Czujny senior nie dał się nabrać na podrobione banknoty
Przestępcy zadzwonili do seniora z powiatu oławskiego, podszywając się pod policjantów i zadając pytania dotyczące emerytury i oszczędności.
Mieszkaniec powiatu oławskiego po odebraniu telefonu od prawdopodobnych oszustów, zgłosił ten fakt oławskiej policji. - Dzwoniący informowali seniora o rzekomym procederze polegającym na podmianie prawdziwych banknotów na fałszywki przez pracowników poczty. Twierdzili, że właśnie takie „podrobione” pieniądze trafiły do niego w ramach emerytury - informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy oławskiej policji.
-Aby uwiarygodnić swoje kłamstwa, poprosili seniora o odczytanie numerów seryjnych banknotów, po czym stwierdzili, że wszystkie są fałszywe. Następnie przestępcy pozyskali numer telefonu komórkowego mężczyzny i polecili mu zadzwonić z telefonu stacjonarnego na numer 997, aby potwierdzić prawdziwość akcji. W tym samym czasie oszust zadzwonił na jego telefon komórkowy, blokując obie linie. Senior nieświadomie nie rozłączył się z oszustem, a rzekome potwierdzenie prawdziwości sprawy uzyskał od wspólnika przestępców. W kolejnych etapach rozmowy oszuści próbowali nakłonić seniora do przekazania „fałszywych” banknotów policji. Na szczęście 83-latek wykazał się czujnością i nie dał się oszukać.
Oszuści nie zwalniają tempa, wymyślając nowe sposoby uśpienia czujności osób starszych. Jak informuje policja najbardziej narażone są osoby posiadające telefony stacjonarne, nie podejmujmy pochopnych decyzji i w razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast przerywajmy rozmowę, zachowanie ostrożności i ograniczone zaufanie mogą uchronić przed utratą pieniędzy.