Jak sprawić, aby panele słoneczne były bardziej zrównoważone?
Stawiamy dziś na coraz więcej ekologicznych rozwiązań. Dzięki temu możemy być pewni, że nasze codzienne czynności są mniej obciążające dla środowiska. Jeśli mamy w domu panele słoneczne, to możemy mieć z tego powodu praktycznie darmowe ogrzewanie, czyste gry hazardowe za darmo 77777 na telefonie ładowanym z takich paneli. Wiele osób jednak zastanawia się nad tym, jak sprawić, aby panele słoneczne były bardziej zrównoważone.
Problemy z panelami
Nie mamy wątpliwości, że panele słoneczne stanowią obecnie dla nas największe, najtańsze i najbardziej dostępne źródło energii odnawialnej. Jednak wciąż istnieje pole do ograniczenia wysokich emisji powstających przy budowie infrastruktury energii słonecznej. Trzeba sobie bowiem zdawać sprawę z faktu, że samo wytworzenie paneli nie jest już takie ekologiczne. Panele te stały się synonimem zielonej energii, jednak trzeba choćby wiedzieć, że wydobycie i przetwarzanie niezbędnego do ich produkcji krzemu, szkła i aluminium wymaga użycia sporej energii. Wiele z tych materiałów jest wydobywanych czy przetwarzanych w miejscach, gdzie nie stosuje się zielonej energii.
Tworzone są oczywiście emisje z produkcji paneli słonecznych, do których wykorzystuje się energię elektryczną z paliw kopalnych. Dziś jednym ze światowych liderów fotowoltaiki są Chiny, gdzie jednak przy produkcji paneli emituje się nawet o 40% więcej dwutlenku węgla niż w Europie Zachodniej. Przyjmuje się, że panele mogą zwrócić się pod względem zużytej energii od 5 do 25 miesięcy. Postanowiliśmy zatem sprawdzić kilka elementów, które wpływać mogą na zrównoważony rozwój fotowoltaiki.
Jakość przede wszystkim
Pierwsze panele do domowego czy innego użytku zaczęto montować już w latach 80. ubiegłego wieku. Wciąż można znaleźć miejsca, w których działają. Istotne jest zatem stawianie na wysoką jakość, zwłaszcza szkła. Fotowoltaika jest dziś sprzedawana nawet z 30-letnią gwarancją na panele. Im dłuższa żywotność systemów fotowoltaicznych, tym oczywiście mniejsza emisja CO2 i niższy koszt wytwarzania energii odnawialnej. Nie warto zatem na nich oszczędzać, zawsze stawiając na jakość.
Proste i ekonomiczne naprawy
Panele słoneczne mają na całe szczęście bardzo prostą konstrukcję. Przy tym wszystkim są wytrzymałe na uszkodzenia, więc do awarii, problemów dochodzi niezwykle rzadko. Jeśli jednak tak się stanie, to naprawy są jak najbardziej możliwe. Można wymieniać w prosty sposób kable, zadbać o uszczelnienia. Gorzej jest z samym szkłem. Jeśli jest ono popękane i istnieje ryzyko przedostania się wilgoci, to należy wymienić cały panel. Warto wprowadzać systemy jeszcze prostszych napraw, choć gwarancje mamy na kilka dekad.
Czy panele słoneczne są szkodliwe?
Warto wiedzieć, że większość modeli paneli ma sobie niewielkie ilości substancji szkodliwych dla środowiska. Mowa między innymi o ołowiu, kadmie. Ryzyko ich wycieku jest jednak minimalne, natomiast stosowane w Europie metody recyklingu są bezpieczne. Gorzej niestety z innymi krajami. Warto też pamiętać, że panele słoneczne zawierają cenne surowce, które można potem z nich odzyskać.
Dzięki temu podstawowe metale i ołów są w procesie recyklingu oddzielane i ponownie wykorzystywane. Z kolei elementy ze szkła z paneli mogą zostać choćby przetworzone na materiał termoizolacyjny, którym jest wełna szklana. Już teraz trwają badania nad tym, aby wysokiej jakości szkło solarne ze starych modułów mogło zostać w przyszłości ponownie wykorzystane do budowy nowych modułów. Ponadto obecny w nich krzem można wykorzystać w nowych ogniwach słonecznych. Przyjmuje się, że pod względem recyklingu pojedynczy, starszy moduł może być wart nawet do 30 euro, więc mówimy o całkiem dobrym biznesie dla niektórych firm.