PILNE

Oławianin przyjął uchodźców z Syrii

zbiorcza, Oławianin przyjął uchodźców Syrii - zdjęcie, fotografia
olawa24.pl 10/09/2015 11:20

Tomasz Wilgosz, mieszkaniec Oławy 12 lipca przyjął Syryjską rodzinę pod swój dach. Rodzina jest w grupie 157 uchodźców, którzy przylecieli do Polski dzięki Fundacji „Estera”

Oławianin przyjął ich z dwóch powodów. Pierwszym była miłość bliźniego, a drugim jego mieszkanie, w którym nikt nie mieszkał. Po wypełnieniu przez Wilgosza dokumentów, odpowiedź była szybka i pozytywna, dzięki czemu odebrał ich z lotniska w Warszawie i przywiózł do Oławy.

W pomoc rodzinie włączyli się także przyjaciele i znajomi pana Tomasza. Dziecko uciekinierów zostało bezpłatnie przyjęte do przedszkola. Rodzina otrzyma darmowe lekcje języka polskiego, a Fundacja zapewnia im leczenie.

Syryjska rodzina w wyniku wojny straciła dom, nie ma do czego wracać. Aktualnie czekają na przyznanie im statusu uchodźców. Mieszkali oni w Himsie, trzecim co do wielkości mieście Syrii. Byli zamożną i wykształconą rodziną. Jest ich sześcioro. Adel, ojciec i dziadek, ma 70 lat. Jest bardzo religijny, nie rozstaje się z Biblią, która pisana jest po arabsku. Salwa, żona Adela, ma 65 lat. Małżeństwo ma kilku synów. Mimoz to kawaler, ma 35 lat. Jest inżynierem, zajmował się również fotografią. Toni ma 40 lat. Ma żonę Carmen w wieku 27 lat. Adel-junior ma 3,5 roku, jest najmłodszy. W Syrii został jeszcze ich jeden syn, Firas z żoną Katrin oraz dziećmi, Michaelem i Pierre.

Rodzina chciałaby ułożyć sobie tutaj życie. Przyjeżdżając do Polski, mieli ze sobą tylko flagę swojego kraju. Wielu znajomych Tomasza Wilgosza przyłączyła się do pomocy rodziny Adela, każdy z nich przekazał im trochę przydatnych rzeczy. Syryjczycy chcą nauczyć się polskich zwyczaj, znaleźć pracę i się ustatkować. Tomasz Wilgosz zgłaszając się do Fundacji zaoferował mieszkanie i częściowe wsparcie finansowe przez rok.

Obecnie trwają poszukiwania nauczyciela, który nauczy ich języka polskiego. Oprócz tego rodzinie przydałyby się: rowery dla Adela-juniora i jego rodziców, telewizor z dekoderem do mieszkania Toniego i Carmen, garnki, patelnie, suszarka na pranie, deska do prasowania, żelazko, stary telefon komórkowy itp.

Reklama

Oławianin przyjął uchodźców z Syrii komentarze opinie

  • Olo - niezalogowany 2017-05-18 19:21:28

    Miałem przyjemność rozmawiać z Panem Tomaszem bardzo miły sympatyczny człowiek a zaraz ma dobre serce

  • xxx - niezalogowany 2015-10-31 01:13:36

    Kochani i Panie Tomaszu najpierw pomóżmy Polakom, którzy też potrzebują pomocy a nie jest ich mało,a następnie obcokrajowcom. Mnie się nikt nie zapyta czy mam za co żyć czy potrzebuje pomocy.

  • Mieczysław Moczulewski - niezalogowany 2015-09-14 22:01:02

    Dawidzie Ch. czy cierpisz na paranoję, czy naoglądałeś się horrorów i opowiadasz historię wampira. Tylko że wampiry odrywają głowy a "jebią" zboczeńcy i to raczej nie głowę. Człowieku dojrzej, wydoroślej, jeśli trzeba to się wylecz i wtedy wróć na forum.

