200 milionów złotych gwarancji dla spółki JELCZ. Wsparcie dla modernizacji armii
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił spółce JELCZ gwarancji finansowych o wartości około 200 milionów złotych. Dzięki temu wsparciu możliwa będzie realizacja kluczowych zamówień dla polskiej armii, w tym dostaw samochodów dużej ładowności i powiększonej mobilności.
Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 15 maja w siedzibie spółki JELCZ. Dokument sygnowali Waldemar Markiewicz, prezes JELCZ Sp. z o.o., oraz Mirosław Czekaj, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. W wydarzeniu uczestniczyli również m.in. Adam Leszkiewicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Beata Rapa z BGK, a także przedstawiciele zarządu spółki JELCZ oraz dolnośląskiego oddziału BGK.
Na mocy umowy BGK udzieli gwarancji zwrotu udzielonej zaliczki, której beneficjentem będzie Skarb Państwa - Agencja Uzbrojenia. Środki te zostaną przeznaczone na realizację dostaw samochodów P/S662D.43 w 2025 roku, wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
-Spółka JELCZ, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest naturalnym partnerem dla Banku Gospodarstwa Krajowego. Udzielenie gwarancji jest dowodem na to, że bank realizuje już swoją strategię na 2025–2030. W ramach pierwszego filaru BGK skoncentruje się na działaniach wzmacniających bezpieczeństwo Polski, szczególnie na modernizacji i rozwoju rodzimego sektora obronnego, przez wspieranie przedsiębiorstw z tej branży - podkreślił Mirosław Czekaj, prezes BGK.
Wsparcie banku ma kluczowe znaczenie dla planów rozwoju spółki JELCZ, która od dekad dostarcza niezbędne pojazdy dla polskiego wojska.
-Podpisana umowa to istotny element w procesie zwiększania produkcji Spółki JELCZ przeznaczonej na potrzeby polskiej armii. To bardzo ważne, że możemy liczyć w tym zakresie na wsparcie zaufanego i sprawdzonego Partnera, jakim jest Bank Gospodarstwa Krajowego - zaznaczył Waldemar Markiewicz, prezes zarządu JELCZ Sp. z o.o.
Głos zabrał również prezes PGZ, Adam Leszkiewicz:
-Spółka JELCZ dostarcza swoje pojazdy do wszystkich kluczowych programów modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. Przyspieszenie procesu modernizacji technicznej wymaga także od PGZ, w tym Spółki JELCZ, wzrostu tempa produkcji. To pociąga za sobą konieczność inwestycji w nowe hale i linie produkcyjne. Nie jest możliwe sfinansowanie tego wyłącznie ze środków własnych, dlatego korzystamy w tym zakresie ze wsparcia BGK
Przypomnijmy, spółka JELCZ, obecna na rynku od ponad 70 lat, jest liderem w zakresie dostaw podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Sił Zbrojnych RP. Jej produkty wykorzystywane są w ramach najważniejszych programów modernizacji technicznej Wojska Polskiego, takich jak WISŁA, NAREW czy PILICA.
Bank Gospodarstwa Krajowego, będący w 100% własnością Skarbu Państwa, to instytucja wspierająca rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Na koniec 2024 roku jego aktywa wynosiły blisko 270 mld zł, a kapitał własny - niemal 41 mld zł.
Warto ponownie zaznaczyć, że coraz głośniej mówi się o rozbudowie fabryki JELCZ. Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, nowa fabryka ma powstać w Miłoszycach - w niedalekiej odległości od wyburzonego w 2012 roku wieżowca Jelczańskich Zakładów Samochodowych - to właśnie to miejsce ma największe szanse.