Ferie z Centrum Sztuki
Już niedługo w naszym powiecie rozpoczyna się przerwa zimowa. Dla wszystkich, którzy jeszcze nie zaplanowali sobie zajęć podczas ferii, Centrum Sztuki prezentuje plan ciekawych warsztatów, które będą odbywały się przez dwa tygodnie
Opis zajęć:
Warsztaty teatralne z aktorami Wrocławskiego Teatru Pantomimy – w ramach Miasta w Ruchu, cyklu działań teatralno-edukacyjnych na Dolnym Śląsku. Aktorzy wraz z mieszkańcami Oławy odkryją na nowo lokalne opowieści i legendy. Ich treść posłuży za punkt wyjścia do przygotowania ruchowej narracji przedstawienia, będącego efektem wspólnej pracy mimów oraz uczestników warsztatów, mieszkańców, dla których staną się doskonałą okazją do poznania specyfiki pracy w teatrze ruchu.
Grafika artystyczna – Grafika artystyczna to tradycyjna, bardzo stara technika powielania rysunku wykonanego na matrycy. Na zajęciach podczas ferii dzieci wykonają wklęsłodruk oraz kolografie.
Quilling – Quilling to technika z rodzaju papieroplastyki służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Proponujemy warsztaty właśnie z tej techniki, ponieważ wbrew pozorom jest bardzo prosta w zastosowaniu, a efekt końcowy zachwyca oryginalnością i kunsztem.
Modelarnia – modelarstwo kartonowe, budowa prostych modeli z gotowych szablonów.
Ceramika historyczna – Historia ulepiona z gliny – Metoda wykonywania naczyń znana była ludzkości od zarania dziejów. Niewielkie, fantazyjnie i bogato zdobione gliniane przedmioty, świadczyły nie tylko o zamożności swego właściciela, ale także o jego zaradności i przedsiębiorczości. Tradycja naczyń wytwarzanych z gliny zachowała się w regionie Dolnego Śląska od czasów średniowiecza aż po współczesność. Gliniane naczynia stanowiły ważny element dekoracyjny wnętrz domostw z przełomu XVII – XVIII wieku, wpisując się w ramy kultury ludowej. Na warsztatach sięgniemy do korzenie tej tradycji odwołując się do najwcześniejszych zapisków archeologicznych oraz przekazów ustnych, świadczących o rozwoju ceramiki w regionie. W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z kulturą przeworską, skąd pochodzą najwcześniejsze znane współczesnej archeologii naczynia używane przez człowieka, oraz z metodą ich historycznego wykonywania i zdobienia. Warsztat poruszy wszystkie etapy produkcji glinianego naczynia, począwszy od zapoznania uczestników z metodą zdobywania surowca w formie multimedialnej prezentacji, poprzez ukazanie możliwości techniki na podstawie prezentacji przykładów gotowych przedmiotów, aż po warsztat samodzielnego ich lepienia. Warsztaty prowadzone bez wypału naczyń.
Udział w zajęciach jest bezpłatny (nie dotyczy pokazu Magiczne Show Iluzji – bilety: 7 zł). Na zajęcia obowiązują zapisy – warsztaty Pantomimy max 20 osób, modelarnia – max 20 osób, warsztaty grafiki max 20 osób, warsztaty quilling – jeśli jedna grupa 2 godziny to max 20 osób, jeśli będzie więcej chętnych to dwie grupy po 1 godzinie, po 15 osób, warsztaty ceramiki historycznej max 20 osób, bal do 70 osób. Zapisy telefoniczne pod nr tel 71 313 28 29 lub osobiście w Ośrodku Kultury pokój 48. Organizator zapewnia wszystkie materiały do udziału w zajęciach.