Oddano hołd i cześć w 85. rocznicę Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
12 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To właśnie tego dnia, na Starym Cmentarzu w Oławie, odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia sprzed 85 lat. Zgromadzeni mieszkańcy, przedstawiciele władz oraz organizacji społecznych oddali hołd Polakom zamordowanym przez NKWD w 1940 roku.
Uroczystość odbyła się 14 kwietnia, wszystkich przybyłych powitał burmistrz Tomasz Frischmann. -Jest to niezwykle ważne i smutne wydarzenie w historii naszego narodu. Prze wiele lat, niestety nie można było o tym mówić, ale są rodziny dotknięte tą zbrodnią i takie mieszkają w Oławie. Bardzo dziękuję członkom rodzin za to, że będziemy mogli razem z młodzieżą oddać im hołd, cześć i pamiętać o tym, co zdarzyło się 85. lat temu. Trzeba jasno powiedzieć że mogą takie sceny wrócić i w nas wszystkich jest siła i odpowiedzialność żeby do tego nie doszło.
W 2007 roku Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało z motywów politycznych blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary zostały pogrzebane w zbiorowych, bezimiennych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r.
W poniedziałkowe przedpołudnie wszyscy przybyli odwiedzili symboliczne groby: Wincentego Waldmana, Jana Smółki, Franciszka Draguły, Jana Szuwarta, Antoniego Kamińskiego oraz Stanisława Pogonowskiego. Na każdym z nich złożono kwiaty oraz odmówiono modlitwę.