  • Dawid Ch. - niezalogowany 2015-09-14 17:58:19

    Teraz czekać aż sciagna krucyfiksy ze ścian i ujebia mu głowę

  • Mieczysław Moczulewski - niezalogowany 2015-09-14 10:24:21

    Hessen znasz historię z rozbitym samolotem na podstawie którego powstał film. Tam cywilizowani ludzie wrócili do kanibalizmu by przeżyć. Niemcy już zrobili kiedyś obozy koncentracyjne a byli bardzo cywilizowani. To że na razie robią getta dla syryjczyków to Tomasz Wilgosz pokazał że tych samych ludzi przyjmując godnie i z miłością wydobył z nich kulturę wyższą niz mają niektórzy piszący na tej stronie. Jeśli byś Polaków czy inną nację zostawił w izolacji bez środków do rozwoju. Posłuchaj opowieści jak się "podgryzali "i jak żyli polacy pracujący w niemczech.
    Tak więc jak coś widzisz to pomyśl jeszcze. Jak mózg obrobi obraz to wtedy same wnioski ci się nasuną i będziesz wiedział dlaczego to widzisz. Jak potem będziesz potem komuś pokazywał ten smród i ubóstwo w niemczech to będziesz mógł skomentować: Zobacz do czego doprowadziła tych biednych ludzi wojna i warunki jakie im stworzyli inni ludzie.

  • Mieczysław Moczulewski - niezalogowany 2015-09-14 10:00:42

    Ruszyło sumienie! Tak się składa że znam Tomasza Wilgosza właśnie on pomaga temu kto pomocy potrzebuje.Zauważył potrzebę pomocy ludziom którzy ryzykują życiem.by uciec przed Śmiercią.
    A TY CO CHCESZ ROBIĆ LISTĘ POTRZEBUJĄCYCH KOMU POMOGŁAŚ/-EŚ ?
    Może nie ty ale tacy krzykacze najczęściej zazdroszczą innym, albo" podkładają nogę" żeby ktoś innym,nie miał lepiej niż oni. Są tacy którzy nie starają się o lepsze życie dla siebie żyjąc w ubóstwie ale doskonale oceniają innych i mówią jak mają żyć i co robić. Przykład: Prosił mnie żeby przewieść mu rzeczy ale musiałem jaszcze zajechać po niego bo cytuję "taki kawał iść" nie mówiąc że przyczepkę musiałem załatwić ja i najlepiej za darmo.
    Tak że gówniarz co tu niecenzuralnie wygrażają dorosłemu dojrzałemu człowiekowi podpisujcie się a okaże się że większość wpisów to głosy niedojrzałych nastolatków. Przynajmniej tak wynika z treści i "stylu" wypowiedzi. A jeśli ktoś pisze dwa słowa: " wypier..,, wypier..." albo ktoś ma nieustabilizowaną osobowość ,emocje, kłopoty z psychiką albo.. jest urwisem z podstawówkilub niegrzecznym gimnazjalistą.
    Mieczyław Moczulewski anie 8aa8 czy nimbe czy inne znaki fonetyczne
    PS Kto mnie zna to wie że jestem po 40-stce

  • Hessen - niezalogowany 2015-09-12 21:47:33

    Czy ten koleś wie co w ogóle zrobił.Myśli może że to biedni ludzie o łagodnej mentalności jak my Europejczycy.
    Niestety nie Panie dobrodzieju Wilgosz.
    To agresywna i bezczelna nacja,dodatkowo nieroby i kombinatorzy.
    Zanim pan podjął tą decyzję,trzeba było pojechać do Berlina do dzielnicy neukölln albo kreutzberg.
    To zobaczył by Pan jak się pięknie zintegrowali ci jaskiniowcy z niemieckim społeczeństwem.
    Albo zapraszam do Frankfurtu nad Menem,to zrobimy wycieczkę objazdową po fajnych dzielnicach tego miasta gdzie zrobili syf totalny,że strach wychodzić po zmroku
    Służę za przewodnika.Może wtedy pan zrozumie że ściąga pan zarazę na nasze miasto
    Pozdrawiam

  • Olek - niezalogowany 2015-09-12 15:59:52

    Witam
    Martwy się o rodaków którzy potrzebują pomocy a nie o cudzoziemców którzy szukają dobrego kapitału na życie .

