Śladami Sobieskich po Oławie
Zebrani goście odwiedzili m.in. Izbę Muzealną Ziemi Oławskiej czy Parafię Piotra i Pawła.
W sobotnie popołudnie, 30 kwietnia do Oławy zawitali dolnośląscy muzealnicy, historycy sztuki oraz pasjonaci łaknący znaleźć ślady obecności na tych ziemiach przedstawicieli królewskiej rodziny Sobieskich. -Po zabytkach Oławy, śladami Sobieskich, oprowadzili uczestników wydarzenia - dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu dr hab. Piotr Oszczanowski oraz Małgorzata Macura, kuratorka wystawy „Madonna i książę”. Naukowcy prowadzący spotkanie w swych dotychczasowych badaniach starali się dociec odpowiedzi na pytania – w jakich okolicznościach i dlaczego pojawili się w Oławie Sobiescy? Co tutaj robili i jak zapamiętano reprezentantów jednego z najwybitniejszych polskich rodów szlacheckich, przedstawicieli królewskiej rodziny, ludzi znanych i podziwianych w całej Europie? Teraz wynikami swych badań oraz hipotezami dzielili się z uczestnikami oławskiej wycieczki śladami Sobieskich- informuje starostwo powiatowe w Oławie.
Przybyli goście odwiedzili: Zamek Książęcy (obecnie siedziba Urzędu Miejskiego w Oławie), kościół pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła, Izbę Muzealną Ziemi Oławskiej w Ratuszu, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia oraz kościół pw. Świętego Rocha. -Po zakończeniu zwiedzania zabytków przybyłym do Oławy gościom za owocną wizytę podziękował starosta oławski Zdzisław Brezdeń, który podkreślił fakt, że w świadomości i pamięci Oławian mocno zakorzenione są odniesienia i związki z rodem Sobieskich. Najstarsze w Oławie Liceum Ogólnokształcące nosi dumne imię Jana III Sobieskiego, rozbudowuje się Osiedle Sobieskiego, a od kilku lat samorząd Powiatu Oławskiego próbuje także na nowo wskrzesić ducha Rodu Sobieskich w regionie. Służą temu różne inicjatywy, takie jak sprowadzenie w ubiegłym roku i ekspozycja w Oławie pomnika Jana III Sobieskiego „Odsiecz Wiedeńska”. W dniu 17 lipca odbyły się uroczyste obchody 320. rocznicy urodzin Marii Klementyny Sobieskiej wraz religijnym wydarzeniem - przekazaniem przez księcia Macieja Radziwiłła Ziemi Oławskiej i parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła kopii obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich. Prezentowaliśmy ponadto dwie okolicznościowe wystawy, pt.: „Maria Klementyna Sobieska. Oławianka z tytułem królowej Wielkiej Brytanii” (wystawa prezentowana była na oławskim Rynku) oraz „Janie, z tym wizerunkiem zwyciężysz” (ekspozycja wystawiona była w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła).
Przypominamy, że Starostwo Powiatowe w Oławie jest partnerem Muzeum Narodowego we Wrocławiu wspierającym obecnie wystawę czasową „Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku”, która jest dostępna do 22 maja w gmachu głównym Muzeum Narodowego we Wrocławiu (pl. Powstańców Warszawy 5).