Tajwan oficjalnie otwarty
Umowa z wykonawcą została podpisana w kwietniu, a już dziś uczniowie i nauczyciele mogą cieszyć się z wyremontowanego budynku pomocniczego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Oławie.
Oficjalnego przecięcia wstęgi dokonał 17 października, Zdzisław Brezdeń, starosta oławski oraz Jolanta Szewczyk, dyrektor LO. Przybyłych gości przywitał dr Piotr Wróbel, który pokrótce opowiedział historię oławskiego Tajwanu.
-Historia tego budynku jest nam mało znana, wiemy, że było to miejsce, gdzie przebywały jakieś służby mundurowe. Prawdopodobnie żandarmeria, w takim budynku zawsze znajdowało się pomieszczenie, gdzie przebywał komendant, gdzie była zbrojownia, arsenał. Gdzie była izba, w której przebywali żołnierze zmieniający się podczas służby. I gdzie znajdował się również areszt, niestety nie wiemy, gdzie ten areszt się znajdował, w związku z tym będziemy szukać. Zdjęcia z przedwojennego budynku, to głównie fotografie pocztówkowe, wyglądał on ciekawie. Na dole znajdowały się szerokie wejścia. O powojennych jego losach też za dużo nie wiemy, tak to już jest z budynkami pomocniczymi, że zawsze na pierwszym miejscu znajduje się budynek główny. Na początku służył on jako magazyn, aby pomóc tym, którzy przyszli ze wschodu. Natomiast kiedy stał on się budynkiem szkolnym, to historia już była dosyć ciekawa. Różne zajęcia się tutaj odbywały. Na samym dole znajdowały się warsztaty, później przez długi okres czasu ten budynek zdominowali językowcy. Bardzo ważną osobą i bardzo silnie zapisującą się nie tylko w historii szkoły, ale także w historię tego budynku był pan profesor Witold Witkowski. Na pierwszym piętrze znajdowała się jego pracownia. Prowadził także kółko fotograficzne i prawdopodobnie w jednym z pomieszczeń znajdowała się ciemnia.
Aktualnie na samej górze jest sala do religii, piętro niżej znajduje się gabinet matematyki, obok w małej salce znajduje się gabinet języka angielskiego, na samym dole znajduje się klasa matematyki. Dzięki modernizacji udało się pozyskać jeszcze jedno pomieszczenie, w którym znajduje się gabinet dla psycholog specjalnej. Są także dodatkowe toalety.
-Nie ukrywam, że mam wielką satysfakcję, że udało się szybko, dzięki bardzo dobrze zorganizowanej pracy pana Kazimierza i jego firmy, zrobić generalny remont tego obiektu. Jest to pierwsza inwestycja, którą zrealizowaliśmy w ramach "Polskiego Ładu". Gdyby nie to dofinansowanie w wysokości 85% podejrzewam, że ten budynek dalej by tak stał - mówił starosta. -Teraz po modernizacji cieszy oko i będzie dawać sporo satysfakcji tym, którzy zaczęli zajęcia. Uczniowie przychodząc tu, czują się komfortowo. Warto zwrócić uwagę na pewne elementy, które zostały zachowane, stare drzwi, narożniki, posadzka, która była w świetnym stanie, schody, balustrada, duch tego obiektu tutaj jest. Centrum Oławy nabrało nowego blasku.
Dyrektor liceum przy zabraniu głosu poinformowała, że osobą, która powinna przecinać wstęgę jest dyrektor Małgorzata Peremicka, to za jej kadencji rozpoczął się remont budynku pomocniczego szkoły.
-Nie ukrywam, że jest mi niezwykle przyjemnie być podczas tej uroczystości. Dla państwa, którzy są absolwentami Liceum Ogólnokształcącego takim budynkiem głównym jest ten budynek przy Placu Zamkowym, tak dla mnie moja przygoda z liceum rozpoczęła się od Tajwanu. Zatrudniając mnie trzy lata temu na stanowisko logopedy, pani Małgorzata Peremicka przyznała mi salę, dzisiaj się dowiedziałam, że była to ciemnia fotograficzna, tej sali dzisiaj już nie ma, niemniej z wielkim sentymentem przechodzę obok tego miejsca - mówiła Jolanta Szewczyk.
Dyrektor wręczyła staroście, przewodniczącemu rady powiatu oraz wykonawcy robót podziękowania za wykonaną inwestycję.
Remontem zajęła się firma "Domus" Kazimierza Sewioło z Grodkowa, a wartość kontraktu wyniosła 2 369 301,67 zł. Starostwo na ten cel pozyskało rządowe wsparcie, które objęło 2/3 tej kwoty, czyli 1 566 922 zł.