  • Łukasz N. - niezalogowany 2015-09-12 12:05:43

    Fundacja "Estera". Na temat pomocy organizaowanej przez tę fundację polecam artykuł: http://kulisy24.com/nasze-sledztwa/tajemnice-akcji-pomocy-dla-syryjskich-chrzescijan

  • popolsku - niezalogowany 2015-09-12 10:54:35

    No i pięknie... ale co będzie za rok? Pan W. ma nadzieję, że rodzina z Syrii zacznie sama się utrzymywać? A jeśli nie uda się im znaleźć pracy i mieszkania? Powędrują na zachód, bo nie myślicie chyba, że Polska jest dla nich atrakcyjna.

  • prr - niezalogowany 2015-09-12 10:42:37

    brawo Panie Tomaszu, samarytaninie, jeśli potrzeba zrobienia czegoś dobrego była tak silna, trzeba było poprosić o listę osób miejscowych które naprawdę potrzebują tej pomocy, a jest ich bardzo wiele: począwszy od samotnych matek z chorymi dziećmi po starsze osoby którym Państwo skutecznie uniemożliwia godną starość.

  • mała - niezalogowany 2015-09-12 10:40:50

    między kilińskiego a wiejska

  • Polak - niezalogowany 2015-09-11 23:39:56

    Czy ktoś wie gdzie Tomasz W. mieszka jaka okolica?

  • a88a - niezalogowany 2015-09-11 22:30:57

    Wypierdalac !!! Wypierdalac!!!

  • Jasiu - niezalogowany 2015-09-11 17:23:18

    Wykształcona rodzina z Syrii. Prawdziwi uchodźcy, tracący dom w wyniku wojny. Katolicy.
    Coś mi się wydaje, że ich dzieci lepiej będą mówiły po polsku niż dzieci większości z Was, komentujących. I Polska będzie miała z nich większy pożytek.

  • miszcz - niezalogowany 2015-09-11 14:07:03

    Jasne, swoje zdanie można wyrażać, ale są pewne słowa, których się nie akceptuje. Jest tak np. ze sławami obraźliwymi i wulgaryzmami...

  • Polak - niezalogowany 2015-09-11 11:14:41

    Tomasz W. chodzi do kościoła na Sobieskiego najczęściej na 11.00 można mu powiedzieć to osobiście

  • prr - niezalogowany 2015-09-11 10:40:29

    dlaczego nikt nie pyta nas o zdanie, bzdetne pytania referendalne, krajanie zróbmy coś z tym nim będzie za późno, od gadania i forumowania jeszcze nic nie przyszło

  • pytanie - niezalogowany 2015-09-11 10:36:06

    Nie rozumiem dlaczego komenatrze są usuwane? Czy juz nie mamy prawa wyrazić swojego zdania?!?!?!?!?!

  • ÷=€;[email protected]$$ - niezalogowany 2015-09-11 03:23:39

    W końcu na naszych braciach z Ukrainy i Kazachstanu którzy od lat próbują wrócić do kraju rzad nie zarobi od Uni euro jak na syryjczykach a dla sprawujących w Polsce władze pieniądze i wlasny interes jest na pierwszym miejscu brawo qr... Brawooooo!!!!!!!

