Uwaga! W naszych lasach pojawiły się wilki [VIDEO]

  • Fotka nr 0 z 3
  • Fotka nr 1 z 3
  • Fotka nr 2 z 3
olawa24.pl 10/10/2019 10:19

Na terenie lasów w powiecie oławskim pojawiły się wilki. W miniony weekend jeden z myśliwych w okolicy Kopaliny zauważył basiora, samca wilka. Zobacz nagranie VIDEO

Sytuacja miała miejsce w ubiegłą niedzielę, 6 października. Wilk wypędzony został z kukurydzy podczas polowania. Jak informuje Adam Rudnicki łowczy koła "Bażant" wilków jest prawdopodobnie więcej -Widziano go, jak polował. Można zatem stwierdzić, że to nie przechodni wilk, a mieszkaniec. Po stronie lasów na terenie Brzegu wcześniej widziana była wadera z młodymi, a brzeska strona i oławska, to jeden kompleks leśny. Dla nich przemieszczenie się z Biskupic Oławskich do Nowego Dworu to jest chwila. To nie są miesiące, a godzina, maksymalnie dwie. Zwierzę było widziane także dzień później w Minkowicach Oławskich.

Spotkanie człowieka z wilkiem

Ciężko stwierdzić jak zachować się podczas spotkania z wilkiem -Wilk owszem może zaatakować, gdy poczuje się zagrożony, jednak prędzej to on zobaczy człowieka niż odwrotnie. To dzikie zwierze, bardzo sprytne, czujne, ma doskonały wzrok, węch i słuch. Średnia waga wilka to około 45-60 kg, a niektóre okazy dochodzą nawet do 75 kg. Jego uścisk w zębach dochodzi nawet do 200 kg. Wilk, gdy opanowuje nowe terytoria, tak jak dzieje się to u nas, to w pierwszej kolejności eliminuje z łowiska wszystkie szkodniki - mówi łowczy.

Wilka to duże zagrożenie dla psów i kotów

Spotkanie czworonoga w lesie z wilkiem może skończy się tragicznie. Łowczy apeluje o niezabieranie na grzybobranie zwierząt -Wałęsające się zwierzęta po polach, czy lasach będą ginąć. Pies wcale nie obroni człowieka przed wilkiem. Wilk traktuje psa jako główne zagrożenie i zaatakuje go w pierwszej kolejności.

Sytuację uspokaja leśniczy Leszek Zalewski z Leśnictwa Jelcz. -Na temat wilków różne są teorie, w końcu to zwierze dzikie. Na pewno nie należy uciekać, ponieważ wilk bardziej się boi człowieka, niż człowiek wilka. Niektórzy twierdzą, że nie należy patrzeć wilkowi prosto w oczy, bo może się zdenerwować i uznać nas za rywala. Jeśli człowiek nie wykona złego ruchu w kierunku wilka, nie ma żadnego zagrożenia. Wilk to wilk i jak każde inne zwierze jeść musi, a na terenach leśnych, gdzie żyje ma pożywienia pod dostatkiem. Warto pamiętać, że jest to zwierze chronione i pod żadnym pozorem nie wolno go niego strzelać. Jeśli wilk wyczuje łatwe jedzenie, może pojawić się w okolicach domostw.

Wilk to jednak pożyteczny mięsożerca

Wilk odżywia się przede wszystkim zwierzętami, od najmniejszych (myszy, ptaki, gady) do największych (jelenie, łosie). W ten sposób reguluje liczebność dużej dzikiej zwierzyny i przyczynia się do zachowania równowagi między gatunkami. Bywa też tak, że wilk przez kilka dni potrafi nic nie jeść lub wystarczą mu rośliny np. grzyby czy jagody.

W Polsce wilk szary podlega ścisłej ochronie na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. 2016 poz. 2183).


Odcisk łapy wilka z okolic Kopaliny z proporcją do dłoni człowieka (nadesłane przez łowczego Adama Rudnickiego)

Reklama

Uwaga! W naszych lasach pojawiły się wilki [VIDEO] komentarze opinie

  • Justi - niezalogowany 2019-10-10 12:23:37

    Niech mi ktoś wytłumaczy po co jest to napisane tonem paniki? Z góry od razu wydźwięk "łaaaa! Złe wilki! Uwaga!!!".
    Nie raz, jeśli chodzą po lasach, wilki ludzie mijają i nawet o tym nie wiedzą.
    Ten który dostrzegł może nazywać się szczęsciarzem.

