To one zapoczątkowały Romantyzm w Polsce. Dziś były czytane na oławskim Rynku
To już kolejna akcja Narodowego Czytania w Oławie. Zaproszeni goście czytali |"Ballady i Romanse|" Adama Mickiewicza.
Narodowe Czytanie, to ogólnopolska akcja zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Do dziś się cieszy dużym zainteresowaniem. 3 września na oławskim Rynku czytających i mieszkańców przywitała zastępca burmistrza Małgorzata Pasierbowicz. Następnie Nina Kordys, dyrektor miejskiej biblioteki przedstawiła osoby, które w tym roku czytały wiersze.
-Spotkamy się z piękną poezją Adama Mickiewicza. Jeśli 200 lat od wydania "Ballad i Romansów" nadal czytamy i przypuszczam, że wielu z nas jeszcze je pamięta, to chyba nie jest tak źle z czytelnictwem w Polsce - mówiła Nina Kordys.
"Ballady i romanse" zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru - czytamy na prezydent.pl.