  • %$$#;*@:.( - niezalogowany 2015-09-11 03:15:59

    Ja pierdole co za zjeb to w Oławie jest tyle biednych rodzin majacych problemy i nieszczesliwych dzieci i im nie pomoze ale syryjczykom to mieszkanie nawet odda

  • DonPepeOni - niezalogowany 2015-09-11 02:46:27

    Widuje ich w okolicach osiedla Sobieskiego senior ost wozi się w koszulce Śląska ^^

    Teraz Pytanie czym zajmuje się Pan Tomasz ze stać go ich utrzymać?
    PAŃSTWO NIE MA KASY DLA POLAKA A DLA OBCYCH JEST? Kpina jak juz tak bardzo był samotny to mógł ze mną mieszkaniami się zamienić oddał bym mu swoje dwa pokoje kupił by sobie chomika i było by git. Jeśli dostaną status emigrant to będzie tak jak cygan w Polsce czyli social itp a dla Polaka nic.
    Polska Dla Polaków z reszta precz dość mamy juz tej Ukrainy!

  • Patriota_Polak - niezalogowany 2015-09-11 01:56:32

    Proponuje monitorować sytuację w kwestii finansowej i porządkowej.Leżeli coś narozrabiają to odpowiedzialnym jest Tomasz W. . Jeżeli dostaną chodź złotówkę z naszych pieniędzy to niej ten moherowy beret odda co do grosza.grosza. Sciąga sobie potencjalnych terrorystów na głowę, świętszym od Papierza i tak nie będzie

  • Polak - niezalogowany 2015-09-11 01:52:33

    Taki zajeb....y ten Tomasz.Nie podniecajcie się. Niech da im swoje pieniądze na utrzymaniu w innym wypadku wypier.... . Polska dla polaków a nie skrajny moherowy beret

  • SnD - niezalogowany 2015-09-11 00:03:00

    Mam deskę do prasowania. Gdzie się zgłosić żeby przekazać?

  • xxx - niezalogowany 2015-09-10 23:21:32

    polskie zwyczaje są takie, że my polacy płacimy a mieszkania, p-kola dla dzieci i czekamy 5 lat na termin operacji w szpitalach. Tego chcę się nauczyć od nas?

  • Antyradar - niezalogowany 2015-09-10 23:21:10

    Do Binio...
    Nie kumam czaczy...
    O co Ci chodzi?O to, ze mamy druga Pl rozgoniona po swiecie?Tak,to prawda 40mln.Polakow zyje poza krajem.
    Problem polega na tym,ze my jednak poza takimi jak ty pracujemy. Mamy opinie solidnych,i fachowcow.
    Problem polega na tym ze to kultura inna,swiatopoglad inny i malo checi do pracy.Tylko manifestacje,kobiety kamienowane i dzicz.
    Zupelnie inne barwy niz Europy.
    Zatem niech ida do Quwejtu,Emiratow,Kataru,Arabii,tam sa raje dla nich.
    Jak mowie,szacunek ze w tamtej czesci swiata byli chrzescijanie.I jak dziki wszedl i cial co popadnie to ja tez bym spieprzal gdzie pieprz rosnie z rodzina.I my powinnismy chrzescijan przyjac,a jeszcze wyksztalconych.
    Natomiast muzulmanom mowie NIE oni maja swoje kraje dosc bogate.Tam ich miejsce,tam maja targi i pola do popisu.Tam moga wysadzac metra bo tu w metrze,pociagu,autobusie,sklepie czy targu chodza moje dzieci.

  • Pepson - niezalogowany 2015-09-10 22:29:14

    Żal, rozpacz, zniesmaczenie... Tylko czekać na pierwszy meczet w naszym mieście... Oława przegrała...

