zatrudniasz bo masz mały obrót. Koło się zamyka i miasto umiera :/ Oława nie bije własnych pieniędzy one muszą napłynąć z zewnątrz ;)

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 23:32 | AUTOR: ~Polak_mały

  • Temat przystanku przewija się w Oławie od czasów komuny ;)
    Konkretnie od lat 80-tych. Wtedy władza zablokowała budowę ze względu na objawienia na działkach. Bali się że będzie łatwiej dostać się pielgrzymom na działki ... Postulat wraca co kilka lat i dalej jest tylko marzeniem o rozwoju miasta ;)

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 23:31 | AUTOR: ~Polak_mały

  • Do ~Dryppl

    Przepraszam jeśli Cię uraziłem. Mieszkam w nowym otoku i na prawdę dzięki sp.... modernizacji przejazdu kolejowego ciągle stoję w korkach. Jadę do pracy mam pociąg gdzie widzę 20 osób, jadę z dzieckiem do przedszkola i mam pociąg, jadę do lekarza tez stoję, jadę na większe zakupy znowu widzę w pociągu 15 osób, wracam do domu po ciężkim dniu to mam trzy pociągi i korek od strzelnej. A to wszystko z powodu dużej i ilości pociągów i zatrzymywaniu się na głównej stacji oława. A teraz dołóż (dla siebie i innych osób) kolejną stację na os.sobieskiego, bez kompleksowego rozwiązania komunikacyjnego droga/kolej oława stoi!!!
    Ale mam pewien pomysł, w okolicy linii kolejowej i osiedla Sobieskiego zlokalizować parking dla aut oraz przystanek autobusowy, darmowy autobus przewozi pasażerów bezpośrednio na stację PKP i zpowrotem (bez przystanków pośrednich - tylko na potrzeby PKP). Byłoby to testem ile faktycznie mieszkańców tej części oławy chce jeździć pociągiem. Zamiast stacji PKP mają przystanek autobusowy. Koszt relatywnie niższy niż budowa stacji, a jednocześnie jeśli na prawdę jest tyle osób zainteresowanych przejazdem kolejowym to zauważymy ograniczenie ruchu aut osobowych na trasie os.sobieskiego do PKP, co ułatwi komunikację tym co nie wyjeżdżają z oławy. :)

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 23:06 | AUTOR: ~mieszkaniec

  • Ja chcę przystanek w Ścinawie Polskiej, też będę dojeżdżał do wrocka

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 21:40 | AUTOR: ~Wies

  • Primo
    Przystanek to melodia przyszłości dalekiej, bo nie ma na to kasy, to nie na nasz budżet, bo to z całą infrastrukturą, dojazdem, parkingami, chodnikami, kablami itp, itd, grubo ponad 100 milionów złotych, musi dać rząd i PKP, poza tym na ostatniej sesji rady miejskiej, było wyraźnie, kto to wszystko jeszcze pogmatwał.

    Secundo
    Drugi przystanek TAK, ale tylko w połączeniu z bezkolizyjnym przejazdem przez wiejską (wiadukt, tunel), inaczej na odcinku 7km Oława – Lizawice, będziemy mieć trzy stacje, które jeszcze bardziej zablokują przejazd

    Kto tak lubił najbardziej obiecywać obwodnicę, a teraz przystanek?
    “Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami."

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 21:38 | AUTOR: ~RozumemzaOławą

  • Wszystko jest możliwe do zrealizowania ale nie z obecnym burmistrzem.Ten i cała świta jest nierozgarnięta!!!

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 17:04 | AUTOR: ~Żu żu

  • Urodziłem się w Oławie i całe życie mieszkam tu ale gdyby nie nauka we Wrocławiu i olbrzymie doświadczenie zawodowe zdobyte w poważnych firmach w stolicy Dolnego Ślaska to pewnie mieszkałoby mi się w Oławie bardzo ciężko. Oława to tylko zaścianek i zaplecze biznesu we Wrocławiu. Całe życie dojeżdżam do szkoły i pracy do Wrocławia i wiem co mówię jeśli chodzi o przystanek na Osiedlu Sobieskiego. Podobnie wypowiadają sie moje dzieci. Niestety te miasto nic nie jest nam w stanie zaproponować to więc jako podatnik chciałbym powalczyć o pewne dogodności dla siebie i innych. Rzecz oczywista.

