Dom bez pozwolenia – ile metrów?
Często chęć budowy domu wiązała się z koniecznością uzyskania stosownego pozwolenia. Pamiętajmy, że możliwa jest także realizacja inwestycji na samo zgłoszenie, co znacząco upraszcza oraz przyspiesza formalności przed rozpoczęciem prac. Prócz zwykłego zgłoszenia z projektem, które wiąże się z czekaniem na milczącą zgodę urzędu - 21dni, mamy jeszcze skrócone zgłoszenie. Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, niezbędne jest wybranie odpowiedniego projektu domu. Jaki budynek wniesiemy na skrócone zgłoszenie oraz dlaczego warto się na nie zdecydować?
Projekt domu bez pozwolenia – najważniejsze wytyczne
W styczniu 2022 roku weszły w życie przepisy ustawy Polski Ład, które umożliwiają budowę domu wyłącznie na podstawie uproszczonego zgłoszenia. Co więcej – decydując się na takie rozwiązanie – nie musimy nawet zatrudniać kierownika ani prowadzić dziennika budowy, przejmując odpowiedzialność za realizację inwestycji.
Warunkiem skorzystania z możliwości budowy bez pozwolenia jest posiadanie projektu domu spełniającego określone warunki. Jego powierzchnia zabudowy może wynosić maksymalnie 70 m2. Pamiętajmy jednak, że na drugiej kondygnacji takiego budynku mogą znaleźć się dodatkowe pomieszczenia, zwiększające nieco jego powierzchnię użytkową.
Projekty domów bez pozwolenia mogą posiadać jedną lub dwie kondygnacje. Muszą być to budynki wolnostojące i jednorodzinne – z tego względu niedopuszczalna będzie zabudowa bliźniacza lub szeregowa. Jego obszar oddziaływania nie może wykraczać poza teren, na którym został zaprojektowany. Dodatkowo taki budynek ma służyć wyłącznie zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora i jego rodziny.
Dom bez pozwolenia – formalności
Budowa domu na uproszczone zgłoszenie wymaga dopełnienia pewnych formalności. Są one znacznie uproszczone w stosunku do procedury uzyskania pozwolenia na budowę. Należy mieć na uwadze także konieczność ich przeprowadzenia, gdyż i tak finalnie będziemy z nich rozliczani.
Chcąc budować na zgłoszenie, musimy przede wszystkim zakupić odpowiedni projekt domu, spełniający wspomniane powyżej kryteria. Musi być on zarazem zgodny z zapisami MPZP lub WZ, odnoszącymi się do naszej działki. Uproszczone zgłoszenie możemy przedłożyć osobiście w lokalnym urzędzie bądź przez Internet. Do projektu domu oraz zagospodarowania działki powinniśmy dołączyć także wymagane oświadczenia. Następnie pozostanie nam zawiadomić o planowanym terminie rozpoczęcia prac miejscowy nadzór budowlany oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem. Nie musimy przy tym czekać na żadną zgodę urzędu – prace możemy rozpocząć bezpośrednio po złożeniu odpowiednich dokumentów w organie administracji architektoniczno-budowlanej.
Zalety niewielkich domów bez pozwolenia
Możliwość budowy domu na uproszczone zgłoszenie znacząco przyśpiesza realizację inwestycji osobom marzącym o wzniesieniu własnego, niewielkiego obiektu mieszkalnego. Taki budynek jest niedrogi w wykonaniu i późniejszym utrzymaniu, stanowiąc atrakcyjną alternatywę dla lokalu w bloku. Związane z budową formalności są znacznie ograniczone. Ponadto mały dom jest wyjątkowo przytulny i łatwy do utrzymania w czystości, bez trudu zaspokajając potrzeby mieszkaniowe singla, pary lub rodziców z dziećmi. Z tego względu jest to ciekawa propozycja dla wszystkich ludzi, którzy od dawna planowali budowę niedużego domu z ogródkiem, a wcześniejsze procedury skutecznie zniechęcały ich do realizacji upragnionych planów.
Dom na uproszczone zgłoszenie to – według aktualnie obowiązujących przepisów – niewielki, wolnostojący budynek o powierzchni zabudowy do 70 m2. Taki obiekt zadowoli oszczędne rodziny, szukające alternatywy dla mieszkania w bloku. Związane z jego realizacją procedury są obecnie znacznie bardziej uproszczone, umożliwiając zamieszkanie w wymarzonym obiekcie w stosunkowo krótkim czasie.
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl