Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Naruszył prokuratorski zakaz zbliżania się do rodziny

Dodano:
autor zdjęć: fot. Komenda Powiatowa Policji w Oławie

Mężczyzna, który pomimo nałożonych przez prokuraturę środków zapobiegawczych m.in. zakazu zbliżania się do rodziny, złamał prawo. Co więcej, 50-latek kierował wobec matki groźby karalne.

50-latek podejrzany o fizyczne znęcanie się nad rodzicami, które trwało od listopada 2021 roku, nie stosował się do decyzji prokuratury. Mężczyzna otrzymał dozór policji połączony z nakazem opuszczenia mieszkania, a także z zakazem zbliżania się do rodziny na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

Niestety mieszkaniec gminy Oława nie zgodził się z decyzją prokuratury i w dalszym ciągu nachodził rodziców. Ponadto w minioną sobotę groził matce pozbawieniem życia. O tym, że takie igranie z prawem nie popłaca, przekonał się, gdy został zatrzymany przez policjantów z Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego oławskiej jednostki. Prokurator nadzorujący dochodzenie w tej sprawie, zawnioskował do sądu o zmianę środka zapobiegawczego na surowszy w swojej formie, do czego sąd się przychylił i zastosował wobec 50-latka tymczasowy areszt. Teraz najbliższe 3 miesiące mężczyzna spędzi za kratami. Za złamanie sądowego zakazu i kierowanie gróźb karalnych grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności - informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy oławskiej Komendy.

Zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej ma on na celu izolację sprawcy od pokrzywdzonego.

Bez względu na to przez kogo taki środek został zastosowany, czy to przez sąd, czy też przez prokuratora podejrzany ma obowiązek stosowania się do zakazów i nakazów zawartych w postanowieniu.

Policja apeluje, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Ponadto osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji m.in. powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej, ośrodki interwencji kryzysowej, należy tylko zacząć działać. Swój apel o przerwanie przemocy kierujemy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby, które informują o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (1)

C
CZYTELNICZKA
Tak....jasne....mi groził były mąż pozbawieniem życia, porwaniem dziecka i co zrobiła oławska prokuratura? ....oczywiście umorzyła postępowanie uzasadniając to tym, że wypowiadane groźby mogą wcale nie zostać spełnione i mogą mieć jedynie na celu zastraszenie a to, że tak mówi, to ich zdaniem nie znaczy, że tak zrobi. Tu nie można liczyć na pomoc czy ochronę. Dopiero jak się coś złego stanie, to są wszystkie rzekomo pomocne służby.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}