Koalicja Obywatelska i jej pięć punktów dla Oławy
Konwencja wyborcza komitetu Koalicji Obywatelskiej odbyła się 9 marca. Zaprezentowano na niej kandydatów do Rady Miejskiej w Oławie, Rady Powiatu oraz wyborczą piątkę dla Oławy.
-Zbliżające się wybory samorządowe, to kolejny etap planu Koalicji 15 października. To czas zmiany i naprawy naszych małych ojczyzn - mówiła Karolina Kaczor, prowadząca konwencję. -Mając swój rząd w Warszawie, wygrywając wybory samorządowe, będziemy mogli przez następne lata realizować wiele, jakże potrzebnych mieszkańcom celów. Na naszych listach wyborczych są przede wszystkim mieszkańcy i obywatele, są też oczywiście członkowie Platformy Obywatelskiej RP oraz Nowej lewicy i sympatycy obu partii.
Na konwencji obecny był Wojciech Bochnak, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz kandydat do przyszłej Rady, Przemysław Burchacki. -Chciałem zadeklarować, że tak jak do tej pory, przez ostatnie pięć lat współpracowaliśmy z waszym samorządem, z wami radnymi przede wszystkim, z waszym szefem Markiem Drabińskim, tak ta współpraca będzie kontynuowana - mówił Wojciech Bochnak. -Czeka nas wiele inwestycji, które musimy zrealizować dla miasta i dla powiatu oławskiego. Mieliśmy malutkie sukcesiki, ale jak przejmiemy władzę w sejmiku, to przede wszystkim zależy nam na trzech zadaniach, które chcieliśmy wprowadzić i zrealizować. Na pewno chcemy wyremontować drogę numer 396 od Strzelina do Oławy. Drugim zadaniem jest przebudowa przejazdu kolejowego na ulicy Wiejskiej oraz budowa ścieżki rowerowej pomiędzy Oławą a Jelczem-Laskowicami. To zadanie już zaczęło kiełkować.
Głos zabrał również Michał Jaros, Poseł na Sejm RP. -Jesteśmy w przeddzień bardzo poważnych wyborów, które dotyczą każdej i każdego z nas. Dotyczą, jak będzie miała się nasza ojczyzna. Chcę państwu powiedzieć, że bardzo zależało mi, aby Platforma też się zmieniała, żeby sięgała po tych, którzy do tej pory nie startowali z platformy. To jest moment, aby powiedzieć, że jest to nowa twarz Platformy Obywatelskiej, aby była ona formacją idącą do wyborów i stawiała na osoby, które nie są związane z daną partią. Tak się stało. My nie tylko chcemy zmienić gminę, nie tylko chcemy zmieniać powiat czy sejmik, ale nam zależy na tym, aby realnie zmienić coś w Oławie. Ale żeby coś zmienić, to nie należy mieć tylko pomysł, ale i człowieka, który nie boi się zmian, który jest odważny i idzie po to, aby zmienić Oławę. Ja szanuję ludzi, którzy są niezłomni w swych postawach, którzy potrafią stanąć po stronie sowich koleżanek i kolegów w pracy, powiedzieć niekiedy nie. Którzy są kompetentni i są w stanie zagwarantować państwu godną reprezentację na stanowisku burmistrza miasta Oława, zależy mi nie tylko, aby były to osoby kompetentne, odważne, ale też osoby, które mają pomysł na zmianę, bo ona jest w Oławie potrzebna. Ten układ, który jest w Oławie zbudowany trwa wiele lat, są to ludzie którzy budowali koalicję z PiSem. Czas na zmianę, aby wreszcie Koalicja Obywatelska stanęła na wysokości zadania i nie tylko wygrała wybory parlamentarne, ale wygrała wybory do powiatu, do województwa i na burmistrza miasta Oława. Dlatego naszym kandydatem na burmistrza Oławy jest Piotr Soroczyński.
Piotr Soroczyński rozpoczął przedstawianie programu, czyli tak zwanej "Piątki dla Oławy", składa się ona z finansów, spraw społecznych - miasta dla mieszkańca, infrastruktury, ekologii i bezpieczeństwa. Pierwszy filar zaprezentował kandydat na burmistrza. -Do filaru finansów trzeba się dobrze przygotować, dlatego trzeba przygotować audyt otwarcia Urzędu Miasta. Takie audyty przeprowadzane są w ministerstwach. Drugi punkt to obniżenie podatków i opłat miejskich oraz likwidacja podatku dla psów. Trzecim aspektem jest aktywne pozyskiwanie funduszy i grantów - współpraca z Urzędem Marszałkowskim i agencjami rządowymi w tym zakresie. Kolejny punkt to obniżka wynagrodzenia burmistrza i jego zastępców minimum o 15% i ostatni punkt finansów, to kontrole w podmiotach zależnych miastu oraz kwalifikacja poziomu wynagrodzeń zarządów i dyrektorów tych spółek.