  • - niezalogowany 2015-09-10 22:28:27

  • Iv GJ - niezalogowany 2015-09-10 22:25:01

    Ludzie co się z Wami dzieje- niezależnie od wiary są to ludzie i na dzisiaj potrzebują pomocy. Ci co tak psioczą nie wiedzą w jakiej sytuacji jeszcze mogą się w życiu znaleźć. Warto pamietać, że fortuna kołem się toczy. Pisze przecież że są to ludzie wykształceni, na poziomie, nie żadna banda planująca inwazję na Polskę. Nie można generalizować i wrzucać wszystkich do jednego worka na podstawie paru informacji o tym że imigranci zrobili to czy tamto. Wsród Polaków też są bandyci i nie mówi się że każdy Polak stwarza niebezpieczeństwo. Proszę o wysłanie kontaktu do Tomka Wilgodza na priv. Postaram się też pomóc. Iv GJ.

  • - niezalogowany 2015-09-10 22:12:40

  • - niezalogowany 2015-09-10 22:12:34

  • Światowit. Bóg Polan. - niezalogowany 2015-09-10 21:39:15

    Chrześcijanie, muzułmanie, czy starozakonni,. Jaka różnica, wszystko to semickie religie wydumane przez cwanego szamana Abrahama, więc Semici faktyczni do swych braci, Semitów mentalnych, czyli katolików przyjeżdżają. Wolno im. Semicki wasz bóg, semickie tradycje i zwyczaje. Nie moja broszka...

  • ola - niezalogowany 2015-09-10 21:38:07

    szkoda ze Polakom nie pomogl. smiechu warte

  • Nordyk - niezalogowany 2015-09-10 21:31:32

    czy "Jakub" i "oi" to potomstwo tego samego pijaczyny, czy też boją się że ich Arabusy ze zmywaków w Europie wygryzą? Jedno i drugie znamionuje szmaciarz...

  • Binio - niezalogowany 2015-09-10 21:27:19

    Czytam skowyt debili i z podziwu wyjść nie mogę. Wszystkich cudzoziemców z Polski chcą wyrzucić? Również Żyda Jezusa z jego semickim kultem, nie baczącz, że ich sąsiedzi jednak w tego dokładnie obrzezanego Żyda wierzą? Tylko dlaczego ci "Polacy" własne bachory po świecie za chlebem rozgonili? Bezrefleksyjni durnie, i katolicyzm nic rozmiękłym mózgom nie pomoże...

  • miki - niezalogowany 2015-09-10 21:05:30

    Czegoś tu nie rozumiem, czy 3,5 letni Adel junior jest synem 70 letniego Adela seniora?

  • niedźwiedź - niezalogowany 2015-09-10 20:13:10

    Przyjdzie do tego ze za nasze pieniądze będziemy im stawiać meczety a oni będą tylko będą tylko brać pieniądze taniej Europe by wyniosło jak by wysłali tam swoje wojska żeby zrobić tam porządek

  • MB - niezalogowany 2015-09-10 19:56:43

    ~Chrześcijanom - TAK

    Zgadzam się, tak w GB komicy naśmiewają się ze swoich rodaków, którzy płaczą, że Polacy zabierają im pracę.

  • Heh - niezalogowany 2015-09-10 19:45:52

    Czy Wy w ogóle to przyczytaliście?
    Jacy muzułmanie? To Chrześcijanie przecież.
    A kebaby jecie?

  • lysyoii - niezalogowany 2015-09-10 19:42:44

    Oddamy europe muzułmanom bez wojny. . Polska dla polaków

  • Jakub - niezalogowany 2015-09-10 19:34:19

    Jest tylko jeden problem, Ci ludzie z powyższego artykułu to prawdziwi chrześcijańscy uchodźcy, którzy musieli uciekać przed muzułmanami z własnego państwa. Przed tymi muzułmanami, którzy teraz zalewają europę. Nie dajmy sobe wmówić, że oni są biedni i pokrzywdzeni (muzułmańscy mężczyźni). Odróżniajmy ludzi potrzebujących pomocy od ludzi, którzy teraz napływają i chcą nam tu zrobić czystkę na tle religijnym. Niestety wydaje mi się, że polskie społeczeństwo wszystkich imigrantów (zarówno tę dzicz jak i uchodźców chrześcijan) wpakuje do jednego worka i potraktuje tak samo - czas pokaże...

