Oława Zachodnia w budowie. Nowy przystanek i podziemne przejście
Trwa budowa pierwszego etapu inwestycji związanej z powstaniem przystanku kolejowego "Oława Zachodnia". Do czerwca musi powstać droga, która połączy perony z ulicą Paderewskiego. Dlaczego do czerwca? Bowiem PKP PLK S.A. uwzględniło już w planie czerwcowej korekty rozkładu jazdy pociągów właśnie ten przystanek. Sprawdziliśmy, jak wygląd postęp prac.
Przypomnijmy, że przystanek powstaje w pobliżu Osiedla Sobieskiego, ma dwa perony z nowoczesnym oświetleniem, niedługo zostaną ustawione tam wiaty oraz ławki, co zwiększy komfort podróżnych. Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest przejście podziemne, które w początkowym projekcie miało służyć jedynie pasażerom, umożliwiając im wygodne przejście między peronami. Dzięki współfinansowaniu przez miasto tunel będzie także istotnym skrótem dla mieszkańców Osiedla Reńskiego i Nowego Otoku, łącząc się z ulicą Brylantową. Tunel wyposażony będzie w windę.
-Bardzo upieraliśmy się, jako miasto, trwało to kilka miesięcy - wyjaśnia burmistrz. -Bez podziemnego przejazdu inwestycja nie byłaby do końca pełna z uwagi na obsługę komunikacyjną tego miejsca. Ustalenia trwały ponad rok, w tym również ustalenia finansowe, które miasto spełniło i dopłacając, PKP uwzględniło nasz wniosek.
Do tej inwestycji miasto musiało dopłacić około 2,1 mln zł. Były również starania o możliwość dostosowania tunelu do przejazdu karetek pogotowia, jednak ten pomysł nie został zaakceptowany.
Budowa drogi dojazdowej oraz przejazdu podziemnego ma zostać zakończona na początku czerwca, terminy gonią, a PKP wpisało już w nowy rozkład jazdy pociągów właśnie ten przystanek. To właśnie z niego mieszkańcy do centrum Wrocławia dostaną się w około 22 minuty. Miasto jeszcze nie ma informacji ile pociągów i jakie dokładnie będą się zatrzymywać, prawdopodobnie będą się tu zatrzymywać pociągi regionalne.
Dojazd do nowych peronów prowadzić będzie od ulicy Paderewskiego, tuż przy Mieszkaniach Plus. Droga będzie poszerzona i przesunięta z uwagi na ciąg rowerowy, pieszy i drogę serwisową, która będzie obsługiwała przyszłe mieszkania TBS. Aktualnie to najważniejsze prace. Termin przekazania tych prac mija 6 czerwca.
Burmistrz podkreśla, że tempo prac w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, im lepsza pogoda, tym szybciej inwestycja zostanie zakończona. Drugim etapem prac wykonywanych w tym miejscu jest parking typu "parkuj i jedź".