Chcą się wzorować na Oławie
W Małopolsce pragną wybudować budynek podobny do Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego.
8 października do Oławy zawitali goście z powiatu krakowskiego, wśród których znaleźli się: wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, kierownik Biura Inwestycji i Remontów Miłosława Ciężak oraz dyrektor i wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie Agnieszka Zybek i Wioletta Bies.
-Delegacja z Małopolski zainteresowała się budynkiem PCE-Ru, zrealizowanym w technologii pasywnej, gdzie szczególny nacisk położony jest na energooszczędność. Wzorując się na rozwiązaniach zastosowanych w Oławie, chcą wybudować w powiecie krakowskim podobną jednostkę. Na spotkaniu, które odbyło się w sali konferencyjnej naszego urzędu, zaproszonych gości przywitał starosta Zdzisław Brezdeń. Szef Zarządu Powiatu przybliżył informacje dot. oławskiego centrum edukacyjno-rewalidacyjnego. Delegaci z Małopolski chętnie zadawali pytania, na które odpowiadali m.in. dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Ireny Komorowskiej w Oławie Robert Stępień, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Małgorzata Łagowska oraz skarbnik powiatu Beata Koziarska. Następnie przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krakowie udali się do siedziby PCE-Ru, gdzie zwiedzili obiekt- informuje Urząd.
Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnym Oławie z Zespołem Szkół Specjalnych zostało uroczyście otwarte 21 marca 2017 roku.
-Budowa Centrum jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym w dotychczasowej historii samorządu powiatowego. Obiekt składa się z czterokondygnacyjnego budynku głównego i z dwupoziomowej hali sportowej, największej spośród tego typu obiektów szkolnych w naszym powiecie. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 4732,69 m2, zabudowy - 1985,30 m2, kubatura - 28.932,15 m3. Całkowity koszt realizacji wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 20 mln zł. Budynek jest przyjazny także dla środowiska. Wykonany został z zastosowaniem technologii służącej obniżeniu zużycia energii, a tym samym minimalizacji kosztów eksploatacji. Dzięki rozwiązaniom, wychodzącym naprzeciw potrzebom racjonalizacji zużycia energii w budownictwie, obiekt ten cechuje się wysoką energooszczędnością, a co za tym idzie, korzystnym wpływem na gospodarkę i środowisko naturalne. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła, a jej sprawność jest podwyższona, dzięki użyciu wymienników gruntowych.
Fot. Starostwo Powiatowe w Oławie.