  • oi - niezalogowany 2015-09-10 19:29:22

    kurwa mac niech wpierdalaja

  • Chrześcijanom - TAK - niezalogowany 2015-09-10 19:26:11

    Jak se przyjął i bierze za nich odpowiedzialność to ok. Jak chcą pracować i nie będą budować meczetów - ok.
    To akurat nieliczny pozytywny przykład uchodźców, a nie imigrantów ekonomicznych po socjale.
    Życzę im powodzenia w Polsce.
    Najgłupsze są stwierdzenia, że imigranci zabiorą nam pracę :) Jeśli ktoś człowiek bez znajomości, pieniędzy i języka jest w stanie wygryźć Polaka, to znaczy że ten Polak jest gównem takim samym jak ci co po socjale do Niemiec ciągną.

    Tym co lecą do Europy po socjal nie możemy na to pozwolić.

  • Życzliwa Polka - niezalogowany 2015-09-10 19:12:25

    Wypierdalac. Tam z kąd zescie przyszli. :)

  • Jakub - niezalogowany 2015-09-10 17:57:28

    Jest tylko jeden problem, Ci ludzie z powyższego artykułu to prawdziwi chrześcijańscy uchodźcy, którzy musieli uciekać przed muzułmanami z własnego państwa. Przed tymi muzułmanami, którzy teraz zalewają europę. Nie dajmy sobe wmówić, że oni są biedni i pokrzywdzeni (muzułmańscy mężczyźni). Odróżniajmy ludzi potrzebujących pomocy od ludzi, którzy teraz napływają i chcą nam tu zrobić czystkę na tle religijnym. Niestety wydaje mi się, że polskie społeczeństwo wszystkich imigrantów (zarówno tę dzicz jak i uchodźców chrześcijan) wpakuje do jednego worka i potraktuje tak samo - czas pokaże...

  • Antyradar - niezalogowany 2015-09-10 17:53:17

    Tyle dobrego,ze to katolicy.
    Muslim by nasza bazylike wysadzil i sprowadzil 9 zon kazda po 9synow.Potem roszczenia, żądania,protesty i porwania.
    Wybuchy na targu i w kauflandzie w piatek po 18ej.Zeby zebrac zniwo koranu.
    A pan Henio to tak na rok pomoze tak?
    A potem kto pomoze,bo na pewno nie rzad.
    Panie Henio to nie zabawki.
    Odpowiadasz pan za nich juz do konca zycia.

  • Jakub - niezalogowany 2015-09-10 17:53:01

    Jest tylko jeden problem, Ci ludzie z powyższego artykułu to prawdziwi chrześcijańscy uchodźcy, którzy musieli uciekać przed muzułmanami z własnego państwa. Przed tymi muzułmanami, którzy teraz zalewają europę. Nie dajmy sobe wmówić, że oni są biedni i pokrzywdzeni (muzułmańscy mężczyźni). Odróżniajmy ludzi potrzebujących pomocy od ludzi, którzy teraz napływają i chcą nam tu zrobić czystkę na tle religijnym. Niestety wydaje mi się, że polskie społeczeństwo wszystkich imigrantów (zarówno tę dzicz jak i uchodźców chrześcijan) potraktuje tak samo - czas pokaże...

  • P. - niezalogowany 2015-09-10 17:43:17

    "Zwyczajów"
    Staram się nie zajmować stanowiska w sprawie uchodźców, ale tak... mi też się wydaje, że na polskich ziemiach będzie im lepiej niż Polakom - dostaną za darmo to za co my płacimy, albo na co niektórych zwyczajnie nie stać.

  • czytelnil - niezalogowany 2015-09-10 17:22:40

    szkoda, ze nasze dzieci nie sa za darmo przyjmowane do zlobkow i przedszkoli

Dodajesz jako: |