Drugim częścią programu są sprawy społeczne, które zaprezentowała Bożena Diakowska-Mrochen. Jest w nim zawarta poprawa budżetu obywatelskiego, rozbudowa bonusów i zniżek karty mieszkańca, stworzenie punktu poboru krwi oraz centrum dializ, stworzenie punktu paszportowego, budowa żłobko-przedszkola na ulicy Sobieskiego oraz szkoły podstawowej w Nowym Otoku, w programie znajduje się również utworzenie dziennego miejsca pobytu dla seniorów czy remonty zasobów mieszkaniowych i budynków.
Trzeci punkt, to infrastruktura, zaprezentował go Marek Drabiński. -Są rozpoczęte prace związane z budową obwodnicy na ciągu drogi 94, są rozpoczęte prace w związku z trasą mostową na rzece Odrze i Oławie, jeśli wygramy wybory samorządowe deklarujemy, że będziemy te prace kontynuować. Kolejnym ważnym tematem jest budowa wiaduktu lub tunelu na Wiejskiej - dodawał Drabiński.
Przedostatni punkt programu zaprezentowała Joanna Kruk-Gręziak, która mówiła o bezpieczeństwie. Czyli o współpracy służb i samorządów, która pozwoli szybko i skutecznie określić zagrożenie i spowodować reakcję na nią. Kandydatka mówiła o monitoringu miejskim, który swoim zasięgiem obejmuje niewiele miejsc oraz o edukacji z zakresu programu profilaktycznego wśród dzieci, młodzieży i osób starszych.
Ekologia, to ostatni prezentowany punkt programu. Prezentowany był przez Piotra Łuciwa. Mówił on o środowisku, o zadbaniu o powietrze i wodę. O tym jak ważna jest niska emisja. Aby wyeliminować tranzyt samochodowy z miasta, tworzyć więcej zieleni na terenie miasta czy dofinansowywać wymianę źródeł ciepła.
Na zakończenie konwencji miało miejsce podpisanie umowy współpracy pomiędzy Koalicją Obywatelską a Nową Lewicą, umowę podpisał Roman Kaczor i Agnieszka Mikołajek.
Kandydaci do Rady Miejskiej w Oławie:
Okręg numer jeden:
1. Rydzoń Krzysztof
2. Łuciw Piotr
3. Zamorska Agnieszka
4. Kułakowska Maja
5. Frąc Marcin
6. Zdunek Dariusz
7. Świderska Krystyna
Okręg numer dwa:
1. Soroczyński Piotr
2. Ziółkowska Magdalena
3. Sudoł Leszek
4. Ćwityńska Małgorzata
5. Suchodolski Xavier
6. Dybowska Gabriela
7. Kusiak Krzysztof
8. Giza Małgorzata
9 Waszczak Arkadiusz
10. Kruk-Gręziak Joanna
Okręg numer trzy:
1. Kaczor Karolina
2. Mierzwiak Grzegorz
3. Skwarczek Pamela
4. Nowakowski Jakub
5. Diakowska-Mrochen Bożena
6. Giemza Magdalena
7. Małek Mariusz
8. Drabiński Michał
9. Kwak Karolina
10. Mikołajek Agnieszka
Kandydaci do Rady Powiatu:
Okręg numer jeden (Miasto Oława):
1. Leszczyńska Anna
2. Kaczor Roman
3. Koprowski Mieczysław
4. Musztyfaga Iwona
5. Jadżyn Paweł
6. Jarząbek Joanna
7. Borek Beata
8. Terlecka Aleksandra
9. Senkowska Joanna
10. Drabiński Marek
Okręg numer dwa (Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice):
1. Szponar Marek
2. Engel Małgorzata
3. Babski Błażej
4. Lehr Małgorzata
5. Konopka Krzysztof
6. Bąk Anna
7. Zieliński Artur
8. Niepsujewicz Leszek
Okręg numer trzy (gmina Oława i gmina Domaniów):
1. Szpineta Artur
2. Sośnierz Karina
3. WIerzba Agnieszka
4. Błachaniec Aleksandra
5. Chwoińska Mariola
6. Sebastian Faliński
7. Kluz Piotr
Pełna relacja z wydarzenia dostępna jest TUTAJ.