Odkrywanie Piękna Dolnego Śląska. Rajd w rejon Wałbrzycha z KGW Bystrzyca
Uczestnicy wyruszyli w podróż, by odkrywać tajemnice Dolnego Śląska, poszukując odpowiedzi na pytanie, co składa się na lokalną tożsamość i z czego należy być dumnym.
W minioną sobotę, 30 listopada, KGW Bystrzyca przeprowadziło wyjątkowy rajd po malowniczym rejonie Wałbrzycha, który połączył pasję do historii, kultury i przyrody. Działanie zrealizowane było w ramach projektu „Piękno Dolnego Śląska”.
Pierwszym przystankiem w tej podróży było Sokołowsko, określane mianem "dolnośląskiej perły". To malownicze uzdrowisko, niegdyś słynące z walorów zdrowotnych, dziś jest także cenionym centrum kulturalnym i artystycznym. Uczestnicy rajdu spacerowali po urokliwych uliczkach, które niegdyś przemierzali bohaterowie powieści Olgi Tokarczuk i Thomasa Manna. Mieli okazję odwiedzić cerkiew, gdzie o bogatej historii Sokołowska opowiedział prawosławny ksiądz. Zatrzymali się również przy fontannie „Leśne Źródło”, a także podziwiali rzeźby znajdujące się w parku sanatoryjnym. Urok tego miejsca uzupełniły odwiedziny Kinoteatru Zdrowie oraz domu, w którym mieszkał reżyser Krzysztof Kieślowski. Ostatnim punktem tej części rajdu było sanatorium Grunwald – ceglany budynek otoczony klimatycznym parkiem zdrojowym.
Kolejnym etapem wyprawy było Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia. W tym zabytkowym obiekcie, które przez dziesięciolecia było sercem przemysłowego Wałbrzycha, uczestnicy mieli okazję poznać historię górnictwa. Oprowadzanie prowadzone przez byłych górników z kopalni Julia pozwoliło im na chwilę przenieść się do czasów, gdy codzienna praca w kopalni była jednym z największych wyzwań. Grupa zwiedziła zabytki przemysłowe oraz zeszła do prawdziwych, podziemnych korytarzy, gdzie niegdyś wydobywano węgiel. Na zakończenie podziwiano panoramę regionu z wieży widokowej, która w przeszłości pełniła funkcję chłodni kominowej.
W trakcie rajdu uczestnicy dokumentowali niezwykłe widoki i atmosferę wydarzenia na zdjęciach. Prace zostaną wkrótce zaprezentowane szerszej publiczności. Wśród nadesłanych fotografii wybrana zostanie ta najpiękniejsza. Autorzy trzech zdjęć z największą liczbą polubień otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Projekt dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.