Budowa basenu idzie zgodnie z planem, a nawet lepiej
W piątek przed południem na terenie nowo powstającego kompleksu basenowego odbyła się pierwsza, z trzech zaplanowanych przez inwestora konferencji. Po raz pierwszy radni mieli szansę, zobaczyć jak powstaje długo wyczekiwany przez mieszkańców basen. O inwestycji opowiedzieli wykonawcy projektu oraz burmistrz Tomasza Frischmann.
Na gruzach starego basenu powstaje nowy obiekt sportowo-rekreacyjny. Mija właśnie rok od wbicia pierwszej łopaty. Jak zapewnia wykonawca, firma ALSTAL na ten moment obiekt gotowy jest w 70%, a najwięcej pracy pochłonęło to, co znajduje się pod ziemią.
- To, czego nie widać, a co jest najważniejsze to cały system uzdatniania wody, filtrów i rur, który znajduje się pod ziemią. Prace nad tym zajęły blisko rok. Dopiero teraz powoli cała obiekt się wynurza i widać postępy - mówi kierownik projektu.
Na nowym terenie nie zabraknie obszaru do plażowania oraz obiektów basenowych, które składają się z kilku niezależnych stref. Basen do pływania o głębokości około 2 metrów z czterema torami, nieceka rekreacyjna i miejsce dla dzieci. Główny obiekt o powierzchni 1000 m kw będzie zawierał rwącą rzekę, gejzery wodne, leżanki, armatki i ściankę do wspinaczki. Dla najmłodszych przewidziano brodzik wykonany w technologi niecki z blachy stalowej oraz wodny plac zabaw z jeżykami wodnymi, parasolami wodnymi, słonikami i zjeżdżalnią. Przewidziany jest również zespół zjeżdżalni dla starszych, w tym "Anakonda" zjeżdżalnia kręcona o długości ponad 60 metrów oraz dwie zjeżdżalnie rodzinne. Wygospodarowano również miejsce na suchy plac zabaw dla dzieci.
Poza basenami pojawią się miejsce do gier zespołowych. Wzdłuż ulicy Gazowej powstaną ogrodzone boiska piaszczyste do piłki ręcznej plażowej i siatkowej.
Teren wraz z Termami Jakuba będzie tworzył jeden duży kompleks rekreacyjny w nowoczesnym wykonaniu.
-Technologia ze stali nierdzewnych, to najlepsza rozwiązanie, jeżeli chodzi o baseny otwarte. Jest niewrażliwa na temperatury i zimowanie. Niskie temperatury i lód nie powodują degradacji tej konstrukcji. - mówił projektant obiektu. -Stal jest łatwa w utrzymaniu, jeśli chodzi o czystość, a koszty utrzymania basenu są znacznie niższe.
Zgodnie z warunkami umowy okres gwarancji umowy wynosi 60 miesięcy, a na same niecki firma udziela gwarancji 10-letniej.
Mieszańcy będą korzystali z tego samego parkingu co Termy Jakuba. Wejście na teren odkrytej pływalni będzie jednak osobne. Wybudowane zostaną kasy, również z możliwością płatności samoobsługowej. W tym samym budynku powstaną przebieralnie, sanitariaty oraz część pomieszczeń technicznych. Niewielkie przebieralnie pojawią się także dookoła basenów.
W miejscu starego budynku technicznego powstał nowy. Tam umieszczone zostały wszystkie filtry i urządzenia zasilające basen w świeżo uzdatnioną wodę.
-Postawiliśmy nacisk na rozwiązania chroniące środowisko. Stąd na budynku mamy ustawioną baterię fotowoltaiczną, która będzie częściowo zasilać instalacje w ciągu dobrej pogody. Będzie z niej zasilane również oświetlenie terenu. - informował projektant Tomasz Markowski.
Na obiekcie jednorazowo będzie mogło przebywać aż około 1700 osób. Zgonie z umową i harmonogramem obiekt ma być otwarty w czerwcu 2019 roku.
Wykonawcy podczas konferencji zapewniali, że prace idą zgodnie z planem i obiekt zostanie oddany do użytku w czerwcu. Bardzo dobrze ma się także współpraca z urzędem miejskim. Terminy płatności są dotrzymane. Dzięki dobrej pogodzie niektóre elementy, które miały być realizowane po nowym roku, już zostały wykonane.
Całkowity koszt budowy odkrytego basenu wynosi 24,5 mln złotych brutto. Najkosztowniejszymi elementami inwestycji są niecki basenowe oraz technologia uzdatniania wody.
Zimą, woda w obiekcie nie będzie spuszczana. Ma ona chronić dno. Dla takiej konstrukcji lód oraz niskie temperatury są nieszkodliwe. Woda w nowym basenie będzie działała w obiegu zamkniętym. Będzie wpuszczana raz na rok. Dawny basen oławski, który został wybudowany ponad 35 lat temu, pobierał wodę z rzeki Oława. Nowe przepisy mówią, że woda z basenu musi być wodą pitną, dlatego zostanie ona dostarczona przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji.
Operatorem basenu będą Termy Jakuba.
-Technologia obiektu zamkniętego i otwartego różni się, ale sposób pracy na basenie jest podobny. W oparciu o specjalistów jakich mamy w Termach Jakuba ustaliliśmy, że tym operatorem będzie nasza spółka miejsca. Umowa z wykonawcą nie kończy się na etapie budowy basenu, bo to nastąpi w przyszłym roku. Umowa kończy się w 2020 roku, po okresie sezonu, w którym wykonawca będzie czynnie uczestniczył w zakresie technologii, sprawdzenia jakości wody i jakości działania poszczególnych elementów. - informował burmistrz Tomasz Frischmann. -Warto tutaj dodać, że to, co widzimy na zewnątrz to jest tylko część pieniędzy i pracy włożonych przez wykonawcę. W mojej ocenie to 60-70% wartości inwestycji jest pod ziemią.
Prezes Term Jakuba Zbigniew Szwarc mówił, że personel techniczny zostanie zwiększony na stałe. W obiekcie będzie pięciu ratowników. Spółka już od dawna przygotowuje się na uruchomienie basenu. Wiadomo już, że bilety na dwa baseny będą oddzielne.
-To będą dwa różne obiekty i dwa punkty kasowe. Będą wprowadzone opaski na kod kreskowy, zaś bilety będą całodzienne, a nie godzinę – wyjaśnia Zbigniew Szwarc.
Na terenie obiektu przewidziane są punkty gastronomiczne, będzie stworzony specjalny plac pod np. foodtrucki.