Niebezpieczeństwo na lodzie
Zima nadeszła, mimo, że dość późno to przez ujemne temperatury, które trwają już tydzień powoli zaczynają zamarzać rzeki i stawy. Co za tym idzie wędkarze oraz amatorzy jazdy na łyżwach lgną do takich miejsc. Niestety zamarznięte rzeki i stawy, których głębokości nie można oszacować stają się mało bezpiecznym miejscem. Osoba, pod którą załamie się tafla lodu ma niewielkie szanse na przeżycie w bardzo zimnej wodzie.
Niekiedy nawet bardzo szybka pomoc nie zagwarantuje uratowania życia, ciało człowieka w skrajnych warunkach bardzo szybko wychładza się. W niskich temperaturach hipotermia następuje po około 15 minutach. Narażając swoje zdrowie narażane jest także zdrowie i życie osób, które w poczuciu odpowiedzialności ruszą na pomoc.
Najbardziej niebezpiecznymi miejscami stają się ujścia rzek, kanałów, ścieków, a także miejsca gdzie występują rysy i pęknięcia lodu. Niebezpieczeństwo związane z załamaniem się pokrywy lodowej nasila się w czasie odwilży, a o zbyt cienkiej tafli lodu w okresie mrozów zwiastuje trzeszczenie lodu. Nawet jeśli przy brzegu zalega gruba warstwa lodu, w jej nurcie może mieć on tylko kilka centymetrów grubości.
W Polsce rozpoczął się okres ferii zimowych, w powiecie oławskim przerwa zimowa rozpoczyna się od 17 lutego. Podstawową z zasad jaką powinna kierować się każda osoba przebywająca nad zamarzniętymi akwenami jest nie wchodzenie na lód, dzięki takiemu zachowaniu unika się nieszczęśliwych wypadków, które mogą doprowadzić w konsekwencji do śmierci. Natomiast młodzież oraz osoby, które chcą poczuć zimowe szaleństwo mają okazję skorzystania z bezpiecznego, odkrytego lodowiska, które znajduje się w Jelczu-Laskowicach.