Bezpieczny senior. Działania policji
Osoby starsze dowiedziały się między innymi o tym jak chronić się w domu, na ulicy, w sklepie czy w środkach komunikacji miejskiej.
Internet niesie za sobą wiele zagrożeń, głównie dla seniorów, które nie zawsze są świadome metod działania oszustów. Policjanci prowadzą spotkania z osobami starszymi, podczas których oprócz nauki samoobrony i pierwszej pomocy przedstawiają najczęstsze zagrożenia.
- Kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego z jelczańskiego komisariatu, aspirant Tomasz Kania, przy współpracy z Fundacją Atena, przeprowadził spotkanie w Owczarach. Uczestnicy nauczyli się, jak przewidywać i unikać sytuacji zagrożenia, jak działać pod wpływem stresu, a także poznali podstawowe techniki samoobrony. Poruszono też ważne kwestie związane z oszustwami, m.in.: metody “na wnuczka”, “na policjanta” czy fałszywego pracownika banku, spoofing telefoniczny – podszywanie się pod zaufane numery, oszustwa z wykorzystaniem BLIK-a, SMS-ów o niedopłatach za media, i wiele innych zagrożeń w cyberprzestrzeni - informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy oławskiej policji.
Osoby w podeszłym wieku dowiedziały się również, jak chronić się w domu, na ulicy, w sklepie czy w środkach komunikacji miejskiej. - Policjant szczegółowo omówił sposoby unikania zagrożeń, reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz skutecznej samoobrony. Pod czujnym okiem aspiranta Tomasza Kani uczestnicy mieli okazję przetestować swoje umiejętności w praktyce, m.in. w scenariuszach napaści czy próby kradzieży. Seniorzy aktywnie brali udział w ćwiczeniach, zadawali pytania i omawiali konkretne sytuacje – np. jak zareagować, gdy ktoś próbuje ukraść telefon lub torebkę. Dbajmy o bezpieczeństwo seniorów – wiedza i prewencja mogą uratować zdrowie, a nawet życie!