  • gość 2019-10-10 12:31:22

    Oława24 wstyd to co piszecie? Wilk zaatakuje człowieka ? Haha Myśliwe pytacie o zdanie ... To pierwsza osoba która chciałaby strzelać do tych zwierząt ponieważ wilk jest naturalnym selekcjonerem zwierzyny na którą poluje myśliwy czyli sarny,jelenie i mniejsze osobniki

  • gość 2019-10-10 13:02:59

    Kiedyś działkowcy truli koty bo te zjadały marchewkę, teraz rolnicy będą truć wilki bo zjadają kukurydze i ludzi atakują?

  • gość 2019-10-10 13:06:00

    Niech ta banda zakompleksionych durniów z flintami przestanie straszyć i opowiadać bzdury. Wilk nigdy nie atakuje człowieka, unika kontaktu z nim. Brednie. Prawdziwym zagrożeniem dla człowieka i przyrody są tzw. myśliwi, którzy swoje frustracje wyładowują na zwierzętach.

  • B.S. - niezalogowany 2019-10-10 13:30:41

    Oława24, proszę poprawiać takie bzdury i sprawdzać rzetelności treści zanim się je zamieści! Bo ten tekst to wstyd!
    Te cytaty z łowczego, który jedyne co widzi swymi oczami to szanse na zniesienie ochrony gatunkowej wilka i tym samym na pozyskanie pieniędzy z polowań dewizowych, na które przyjadą zamożni ludzie z Polski i z zagranicy, którzy będą mogli za pieniądze postrzelać do naszych wilków.
    Informacje taką jak ta mógł podać tylko ktoś kto albo nie wie nic o wilkach, albo ktoś kto wyczuwa interes w zniesieniu ochrony tego gatunku i już zaciera ręce, żeby móc na nie polować.
    Wilk jest jednym z najbardziej płochliwych zwierząt występujących w naszych lasach i owszem wyczuje człowieka pierwszy, ale wykorzysta ten fakt, żeby jak najszybciej zniknąć i zejść z drogi człowieka, którego się panicznie boi. Wiele chodziłem w życiu po lasach, a wilka na żywo, na wolności widziałem ledwie dwa razy i to przez ułamki sekund.

    "Wilk, gdy opanowuje nowe terytoria, tak jak dzieje się to u nas, to w pierwszej kolejności eliminuje z łowiska wszystkie szkodniki. Jeżeli uzna człowieka za szkodnika na jego terenie, który może mu przeszkodzić w polowaniach, to będzie go chciał wyeliminować. - informuje łowczy." - to jest absolutne kłamstwo, manipulacja i brednia.

  • gość 2019-10-10 13:33:31

    Gdzie to video?

  • gość 2019-10-10 13:50:11

    Nie ma nagrania

  • gość 2019-10-10 13:51:00

    jest na samej górze strony w okienku trzeba chwilę zaczekać i się pojawia

  • gość 2019-10-10 14:06:35

    w sobotę 05.10 w lesie w Oławie (tam gdzie jest trasa 10km, trochę padało) na około 4.5 km z oddali widziałem jakby 3 wilki szły jeden za drugim przez drogę (miałem dość daleko do nich). W pierwszym momencie pomyślałem że to nie możliwe ale nie ryzykowałem i zawrócilem ... Śmiałem się potem że to niemożliwe a tu patrz taki artykuł :D

  • GośćLaLuz - niezalogowany 2019-10-10 14:08:03

    Pożyjemy ,zobaczymy

  • Czerwony kapturek. - niezalogowany 2019-10-10 14:25:11

    ,,Nosił wilk razy kilka, poniosą i wilka"

  • Gość - niezalogowany 2019-10-10 14:34:20

    Mam nadzieje ze usuną wilka całkowicie z naszego terenu nie zdajecie sobie sprawy jakie to jest niebezpieczne zwierze strach teraz już wyjść z dzieckiem na spacer albo wybrać się na wycieczkę rowerowa !

