Ten test może uratować życie! Gmina Oława rozpoczyna pilotażowy program
Mieszkańcy już mogą się zgłaszać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oławie w celu odebrania testu. 5 października Henryk Kuriata, pełniący obowiązki wójta Gminy Oława wraz z Marcinem Krzyżanowskim, wicemarszałkiem Urzędu Wojewódzkiego podpisali deklarację współpracy, której celem jest "Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów złośliwych dolnego odcinka przewodu pokarmowego - badanie na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn". Podczas spotkania obecny był również Ireneusz Pawlak, dyrektor medyczny Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu -Spotykamy się tutaj w celu podpisania deklaracji współpracy w ramach profilaktyki wczesnego wykrywania nowotworów w tym złośliwych dolnego odcinka pokarmowego. - informował pełniący obowiązki wójta Gminy Oława. -W ramach pilotażu mamy otrzymać 100 testów i mam nadzieję, ze forma profilaktyki, jaką proponują i Urząd Marszałkowski i Dolnośląskie Centrum Onkologii będzie szła w tym kierunku, żeby najpierw była profilaktyka, a później leczenie, żebyśmy nie czekali do końca aż będzie za późno.
-Cieszę się, że możemy współpracować - mówił Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek Urzędu Wojewódzkiego. -Podpiszemy deklarację pomiędzy naszymi samorządami w ramach tworzenia dużej koalicji samorządów na rzecz profilaktyki chorób nowotworowych jelita grubego. W ramach współpracy w tym roku przekazujemy pierwsze testy na badanie krwi utajonej w kale. Każdy może zrobić taki test w domu. Jeżeli coś będzie niepokojącego, osoba trafi do Dolnośląskiego Centrum Onkologii na dalsze badania. W tym trudnym czasie epidemii koronawirusa nie możemy zapominać o innych chorobach. Zwłaszcza o chorobach nowotworowych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i apel do mieszkańców, nie można bać się lekarzy i badań, bo wszystkie choroby w dalszym ciągu będą.
-Ten test może uratować życie. Nowotwory jelita grubego należą do jednych z trzech podstawowych nowotworów, które robią krzywdę. Jest to rak płuca, jak jelita grubego, u kobiet piersi i narządów rodnych u mężczyzn prostaty. Test jest bardzo przyjazny w użyciu, jest instrukcja. Osoba, która chce wykonać test postępuje według instrukcji, następnie przynosi go do ośrodka, jest on badany do siedmiu dni. W przypadku, gdy jest test jest dodatni już smsem informujemy pacjenta o tym i organizujemy kolejne badania. W przypadku, kiedy dzieje się coś niepokojącego w jelicie grubym pacjent jest objęty przez nas i prowadzony za rękę do całkowitego wyleczenia. - informował Ireneusz Pawlak, dyrektor medyczny Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.
Koszt jednego testu to około 30 złotych. Na terenie Gminy Oława w pilotażowym programie pomaga Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, to właśnie tam należy odebrać test i tam go również zwrócić. Jeżeli program sprawdzi się i mieszkańcy z dużym zainteresowaniem będą z niego korzystać, jest szansa, aby w kolejnych latach Gmina Oława otrzymała więcej takich testów.
Kto może skorzystać z badania?
Program jest skierowany do osób od 50 do 65 roku życia. Jeżeli w najbliższej rodzinie były przypadki nowotworów jelita grubego wtedy od 40 do 49 i wyżej oraz w przypadku, gdy są zmiany predysponujące do nowotworu jelita grubego wtedy badanie można wykonać od 20 roku życia.
W momencie przyjścia do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej mieszkaniec będzie zobowiązany do wypełnienia ankiety i na jej podstawie otrzymuje test. Działania są prowadzone, przez wyniki danych, jakie spływają ze szpitali onkologicznych z województwa Dolnośląskiego. Pacjenci, którzy trafiają do szpitali z nowotworami jelita grubego, trafiają tam za późno. 70% pacjentów niestety nie nadaje się do leczenia operacyjnego. Dlatego też marszałek, wójt i dyrektor medyczny apelowali, aby nie bać się badać, test jest dużą szansą, aby wyleczyć nowotwór.