Reklama

Podziękowali za plony i za trud rolników. Zabardowice z najpiękniejszym wieńcem dożynkowym

Dodano: Autor:

To były znacznie skromniejsze obchody dożynkowe, jak w ubiegłych latach, gminne dożynki odbyły się 29 sierpnia. W podziękowaniu za urodzaj i trud rolników odprawiona została msza święta, następnie korowód dożynkowy przeszedł na boisko, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Starosta i starościna tegorocznych obchodów przekazali na ręce Henryka Kuriaty, pełniącego obowiązki wójta Gminy Oława chleb dożynkowy -Obrzędy dożynkowe to nasza piękna, polska tradycja podczas które dziękujemy Bogu za plony a rolnikom za całoroczny trud. To dzięki ich ciężkiej pracy, codziennie na nasze stoły trafia polski chleb z polskiego zboża. Jest to jeden z najpiękniejszych  i najważniejszych dni każdego rolnika. Dlatego podjęliśmy decyzję, by kontynuować tę wspaniałą tradycję zważywszy na sytuację epidemiczną w naszym kraju. Obchody święta plonów są dużo skromniejsze niż w innych latach. - mówił Henryk Kuriata, pełniący obowiązki Wójta Gminy Oława. -Cieszę się, że są Państwo tutaj z nami w Stanowicach i wzięliście udział w uroczystej mszy świętej. 

Podczas święta plonów sołtysi i rady sołeckie wybrali najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Każda miejscowość mogła na karcie do głosowania oddać jeden głos, oceniający nie mogli głosować na swoją miejscowość. Kryterium oceny jakim podlegały wieńce było: użycie naturalnych elementów (zboża, owoce, warzywa, kwiaty), zgodność z tradycją (elementy symboliczne, kształt, wymiary), wyraz artystyczny i estetyka wykonania. 

Rady sołeckie zdecydowały, że na trzecim miejscu podium staną aż cztery wieńce ze Ścinawy, Psar, Jankowic Małych i Gać - te sołectwa otrzymały nagrodę w wysokości 500 złotych. Drugie miejsce i bon o wartości 700 złotych otrzymał Bolechów. Na samym szczycie podium i nagrodę w wysokości 1000 złotych otrzymał wieniec dożynkowy z Zabardowic. 

Reklama
Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (3)

g
gość
Inne sołectwa włożyły o wiele więcej wkładu, dokładności. Sama nazwa wskazuje wieniec czyli "Symboliczny plon żniwny zwany wieńcem dożynkowym miał postać korony uwitej ze wszystkich zbóż. Tradycyjny wieniec splatano najczęściej z przewagą żyta i pszenicy, gdyż tym zbożom przypisywano w dawnych czasach właściwości magiczne. Pszenica miała moc sprawczą – miała odwdzięczać się bogatymi plonami na przyszły rok, a żyto związane było z tajemniczym światem duchów. Do wieńca wplatano również gałązki leszczynowe – symbol obfitości i błogosławieństwa Bożego. Wieniec dekorowano gronami jarzębiny, mirtem, sitowiem, jabłkami, orzechami i kwiatami. Wierzchołek wieńca dekorowano pieczoną kukiełką lub piernikowym sercem, co miało wyrażać obfitość lasu i pasieki. Często wierzchołek wieńca zwieńczały symbole religijne"
c
cześ
Chwalisz się czy żalisz???
g
gość
Wieniec, czy "makieta" .... liczy się ludzką praca . Ludzie opamiętajcie się, niby tacy pobożni znają się na wszystkim i przechwalaja się swoją wiedzą A ZAWISTNI JAK NIE WIEM CO!!!! Wstyd mi za was. Pragnę zauważyć, że były też inne wieńce nie "Korony " i nikt o tym nie pisze. Były kosze, wóz , anioł , krzyż i inne więc też były złe????!!!!!!!

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}