  • gość 2019-10-10 14:56:33

    Bardzo proszę o sprostowanie tych bzdur na temat wilka wypowiedzianych przez Pana łowczego i nie wprowadzanie paniki . Takich bzdur na temat wilka to nie słyszałem jak żyję. Ten Pan nie ma zielonego pojęcia o wilkach. Wilk to zwierze bardzo płochliwe i na 100% jak zobaczy człowieka to będzie uciekał gdzie pieprz rośnie. Gadki, że wilk zaatakuje jeśli uzna nas za szkodnika ne jego terenie. No po prostu ręce opadają. Łowczy jest wkurzony bo wilk mu podje zwierzynę do której Pan łowczy chce sobie postrzelać.

  • gość 2019-10-10 15:01:16

    Łowczy jest nie zorientowany w zachowaniach zwierzat co nie ogranicza go by do tej zwierzyny strzelać

  • gość 2019-10-10 15:10:21

    Jestem mieszkanką Kopaliny i uważam .że panika jest wywołana specjalnie aby myśliwi bez żadnych przeszkód mogli wybijać sarny i dziki ,które skrywają się na polach z kukurydzą!!! W niedzielę 6 .10 byłam sama świadkiem jak myśliwy strzelał do sarny ,która wybiegła z kukurydzy na otwarte pole i nie pohamowało go to , że nieopodal drogą jechali rowerzyści a obok na boisku był rozgrywany mecz piłki nożnej a w lesie było pełno grzybiarzy. Moim zdaniem chcą w ten weekend znów polować i siejąc panikę pozbyć się ludzi ,którzy tamtędy spacerują ,zbierają grzyby w pobliskim lesie a na boisku dzieci grają w piłkę.

  • gość 2019-10-10 15:14:25

    Do mieszkanki Kopaliny. Coś w tym jest. Niestety nasze kochane Pańśtwo pozwala Myśłiwym na chodzenie i strzelanie nawet prawie pod oknami domów odległość chyba musi być ok 150m gdzie taka kula potrafi lecieć pewnie kilka km niekontrolowanie. Dla mnie to jest sakndal, ze się pozwala na takie odstrzał dzikich zwierząt. Czemu te biedne sarenki czy jelonki są winne? Tego powinni zakazać.

  • Bubu - niezalogowany 2019-10-10 15:29:10

    Bujda na resorach to tak samo jak w stawach milickich widziano KROKODYLA.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-10 15:37:31

    Przecież tego czytać nie można. Kto to pisze, czy ktoś to czyta zanim opublikuje? Błąd na błędzie....

  • gość 2019-10-10 15:42:56

    Gość wskaż te błędy bo czytam i nie widzę.. pokaż ile tych błędów jest

  • gość 2019-10-10 15:46:51

    O jaka duża grupa ekoterrorystów. Gdzie byliście gdy Trzaskowski wylewał kilkanaście tysięcy litrów szamba do Wisły.

  • gość 2019-10-10 15:48:01

    Widziano też Czerwonego Kapturka a wiadomo jak załatwił biednego wilka.

  • Gośćik - niezalogowany 2019-10-10 16:38:52

    Autor tekstu chyba ma dogofobie. Straszny wilk z czerwonego kapturka.... XD

  • gość 2019-10-10 17:11:24

    Zostawcie je w spokoju. To także ich dom.

    Wilk reguluje liczebność dużej dzikiej zwierzyny i przyczynia się do zachowania równowagi między gatunkami. Bywa też tak, że wilk przez kilka dni potrafi nic nie jeść, wystarczą mu rośliny np. grzyby czy jagody. Nie atakuje bez potrzeby. Człowiek jest większym zagrożeniem dla wilka.

    W Polsce wilk szary podlega ścisłej ochronie na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. 2016 poz. 2183).

  • Gość - niezalogowany 2019-10-10 17:17:14

    ooo sami fachowcy widze...sarenki, jelonki

  • Gość - niezalogowany 2019-10-10 17:32:18

    Skoro wilk sam wyreguluje liczebność populacji to po co nam myśliwi?

  • gość 2019-10-10 18:30:09

    A co ma wspólnego Trzaskowski ze swoimi ściekami do wilków w Kopaline?

  • gość 2019-10-10 18:52:33

    To ma wspólnego co Green Peace do ochrony środowiska . Jak się ścieki lały to cisza jak makiem zasiał , a jak myśliwy strzeli do sarenki to jejuuuu.

