Dlaczego warto mieć w ogrodzie pergolę?
Tworząc dla siebie miejsce do życia, często mamy jakiś jego ogólny zarys. Dotyczy to także naszego ogrodu, który zmienia się z biegiem lat. Co rusz sadzimy nowe rośliny, przesadzamy stare, układamy nowe ścieżki oraz dodajemy coraz to ciekawsze dodatki, które jeszcze bardziej upiększą nasz zielony zakątek. W wolnym czasie jedni pielęgnują swój ogród, zaś inni odwiedzają darmowe gry hazardowe. Wybór dla każdego jest prosty i indywidualny. Zobaczmy jednak, czy na działce widać różnicę po ustawieniu pergoli ogrodowej?
Estetyczne korzyści z posiadania pergoli
Jedną z pierwszych rzeczy, które liczą się przy zakładaniu pergoli ogrodowej, jest niewątpliwie jej wygląd. Każdemu z nas podobają się inne rzeczy, także w przypadku konstrukcji, jakimi są pergole. Do wyboru mamy modele z metalu lub drewna, jednak ważna jest również ich postać, wygląd i wielkość. Te aspekty bierzemy pod uwagę, zanim dokonamy zakupu. Musimy się zastanowić, czemu nasza pergola ma służyć i gdzie ją umieścimy. Zdarza się, że budowla ta jest zaraz przy tarasie lub wręcz jest z nim połączona, tworząc przewiewne zadaszenie. Przeważnie jednak, ogrodnicy decydują się na umieszczenie jej jako samodzielnego elementu przestrzeni. Pergola ogrodowa może być prosta, z górnymi reglami oraz bocznymi kratami lub przybrać postać łuku. Obie formy są najczęściej spotykanymi, poza tym są łatwe do zagospodarowania i zmieniają znacząco wygląd całego ogrodu. Może również spotkać formy łączone, bardziej wyszukane i zdobne. Te ostatnie to głównie budowle metalowe, w których stosuje się kowalstwo artystyczne. Nieraz powstają z tego połączenia prawdziwe perełki, które same w sobie mają piękną, unikalną postać. Równie istotne są rośliny, które będą się po nich pięły. Pamiętajmy, że głównym zadaniem tej konstrukcji, jest właśnie podpieranie roślin piennych (winorośl, róże pnące, wisteria, powojniki), by mogły się one swobodnie rozrastać. Dzięki połączeniu pnących roślin i pergoli, możemy stworzyć w swoim ogrodzie miłe dla oka miejsce.
Praktyczne zastosowanie budowli ogrodowych
Wspomniano, iż pergole potrafią współtworzyć zadaszenie. Z uwagi na jej funkcję, musi ona pozostawać konstrukcją otwartą i przewiewną, gdzie nie ma tradycyjnego daszku, jak w przypadku altany. Zatem pergola i rosnące na niej rośliny, dadzą nam przede wszystkim cień, co przydaje się w słoneczne dni. Ilość tegoż cienia, zależy od wielkości danej budowli, a także od roślin porastających ją. Wspomniano również, że pergola służy głównie za podporę do roślin, jednak można ją także wykorzystać, jako element oddzielający poszczególne części ogrodu lub jako fragment ogrodzenia. To praktyczne zastosowanie, kiedy chcemy stworzyć bardziej intymną przestrzeń dla siebie i bliskich, gdy chcemy odgrodzić się od sąsiadów czy przechodniów. Ponadto na pergoli możemy zawiesić oświetlenie oraz inne, pasujące do reszty ozdoby.
Uroczy zakątek pod pergolą
Gdy mamy już naszą upragnioną pergolę, a rośliny rosną na niej bujnie i kwitnąco, wówczas możemy sobie pogratulować dobrze wykonanej inwestycji. To pieczołowicie stworzone miejsce, może być dla nas azylem, pięknym zakątkiem, gdzie odpoczywamy, relaksujemy się przy kawie, książce i skąd podziwiamy resztę ogrodu. Zapachy, dźwięki owadów i ptaków, miły cień, sprawiają, że możemy poczuć się wyjątkowo we własnym ogrodzie. Zaś wysiłki poniesione na zrobieniu tego miejsca, są w pełni wynagrodzone. Piękno od zawsze było bliskie człowiekowi pod różną postacią, także przy projektowaniu i realizowaniu ogrodów. Dzięki pergoli ogrodowej możemy jedynie zyskać jeszcze bardziej uroczy, wyjątkowy klimat na swojej działce.