Pamiętaj o opiece nad seniorami!
W ostatnim czasie policjanci dwukrotnie pomogli zagubionym seniorom, którzy w trudnych warunkach pogodowych nie potrafili odnaleźć drogi do domu.
W połowie listopada około godziny 2:10 do dyżurnego oławskiej policji wpłynęło zgłoszenie, że w okolicy Rynku widziano starszego mężczyznę, który prawdopodobnie się zgubił. - Natychmiast na miejsce pojechali dzielnicowi, którzy po sprawdzeniu rynku i okolicznych podwórek znaleźli zagubionego seniora. Mężczyzna był ubrany nieadekwatnie do nocnych warunków – miał na sobie cienkie spodnie, sweterek i szmaciane kapcie. Był zmarznięty i zagubiony. Senior okazał się osobą niemą, co utrudniło ustalenie jego tożsamości. Policjanci, po sprawdzeniu odzieży, nie znaleźli danych kontaktowych. Z uwagi na niską temperaturę powietrza i późną godzinę, mundurowi zabrali seniora na SOR, gdzie okazało się, że nie wymaga on hospitalizacji. Potem, ze względu na trudności w kontakcie, policjanci zabrali mężczyznę na komendę, gdzie poczęstowali go ciepłą herbatą. Rano na policję przyszła kobieta, która chciała zgłosić zaginięcie swojego 91-letniego dziadka. Na szczęście mężczyzna był już bezpieczny w budynku Komendy, a po krótkiej chwili wrócił do rodziny w dobrym stanie zdrowia - informuje Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy oławskiej policji.
Podobna sytuacja miała miejsce 26 listopada. Policjanci na ulicy Kutrowskiego w Oławie odnaleźli zagubionego 74-latka. - Senior był ubrany nieodpowiednio do pogody, pamiętał tylko, że przyjechał na badania, ale nie wiedział, jak trafił do Oławy. Policjanci bezpiecznie odwieźli go do rodziny, która już go szukała.
Policja przypomina i apeluje - nie bądźmy obojętni na drugą osobę!
- Każdy z nas może pomóc osobom narażonym na wychłodzenie. Zgłoszenie niepokojącej sytuacji na numer alarmowy 112 może uratować komuś życie. Policja otrzymuje zgłoszenia o zaginięciach seniorów, najczęściej zmagających się z demencją, chorobą Alzheimera czy zaburzeniami pamięci. Często poszukiwania są prowadzone pod dużą presją czasu, zwłaszcza w zimie lub w nocy. Pamiętajmy, że my wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo seniorów. Warto regularnie kontaktować się z naszymi bliskimi, zapytać, czy są w domu, lub poprosić sąsiadów, by zwrócili uwagę na osoby starsze. Dowód osobisty w portfelu, czy choćby metki z danymi kontaktowymi wszyte w ubrania, mogą uratować życie. Niech każda chwila poświęcona na pomoc drugiemu człowiekowi będzie chwilą ratunku. Twoja reakcja może pomóc uratować życie!