Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Folklorystycznie na Rynku. Mieszkańcy tańczyli Poloneza

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: OLAWA24.PL

To prawdziwa perełka. Mieszkańcy, który przyszli na oławski Rynek mogli zobaczyć występ dwóch zespołów ludowych oraz wspólnie z nimi zatańczyć Poloneza. 

W ramach obchodów uroczystości z okazji 232. rocznicy Konstytucji 3 Maja, przygotowano na oławskim Rynku pokaz taneczny Zespołu Pieśni i Tańca Porębiok oraz Dziecięcego zespołu folklorystycznego Marcinki. 

O godzinie 14:30 Rynek zamienił się w wielki taneczny parkiet. Na początku swój występ miał Porębiok, który swoją tradycję kultywuje prawie 50 lat. -Zespół powstał w 1977 roku w Polwicy. Muzykę i śpiew prowadził wówczas Wojciech Kuszewski, natomiast stroną choreograficzną zajmował się tancerz Opery Wrocławskiej – Józef Bąkowski. Opiekunem zespołu była Danuta Gierczyk. W roku 1985, dzięki pomocy Stanisława Kałuży – Naczelnika Gminy Oława patronat nad zespołem objął Urząd Gminy Oława i wówczas przyjął on nazwę PORĘBIOK. Od początku istnienia celem zespołu jest przekazywanie autentycznego folkloru poprzez kultywowanie narodowych tradycji, zwyczajów, tańców, przyśpiewek oraz gwary ludowej. W swoim stałym repertuarze zespół posiada pieśni i tańce nie tylko z regionu Dolnego Śląska, ale i Beskidu, czy też Rzeszowszczyzny - mówiła Ada Krakowska. -W ciągu ponad 30 lat istnienia PORĘBIOK odniósł wiele sukcesów w kraju, jak i za granicą. Najważniejsze z nich to koncert w Watykanie na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II. Ponadto zespół koncertował w Niemczech, Czechach, na Litwie i Ukrainie.

Kolejny był Dziecięcy zespół folklorystyczny Marcinki, wykonali oni tańce krakowskie. -Zespół postał ponad 15 lat temu, promuje nasz region poprzez wyraz artystyczny związany z pieśnią i tańcem. Inicjatorką powstania grupy była nauczycielka Katarzyna Krzywoń, a jej projekt realizowany jest do chwili obecnej. Nazwa nawiązuje do miejscowości, w które zespół powstał i w której od lat funkcjonuje - informowała Ada Krakowska. -Zespół zrzesza szesnaście osób z klas I-V ze Szkoły Podstawowej imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach. 

Po tanecznym pokazie, zespół Porębiok zaprosił wszystkich mieszkańców do wspólnego odtańczenia narodowego tańca jakim jest Polonez. 

 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}