  • gość 2019-10-10 19:14:34

    Ja w lesie już bardziej boję się człowieka niż wilka. A Ci co puszczają swoje psy bez smyczy to juz w ogole powinni mieć stały zakaz wstepu do lasu.

  • gość 2019-10-10 19:57:15

    pomijając błędy w artykule- takiego pie******** jeszcze nigdy nie słyszałem xD no ale patusy z koła łowieckiego coś muszą powiedzieć, może uda się wyeliminować "konkurencję
    "....

  • gość 2019-10-10 20:01:23

    Czy są jakieś statystyki porównujące ile psów zabiły wilki, a ile psów zastrzelili myśliwi? I kto jest w lesie groźniejszy wilk czy myśliwy? Właśnie ludzie z dużymi psami powinni mieć się na baczności bo zamiast wilka mogą być odstrzelone.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-10 20:08:56

    Ten artykuł to bzdury, po prostu komuś chce się postrzelać do sarenek bo za dużo grzybiarzy i je płoszą, niewiele ich już a te dzbany chcą je wytłuc do reszty nie pozdrawiam, arytukł z dupy. Gówno nie wilk ja tam nie widzę nawet dowodów i zagorożenia a prostemu człowiekowi pokażesz wilczaka i powie, że to wilk. Wilk w Naturze nawet własnego cienia się boi i na wszystko uważa a ten artykuł totalna to żenada.

  • Gośćl - niezalogowany 2019-10-11 00:02:00

    Myśliwi to zakąpleksione barany z flintami??? Radziłbym niektórymi zastanowić się co piszą wilk może zaatakować i tak się dzieje jak do tej pory było już kilka przypadków. Teraz jeszcze jest spokojnie ale poczekajmy aż ktoś przez wilki wystygnie wtedy co niektórzy zaczną myśleć inaczej.

  • Gośćl - niezalogowany 2019-10-11 00:02:30

    Myśliwi to zakąpleksione barany z flintami??? Radziłbym niektórymi zastanowić się co piszą wilk może zaatakować i tak się dzieje jak do tej pory było już kilka przypadków. Teraz jeszcze jest spokojnie ale poczekajmy aż ktoś przez wilki wystygnie wtedy co niektórzy zaczną myśleć inaczej.

  • gość 2019-10-11 01:31:43

    Nie zdziwiłbym się jakby to leśniczy je wpuścił tylko po to żeby sobie bezkarnie ponapi*dalać do sarenek bo materiału brakuje i jest go mało to trzeba zabić całą resztę bo za kilka lat już może nie być sarenek. Żałosne Polskie głupie społeczeństwo groźne wilki ojej zjedzą Babcie, trzeba je odstrzelać póki nikogo nie zjadły.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-11 08:59:39

    Wszystkich znających się na wilkach, miłośników zwierząt oraz wegetarian zajadajacych schabowe. Zapraszam serdecznie do wypłat odszkodowań dla rolników. Pomijam już pracę i wysiłek jaki wkłada ta "banda zakompleksionych z flintami" na codzień w lesie, nie liczę już pieniędzy.
    Pozdrawiam MYŚLIWY.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-11 13:38:07

    Co Pan za głupoty pisze
    Rolnik zawsze narzekać będzie i szukać kasy z każdej strony.
    A myśliwy za darmo nic też nie robi, przecież jak uszczeli zwierzynę to ma za to kasę.

  • gość 2019-10-11 14:02:30

    Byłam 6.10 w lasach Nowego Dworu koło Kopaliny i słychać było strzały myśliwych. Nie było żadnej informacji przy wejściu do lasu ,że trwa polowanie. A grzybiarzy mnóstwo.

  • Bubu - niezalogowany 2019-10-12 13:40:07

    Ładny HASKI NA FILMIE a reszta to czysta durnota. CO WIDZICIE NA filmie nic.

