Energetycy naprawili bocianie gniazdo
Porywisty zimowy wiatr zniszczył bocianie gniazdo, umiejscowione na słupie energetycznym w Stanowicach koło Oławy. Pracownicy TAURON Dystrybucja zareagowali błyskawicznie, odbudowując gniazdo jeszcze zanim jego mieszkańcy wrócą wiosną do Polski. Bocianie domostwo zostało zamontowane przez ekipę energetyków 3 marca. Działanie to wpisuje się w realizowany przez firmę projekt „Bocian nasz”.
W Stanowicach czekają na bociany
W Stanowicach koło Oławy bocianie gniazdo zostało całkowicie zniszczone przez huraganowy wiatr 24 lutego. Konstrukcja upadła na ziemię i uszkodzeniu uległ stalowy kojec, na którym gniazdo leżało. Szybka reakcja i jego odbudowa była niezwykle ważna z uwagi na to, że bociany są już w drodze do Polski.
– Bociany są silnie związane z konkretnym gniazdem, do którego przylatują corocznie. Często zdarza się tak, że gdy gniazdo znika bociany po powrocie z zimowisk już nie próbują założyć nowego w pobliżu. Bardzo ważne jest, aby takie odbudowane gniazdo było gotowe jeszcze przed przylotem bocianów. Inaczej może się okazać, że ptaki odlecą, a raz opuszczona okolica nie zostanie ponownie zasiedlona przez nasze bociany – podkreślił ornitolog Jacek Betleja. Po konsultacji z ornitologiem energetycy przy użyciu specjalistycznego sprzętu technicznego stosowanego na co dzień do naprawy sieci energetycznej, przystąpili do wymiany platformy i odbudowy gniazda. Wykorzystano do tego świeże gałęzie i budulec ze zdruzgotanego gniazda. Cała operacja trwała ok. 90 minut.
Łącznie na sieciach TAURON Dystrybucja aż 1800 bocianich par ulokowało swoje gniazda. Energetycy spółki, zdając sobie sprawę z wielu zagrożeń wynikających z gniazdowania ptaków na słupach energetycznych, od wielu lat prowadzą projekt „Bocian nasz”. Jego celem jest szereg działań na rzecz ochrony bociana białego, w tym szczególnie dbanie o to, by ptasie domostwa znajdowały się na specjalnych platformach, które z jednej strony zapewniają bezpieczeństwo skrzydlatym lokatorom, z drugiej chronią sieć przed awariami.
Działania te mają charakter lokalny, bo często wymagają współpracy z lokalnymi organizacjami i instytucjami również dbającymi o te charakterystyczne ptaki. Piotr Łuciw naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Oławie, zaangażowanego m.in. w odbudowę lokalnych gniazd bociana białego, szacuje się, że na terenie powiatu jest co roku ok. 20 ich gniazd. Większość zlokalizowana jest na słupach energetycznych. Dlatego zaangażowanie energetyków w działania chroniące gniazda bocianów są bardzo ważne dla przetrwania tego gatunku w Polsce. – Mamy kilka przykładów podobnych interwencji na terenie Oławy i Godzikowic, które zakończyły się sukcesem. Bociany przyleciały i szczęśliwie doczekały się potomstwa – podkreśla Piotr Łuciw.
Powiat Oławski prowadzi aktywne działania na rzecz ochrony przyrody. Co roku zabezpieczane są w budżecie środki finansowe na czynną ochronę przyrody, a zwłaszcza na zachowanie chronionych gatunków zwierząt. Ich przykładem jest pomoc w naprawie gniazd bociana białego (Ciconia ciconia) zlokalizowanych w granicach administracyjnych powiatu. W ostatnich latach sfinansowana ze Powiatu Oławskiego naprawe gniazd zlokalizowanych między innymi w: Oławie, Starym Otoku, Godzikowicach oraz Jankowicach. W większości gniazda tego chronionego gatunku ptaka usytuowane są w powiecie oławskim na słupach elektroenergetycznych. Zdecydowana część z nich to czynne słupy, wykonywanie więc naprawy platform gniazdowych w ich obrębie, wymaga korzystania z usług specjalistów oraz zgody zarządcy sieci.
Źródło: Starostwo Powiatowe