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 13:48 | AUTOR: ~Do~~mieszkaniec

  • Doczekacie się przystanku kolejowego na Sobieskiego, tak jak obwodnicy miasta :))))) Władze Oławy są NIEUDOLNE.

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 13:21 | AUTOR: ~ja

  • Do ~Dryppl

    Zależy Tobie na własnej wygodzie czy rozwoju Oławy? Nie bądź hipokrytą! Postaw się na miejscu osób które naprawdę utrzymuja Oławę, czyli tutaj mieszkają i tutaj pracują, tutaj odprowadzają cały podatek od pracodawców i dochodów, i tutaj realizują całe swoje wydatki. Tutaj ich dzieci chodzą do szkoły i przedszkola. Dla twojej wygody inni mieszkańcy mają stać w korkach, bo królewicz chce tanio i szybko dojechać do pracy. Może krótko mieszkasz w Oławie: są tutaj jeszcze inne priorytetowe drogi, np. 396 w kierunku autostrady i trasy S8. Jeśli nie pasuje ci sypialnia Oława wracaj do swojego śmierdzącego miasta.

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 11:01 | AUTOR: ~mieszkaniec

  • Budowa przystanku kolejowego na osiedlu Sobieskiego to rzecz priorytetowa. Bez realizacji tego przystanku 80% mieszkańców sypialni Wrocławia o nazwie Oława nie będzie mogła sprawnie dojeżdżać do swoich miejsc pracy. Dzięki nim te miasto jeszcze żyje. Niestety dojazd do Wrocławia i z powrotem drogą 94 jest coraz bardziej niebezpieczny i wypadałoby aby nowy burmistrz zaangażował się w budowę tego przystanku.

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 07:54 | AUTOR: ~Dryppl

  • Ja chcę przystanek kolejowy na na osiedlu!!!. Rogatki i tak jak się zamykają jak jedzie pociąg w kierunku Wrocławia. Kwestia lokalizacji przystanku. Jeżeli będzie tak jak w Lizawicach, czyli przy rogatkach to byłoby by najwygodniej ale często byłaby zamknięte rogatki. Dlatego lepiej trochę dalej i przestawić i dołożyć czujniki na torach w kierunku Opola. To da się zrobić. Przy okazji parking na auta.
    To co? Jakiś konkretny termin wykonania?

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 06:20 | AUTOR: ~Oławianin77

  • "modernizację osiedli Sobieskiego-Kasprowicza-Chrobrego na miarę XXI wieku", no czyli co? konkrety jakie są? i skąd pieniądze na to? bo plany to można mieć wielkie, ale rzeczowo tak patrząc, to jak to wszystko?

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 03:04 | AUTOR: ~ciekawy jednak

  • No cóż, panowie nie odczuwają potrzeby przystanku bo nie jeździli i nie jeżdżą koleją do pracy, do szkoły...
    A inni ? Co nas inni... ;) Może jednak zamiast muzeum albo oprócz, warto pomyśleć także o innych, np. o czymś w rodzaju przedszkola ? Dla nich nowa strona miasta jest ważna. Cóż, są jeszcze młodzi. Jeśli nawet \"nie wyobrażają sobie, w jaki sposób miasto dogadałoby się z działkowcami lub rolnikami w sprawie sprzedaży gruntów pod przystanek\" to raczej... niech nie kandydują, bo najzwyczajniej się nie nadają. Proste.

    11 PAŹDZIERNIK 2018, GODZ 01:47 | AUTOR: ~Polak_mały

  • Fajne mają pomysły te chłopaki