Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Oławski kościół to prawdziwa perła regionu!

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: olawa24.pl

Ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w Parafii pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie realizowane było zadanie dotyczące wykonania dokumentacji architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej. To pierwszy krok, który umożliwi rozpoczęcie procesu inwestycyjnego dotyczącego remontu wnętrza kościoła. Jak podkreślają autorzy badań, ten kościół to prawdziwa perła regionu, znaleziono kilka trzynastowiecznych faz. 

W poniedziałek, 14 lipca w oławskim Ratuszu odbyło się spotkanie podczas którego dr Maciej Małachowicz i dr Zygmunt Łuniewicz przedstawili kilka ciekawych odkryć podczas badań kościoła, wynika z nich, że ma on bogatą historię, która aktualnie sięga XIII wieku. Nie jest jednak powiedziane, że nie jest on starszy. - W stosunku do istniejącego stanu badań, udało się zaobserwować nieznaną dotychczas fazę budowlaną kościoła. Obserwowane z zewnątrz prezbiterium, na podstawie dekoracyjnego fryzu arkadkowego oraz form trójdzielnego maswerku (ozdobnej kamieniarki) okna wschodniego, pozwala się datować na czwartą ćwierć XIII wieku. Jednakże, oględziny i pomiary ukrytej pod połacią dachu zakrystii ściany północnej pozwoliły zaobserwować, że prezbiterium było pierwotnie znacznie mniejsze, a dopiero później rozbudowano je do obecnej wielkości. Data budowy tego wcześniejszego, mniejszego prezbiterium to ok. połowy XIII w. W przygotowanym projekcie założyliśmy oczyszczenie od wnętrza części ściany północnej z tynku, aby ukazać ten najstarszy, dotąd ukryty fragment muru - informuje dr Zygmunt Łuniewicz. 


(fot. Autorska Pracownia arch. Macieja Małachowicza)

To jednak nie koniec odkryć, bo równocześnie, na tej samej ścianie odnaleziono zamurowane okna z kamiennymi maswerkami. W planie jest ich odsłonięcie spod wtórnych przemurowań, aby można je było podziwiać nie tylko z niedostępnego poddasza, ale z wnętrza kościoła. - Równocześnie prowadzono badania georadarowe, które ujawniły obecność struktur pod posadzką kościoła, część stanowią pochówki i krypty, jednakże pozostałe mogą być reliktami wcześniejszych budowli w tym miejscu (np. kościoła sprzed lokacji), dalsze badania powinny być kontynuowane już podczas remontu, metodami archeologicznymi.


(fot. Autorska Pracownia arch. Macieja Małachowicza)

Niespodzianką było także zaobserwowanie śladów nieznanej dotąd, siedemnastowiecznej przebudowy, z szeregiem szczytów nad nawą północną. Prowadzona zapewne w trakcie wojny trzydziestoletniej, nie została ukończona. Podczas badań stratygraficznych w nawie kościoła odkryto ślady opasek okien w kolorze żelazowej czerwieni, przygotowany projekt zakłada ich przywrócenie. Jako uzupełnienie badań wykonano również model dawnego hełmu kościoła, znanego z dawnych rysunków i fotografii. W planach pozostaje modelowe odtworzenie pozostałych faz budowlanych.

Te badania udowodniły, że już w XIII wieku, to nie był mały kościół, a potężna świątynia. Jak mówili autorzy badań, może to wskazywać, że ranga Oławy była znacząca. - W momencie gdy rozpocznie się remont, znikną ławki, jeszcze raz zrobiłbym pomiary radarem geologicznym, żeby sprawdzić czy nie mamy tam do czynienia z kościołem XI lub XII wiecznym, bo patron kościoła jest niezwykle dawny, a przeprawa przez Odrę tutaj na pewno jest wcześniejsza, jak ta wrocławska, ot jednak wróżenie z fusów, jednak coś jest na pewno - wyjaśniał dr Maciej Małachowicz.

Autorzy badań: dr Maciej Małachowicz, dr Zygmunt Łuniewicz, Franciszek Hackemer. Wykonanie dokumentacji architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej, to koszt 239 850,00 zł, wartość dofinansowania opiewa na kwotę: 235 053,00 złotych.

Dofinansowanie na wykonaniu dokumentacji architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej Dofinansowanie na wykonaniu dokumentacji architektoniczno-budowlanej i konserwatorskiej Wykonanie opracowania dokumentacji umożliwi rozpoczęcie procesu inwestycyjnego dotyczącego remontu wnętrza kościoła pod wezwaniem NMP Matki Pocieszenia w Oławie. 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}