Muzykoterapia i ruch, wyjątkowe warsztaty dla dzieci w Oławie
W sobotę, 22 lutego, w hali Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbyły się niezwykłe warsztaty muzykoterapeutyczne, które przyciągnęły blisko czterdzieścioro dzieci. Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z instrumentami etnicznymi, a także wziąć udział w różnorodnych aktywnościach ruchowych. To wyjątkowe wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do integracji i nauki poprzez zabawę.
Za organizację i prowadzenie warsztatów odpowiadały Agnieszka Weissbrot – pedagog specjalny, certyfikowana terapeutka muzykoterapii integralnej oraz Aleksandra Łuś – pedagog specjalny. Obie prowadzące mają bogate doświadczenie w pracy z dziećmi, zarówno zdrowymi, jak i z niepełnosprawnościami.
Bezpłatne warsztaty były otwarte dla wszystkich dzieci. Jak podkreśla Aleksandra Łuś, pomysł na tego typu zajęcia zrodził się z ich codziennej pracy. -Pracujemy w oławskiej szkole specjalnej z dziećmi z różnymi niepełnosprawnościami i pomyślałyśmy, że fajnie byłoby połączyć te dzieciaczki ze zdrowymi dziećmi w formie integracji. W naszej szkole takie zajęcia cieszą się dużą popularnością, ponieważ angażują dzieci poprzez ruch i muzykę.
Zajęcia muzyczne, jak zaznacza Agnieszka Weissbrot, są odpowiednie dla każdego dziecka. -Przygotowaliśmy instrumenty etniczne, na początku je zaprezentujemy, następnie będzie bajka, w którą dzieci będą się włączać i grać na przydzielonych im instrumentach.
Oprócz muzykoterapii dzieci mogły także uczestniczyć w zajęciach ruchowych, m.in. z użyciem chusty Klanza oraz pędzli. Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik miał możliwość swobodnego grania na instrumentach.
Początkowo planowano przeprowadzenie warsztatów w jednej grupie, jednak duże zainteresowanie sprawiło, że organizatorki zdecydowały się utworzyć dwie grupy. W związku z pozytywnym odbiorem wydarzenia istnieje szansa na kolejne edycje podobnych warsztatów w przyszłości.