  • Nick - niezalogowany 2019-10-12 21:14:42

    W przeciwieństwie do zakompleksionych panów z dubeltówkami wilk zabija żeby żyć, a panowie tłumaczą to regulacją populacji. Idąc tym tokiem myślenia to można by zacząć regulować populację ludzi - tyle dookoła patologii że nikt by chyba nie został. Na pewno żaden myśliwy. Czy już znudziło się wam strzelanie do psów że zaczynacie demonizować wilki. A może ktoś zna jakiś przypadek zaatakowania człowieka przez wilka ??? A ilu ludzi zostało zastrzelontch "przypadkowo" przez myśliwych na polowaniach??? Co chwilę są jakieś doniesienia na ten temat. A wilk jest niebezpieczny ??? Panie łowczy niech Pan nie gra wariata albo coś w końcu poczyta o wilkach. I oznakowujcie miejsca wykonywania polowań a nie szukajcie Bogu ducha winnych wilków świętoszki które zgłaszają co piątą sztukę zastrzelonej zwierzyny a reszta do prywatnych zamrażarek. I tu jest sedno sprawy Panie i Panowie. Pozdrawiam.

  • Gość - niezalogowany 2019-10-14 08:46:56

    Strach to jest wyjść na spacer po mieście.
    Zostawcie biedne wilki w spokoju

  • Keep calm - niezalogowany 2019-10-14 15:37:46

    Proponuję wziąć głęboki oddech i policzyć do 10 - w artykule ani myśliwi, ani leśnik nie wypowiadali się, że mają zamiar polować na wilka. Paniczny ton pada raczej w komentarzach. To czy wilki kogoś zaatakują, czy też nie samo się okaże, choć po tym co dzieje się w okolicach Piły (niedawny reportaż w tvp3 - wilki zagryzające psy na podwórkach i ignorujące obecność człowieka między zabudowaniami) to nie byłbym taki jednoznaczny. Pożyjemy, zobaczymy

  • gość 2019-10-14 16:44:07

    Łowczy? Raczej zakompleksiony pan z brzuchem, który chce poczuć się władcą świata. Szczęśliwy i spełniony człowiek nie zabija dla zabawy...

  • Grzybiarz - niezalogowany 2019-10-14 20:26:53

    Chciałem Wilkowi podziękować po weekendzie poszedłem w swoje miejsce na grzyby i znalazłem dużo prawdziwkow i kozaków, widać ze ludzie się wystraszyli wejścia do lasu.

  • gość 2019-10-14 21:30:43

    Po liczbie i stylu komentarzy, w których notorycznie pojawia się wyraz "zakompleksiony" mniemam, iż większość wpisów zamieszcza ta sama osoba. Poziom informacji maksymalnie z Wikipedii, emocji maks. 18 lat. Czyżby to jakiś zakompleksiony pseudoekolog-amator, który wyładowuje swe frustracje w komentarzach, gdyż boi się opuścić miejską dżunglę, aby nie zbłądzić na łonie natury?

  • Gość - niezalogowany 2019-10-14 22:42:55

    I to jest najlepszy komentarz w tej dyskusji

  • Piotrek - niezalogowany 2019-10-15 07:28:46

    Panie łowczy... Czy Panu do reszty rozum odjęło? Takich bzdur to dawno nie czytałem. W ciągu 35 lat życia tylko raz widziałem wilka bo to są bardzo plochliwe zwierzęta. Jaki atak? Jakie niebezpieczeństwo? Niestety taki mamy klimat, że na myśliwi to w większości niedouczeni wieśniacy - znam takich wielu z całej Polski.

  • gość 2019-10-15 07:51:54

    Racja, panie Piotrku - pojedyncze spotkanie z wilkiem na przestrzeni 35 lat czyni z Pana eksperta ds. tych zwierząt, co najmniej na poziomie niniejszego portalu, co by nie rzec, województwa. Od razu widać, że nie byle jaką szkołę Pan kończył, zapewne w dużym mieście. Warszawa? Wilki, rzecz jasna, to stworzenia łagodne jak baranki. Zagryzane w górach owce, zagryzane psy to oczywiście efekt działalności niedouczonych wieśniaków, czyt. myśliwych. Wilk zresztą posiada uzębienie przeżuwacza, tj. podobne do krowy, żywi się trawą, z natury jest przyjaźnie nastawiony, toleruje obcych, świetnie nadaje się do trzymania mieszkaniu. Rewelacyjny w kontaktach dziećmi, akceptuje zwierzęta domowe, nie szczeka na obcych. Pozdrawiam sielsko ze wsi

  • gość 2019-10-15 18:43:43

    Wilki powinny polować na myśliwych nie na odwrót.

Dodajesz jako: |