PILNE

Pierwsza w Oławie społeczna lodówka już działa!

Mieszkańcy, Pierwsza Oławie społeczna lodówka działa! - zdjęcie, fotografia
olawa24.pl 30/01/2019 17:42

Społeczna lodówka, pełna żywności darowanej przez mieszkańców, którzy mają nadmiar produktów i chcą się nimi podzielić, właśnie rozpoczyna swoją działalność. Stanęła w holu oławskiego dworca autobusowego i działać będzie non stop, tak aby potrzebujący mogli korzystać z żywności w każdej chwili. Pomysłodawcą akcji jest OławskaPlatforma Pomocy.

Co można zostawić w lodówce? -Najlepiej, aby były to rzeczy pakowane oryginalnie, hermetycznie, tak aby osoby korzystające z lodówki nie bały się tych produktów brać. Mogą to być np. konserwy, pasztety, sery, cukier, mąka, ryż, parówki, owoce, ale także pieczywo. Wszystko to, co sami chcielibyśmy zjeść – wyjaśnia Agnieszka Mikołajek z Oławskiej Platformy Pomocy.

O porządek w lodówce będą dbali członkowie Oławskiej Platformy Pomocy. Dyżury już zostały wyznaczone. Każdego dnia ktoś na pewno pojawi się przy lodówce. Sprawdzany będzie jej stan czystości oraz przeglądane znajdujące się w niej produkty. Ważne są terminy przydatności do spożycia, dlatego wszystko musi być wielokrotnie sprawdzane. -Jeżeli sami zauważycie, że w lodówce znajduje rzeczy, które nie powinny się w nim znaleźć lub są już przeterminowane, wyciągnijmy taki produkt i wyrzućmy do kosza – apelują do mieszkańców pomysłodawcy.

Lodówkę do Oławy za darmo dostarczyła wrocławska fundacja „Weź Pomóż”. -Lodówki przygotowane przez naszą fundację stoją już w kilkunastu miejscach. Najwięcej mamy ich we Wrocławiu, jednak mapa z punktami bardzo szybko się powiększa. Dziś Oława, a już planujemy postawić lodówkę w Strzegomiu. Masz za dużo jedzenia, wkładasz je do lodówki, a każda osoba może takim jedzeniem się podzielić. Dzięki temu zamiast wyrzucać nadmiar jedzenia dzielisz się nim z każdym, kto tego potrzebuje. To proste, Brawo Ty! – opowiada Jan Piontek z wrocławskiej fundacji.

Miejsce usytuowania lodówki nie jest przypadkowe. Znajduje się bowiem w centrum miasta, w pomieszczeniu ogólnodostępnym, otwartym całą dobę, objętym monitoringiem. Gdy prezes oławskiego PKS-u Erwin Monastyrski dowiedział się o pomyśle Społecznej Lodówki, zgodził się bez wahania.

Wsparcie i przychylność w działaniach Oławska Platforma Pomocy otrzymała także ze strony władz miasta. -Idea powstania społecznej lodówki jest bardzo słuszna. Wszelkie działania, które służą pomaganiu drugiemu człowiekowi, są to działaniami wartymi uznania. Cel jest fantastyczny i jestem przekonana, że idealnie wpisze się w naszą oławska rzeczywistość i za chwile będziemy mieć kolejne lodówki – mówiła zastępcą burmistrza Małgorzata Pasierbowicz.

Jest to lodówka nasza, wspólna – dbajmy o nią wszyscy.

Reklama

Pierwsza w Oławie społeczna lodówka już działa! komentarze opinie

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-01-30 18:12:15

    Doskonały pomysł, doskonała akcja, osobiście co jakiś czas będę zaopatrywał lodówkę w nowe produkty. POMAGANIE jest FAJNE!

  • Seko - niezalogowany 2019-01-30 18:46:25

    Gdy dajesz niech twoja lewa ręka nie wie co czyni prawa.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-30 19:11:37

    A zaparkowac nie ma gdzie przed pks-m.

  • Gość - niezalogowany 2019-01-30 19:13:04

    Generalnie super, ale pytanie: czy koszt energii elektrycznej, benzyny spalonej przez ludzi i ich czas nie przewyższy wartości zgromadzonych w środku produktów?

  • Gość - niezalogowany 2019-01-30 20:41:30

    Nie można wszystkiego przelicza na pieniądze tak jak i zakładać, że będą to wykorzystywać tzw. hieny cze też hytre baby z Radomia. Idea jest słuszna, można tam zostawiać różne produkty. Z założenia będą tam zaglądać ludzie potrzebujący. A najważniejsze jest budowania wspólnoty.

  • OTUA - niezalogowany 2019-01-31 01:00:25

    Mechanizm tej lewackiej bzdury jest prosty. Jeżeli dajesz komuś jedzenie, to obdarowany nie wyda na nie pieniędzy z własnej kieszeni. Zostaje mu pieniążek z zasiłków i innych mopsów na browarek, papieroski i inne artykuły pierwszej potrzeby xD... Skoro taki delikwent nie głoduje, ma na przyjemnosci i państwo płaci za niego rachunki to po co ma szukać pracy, dachu nad głową czy sposobu dorobienia jakiś kwot. Mówię o flagowych przykładach owocowych panów. Ludzie ogarnięcie się albo może zróbcie akcje adoptuj Menelaosa. Co do samej lodówki to pomysł równie genialny co trans bajki o równości kolektywu i walki z patriarchalnym uciskiem anty aborcyjnym. OMG Gdzie ja żyję...

  • Gość - niezalogowany 2019-01-31 02:15:43

    Wielka ściema. Z tego będą korzystać osoby które mogły by spokojnie do roboty się wziaść. Przed świętami zaczepiła nas babka w biedronce ... Daj Pani na chleb.... Nie dam mogę kupić.... Niby biedna chora a 1,5 godziny dała radę stać i zbierać dary.... Spod biedronki biedna miała problem zabrać 8 reklamówek z facetem....

  • gość 2019-01-31 09:13:33

    lodówka dla pijanych meneli z dworca.

  • gość 2019-01-31 09:16:10

    Świetny pomysł jak nie za swoje pieniądze się wylansować przed kamerami i prasą. Bedzie świetna laurka przed wyborami zabłysnąć.

  • Mirek - niezalogowany 2019-01-31 09:34:20

    Fajny pomysł ,ale żeby z tego korzystali ludzie biedni potrzebujący to ok...Ile będzie osób które stać na chleb ale żeby zaoszczędzić będą brać darmowe jedzenie z lodowki ...i będą to osoby które raz wezmą i nie przestaną na tym. Zamiast lodówki powinien być punkt do którego można przyniesc jedzenie....Osoba obsługując a wydawała by tylko biednym żywność....

  • gość 2019-01-31 09:35:41

    Pomagać tak , ale z głową.

  • gość 2019-01-31 10:25:30

    Wczoraj pakowali hurtem do plecaków co sie dało i w ciągu godziny zostały tylko resztki. nie wygladali na zagłodzonych. Kiepske rozwiązanie

  • Gość - niezalogowany 2019-01-31 11:54:59

    hahaha spóźniłem się i musialem zrobic jednak zakupy

  • Lewy - niezalogowany 2019-02-08 20:19:52

    Bezdomni jak bezdomni ale Ukraińców dokarmiacie :)

  • Gość - niezalogowany 2019-02-08 23:40:51

    Tak sama widziałam że biorą ci co mają

Dodajesz jako: |