3 rozszerzenia do ubezpieczenia nieruchomości, które warto wykupić
Wybierając ubezpieczenie mieszkania lub domu, chcesz znaleźć polisę, która zapewni ci wypłatę odszkodowania na wypadek pożaru, zalania nieruchomości lub zniszczenia jej przez inne siły przyrody. Pamiętaj jednak, że życie jest nieprzewidywalne, a na budynki i lokale „czyhają” też inne niebezpieczeństwa. Oto 3 rozszerzenia do ubezpieczenia nieruchomości, o których warto pomyśleć, wykupując polisę.
Ubezpieczenia elementów szklanych
Rozejrzyj się po swoim domu i policz, ile szyb znajduje się w oknach. Dolicz do nich kabinę prysznicową ze szkła hartowanego i szklane akwarium. Być może korzystasz też z płyty indukcyjnej, która jest pokryta szkłem. W każdym mieszkaniu i domu znajduje się wiele elementów szklanych, których zwykle nie można naprawić. Nawet ich pęknięcie oznacza, że nadają się do wymiany.
Nowe szyby okienne i balkonowe oraz szkło na płytę indukcyjną mogą być sporym wydatkiem w domowym budżecie. By w takiej sytuacji mieć plan „B”, warto wraz z polisą na dom i mieszkanie wykupić ubezpieczenie elementów szklanych. Gwarantuje ono, że w przypadku stłuczenia szyby na skutek wypadku lub działania siły przyrody, ubezpieczyciel pokryje koszty jej wymiany.
Taka dodatkowa opcja do standardowego ubezpieczenia kosztuje przysłowiowe grosze. Zwiększa roczną składkę polisy o od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Jednocześnie zakres ochrony z tytułu uszkodzenia elementów szklanych jest szeroki. Może on obejmować (w zależności od warunków umowy zawartej z ubezpieczycielem) szyby w oknach, na balkonie i w kabinie prysznicowej, a także:
- szklane drzwiczki piekarnika;
- szyby drzwiowe;
- oszklenia dachowe i ścienne;
- szklane fronty mebli,
- dekoracyjne witraże;
- baterie słoneczne,
- terraria.
Wniosek? Rozszerzenie polisy dla nieruchomości o ubezpieczenie elementów szklanych to rozsądna decyzja.
Home assistance – opcja dla najbardziej wymagających
Jeżeli do ubezpieczenia mieszkania i domu dokupisz home assistance, to ubezpieczyciel stanie się twoim niewidzialnym asystentem. Będzie ci on pomagać w rozwiązywaniu typowych domowych problemów – wypłacając ci świadczenie pieniężne lub zapewniając techniczne wsparcie fachowców. Polisa dla nieruchomości z home assistance zapewnia pomoc, gdy np. w twoim domu lub mieszkaniu:
- dojdzie do awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej lub elektrycznej – ubezpieczyciel wezwie wtedy odpowiednio hydraulika lub elektryka, a fachowcy usuną usterkę na koszt firmy ubezpieczeniowej;
- pojawią się prusaki, karaluchy lub inne szkodniki – interwencja ubezpieczyciela będzie polegać na pokryciu kosztów ich usunięcia i zorganizowaniu pomocy fachowca od dezynsekcji;
- nie będzie można czasowo mieszkać – ze względu na szkody wyrządzone przez pożar czy powódź. W takiej sytuacji ubezpieczyciel znajduje i pomaga opłacić czasowe zakwaterowanie lokatorów takiego lokalu w innym mieszkaniu;
- popsuje się zamek do drzwi wejściowych – utknie lub złamie się w nim klucz. Ubezpieczyciel zajmie się wtedy sprowadzeniem ślusarza, który naprawi uszkodzony zamek.
OC w życiu prywatnym – must have dla przezornych właścicieli nieruchomości
Będąc najostrożniejszym właścicielem mieszkania, możesz całkiem nieświadomie wyrządzić szkodę w lokalu swojego sąsiada. Wystarczy do tego niewielka awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej lub pęknięcie wężyka doprowadzającego wodę do pralki czy zmywarki. Efektem tego może być zalanie mieszkanie znajdującego się tuż pod twoim.
W takiej sytuacji sprawca szkody jest zobowiązany do pokrycia kosztów jej usunięcia. W tym przypadku będzie to suszenie ściany, jej szpachlowanie i malowanie. Należy do tego doliczyć koszt usług fachowców. By uchronić się przed takimi nieprzewidzianymi (i dużymi!) wydatkami, warto wykupić polisę OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów szkód nieświadomie wyrządzonych przez ubezpieczonego. Mogą to być np.:
- nieumyślne zalanie cudzego mieszkania czy zaprószenie w nim ognia i wywołanie pożaru,
- zarysowanie samochodu sąsiada – przez ciebie lub twoje dziecko,
- ugryzienie przez twojego psa osoby trzeciej.
Jak rozszerzenia polis wpływają na cenę ubezpieczenia mieszkania lub domu?
Oczywiście – rozszerzenia do polisy podwyższają cenę ubezpieczenia mieszkania i domu. Jednak koszt takich „dodatków” jest niewielki w stosunku do tego, na jak duże wsparcie ubezpieczyciela może liczyć ubezpieczony. Pomyśl też o tym, że polisę dla nieruchomości opłacasz tylko jeden raz w roku. W ten sposób zapewniasz sobie bezcenne poczucie bezpieczeństwa na całe 12 miesięcy.
Ubezpieczenie nieruchomości wcale nie musi sporo kosztować – nawet z dodatkami „premium”. Oferta ubezpieczycieli jest szeroka, a firmy często proponują atrakcyjne składki polis. Wystarczy jedynie dobrze poszukać odpowiedniej propozycji. Warto to robić online, korzystając z porównywarek ubezpieczeń.
Polisa mieszkaniowa o podstawowym zakresie nie zapewni ci wsparcia w przypadku, gdy dojdzie do awarii elektryki, stłucze się szyba w kabinie prysznicowej czy gdy zalejesz sąsiada. Dlatego, zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, dowiedz się, jak możesz rozszerzyć ubezpieczenie, by spać spokojniej.
[Artykuł partnera]