Uczcili pamięć w 82. rocznicę Rzezi Wołyńskiej
Dziś o poranku w Oławie odbyła się uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz lokalnych oraz pasjonaci historii spotkali się pod Pomnikiem Losów Ojczyzny, by oddać hołd ofiarom tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na Kresach Wschodnich w lipcu 1943 roku.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Miłośników Kresów Wschodnich, które od lat dba o pamięć o Polakach zamordowanych w czasie zbrodni dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich. - Spotykamy się dzisiaj pod Pomnikiem Losów Ojczyzny, aby wspólnie uczcić pamięć pomordowanych rodaków na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Data 11 lipca jest datą symboliczną, ponieważ tego dnia 1943 roku rozmiar tragicznych wydarzeń przyjął największą skalę, jednakże przemoc ze strony ukraińskich nacjonalistów wobec polskiej ludności zamieszkującej województwa: wołyńskie, tarnopolskie, stanisławowskie, poleskie, lwowskie oraz obecne województwa lubuskie i podkarpackie, trwała od lutego 1943 do początku 1945, a miejscami do 1946 roku - mówił Andrzej Mikoda.
Rzeź Wołyńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii XX wieku. W latach 1943-1945 zginęło ponad 100 tysięcy Polaków - ofiar brutalnych czystek etnicznych. Dzisiejsza uroczystość w Oławie była symbolicznym gestem pamięci i solidarności, pokazującym, że dramat Kresów nie został zapomniany.
Od tego roku, 11 lipca zostało oficjalnie ustanowione Narodowym Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA. To święto państwowe, wprowadzone ustawą z 4 czerwca 2025 r. i podpisane przez prezydenta na początku lipca 2025 roku.
-Naszym celem jest nie tylko krzewienie pięknej kultury i tradycji kresowiaków, ale także dbanie o pamięć i historię tych terenów oraz o budowanie, pozytywnych relacji społecznych - dodawał Mikoda.