Uważają, że budżet obywatelski może być wyższy. Kolejne konsultacje w Rynku
Ławeczka konsultacji ustawiona została 29 maja. Na konsultacjach obecny był Krzysztof Betker, Tomasz Wąsiński, Sławomir Kraczek oraz Paweł Mecan. Do spotkania reprezentantów BO z burmistrzem Tomaszem Frischmannem doszło już dwa razy, tam zarówno jedna, jak i druga strona przedstawiła swoje oczekiwania względem budżetu -Władze zaproponowały 200-300 tysięcy złotych, my jednak proponujemy 600-900 tysięcy - mówił Tomasz Wąsiński.
- Po sprawdzeniu planu wydatków budżetu gminy na 2021 rok, uważamy, że budżet obywatelski może być większy. Uwagi i spostrzeżenia władz miasta z pierwszego spotkania przyjęliśmy, i zaproponowaliśmy w nowym projekcie - dodał Krzysztof Betker. -Mamy wrażenie, że zrobiliśmy od sześciu do dziewięciu kroków w stronę władz miasta, mam na myśli konkretne i oczekiwane zapisy w budżecie obywatelskim. Natomiast nie widzimy kroku władz miasta w stronę mieszkańców, żeby budżet opiewał na 600-900 tysięcy złotych.
Przedstawiciele komitetu czekają na kolejne rozmowy z władzami miasta. Sławomir Kraczek odbył spotkanie z Zastępcą Biura Prezydenta Wrocławia Izabelą Pieniążczak oraz z Dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych Bartłomiejem Świerczewskim właśnie w sprawie budżetu obywatelskiego - Dostałem deklarację, że jeżeli byłaby chęć ze strony urzędników urzędu miasta i inicjatorami pomysłu, żeby razem usiąść nad tym projektem i korzystać z tych doświadczeń, które oni mają od lat i nie popełniać tych błędów z dużego miasta. W każdej chwili mogę pomóc takie spotkanie zorganizować.
- Projekty z Jelcza-Laskowic, które były przegłosowane przez mieszkańców i zrealizowane miały średnią wartość 142 tysięcy złotych. W Oleśnicy średnia wartość jednego projektu to 61 tysięcy złotych. Jak widać te 200-300 tysięcy przyjmując przykład Oleśnicy to będą 3 projekty u nas w mieście. Przyjmując przykład Jelcz-Laskowic będą to dwa projekty. Więc jest to w naszej ocenie trochę za mało, aby ten budżet funkcjonował i dawał szansę sporej części mieszkańców na realizację ich pomysłów - informował Krzysztof Betker.
Dlaczego maksymalnie 900 tysięcy złotych? Przedstawiciele Komitetu sugerują się ustawą o budżetach obywatelskich, jest to pół procent wydatków miasta. Krzysztof Betker i Tomasz Wąsiński zakładają, że budżet obywatelski ruszy już w przyszłym roku -Mówiliśmy o tym burmistrzowi i to, że uczestniczy w tych rozmowach, to potwierdzenie, że zgadza się, aby ten budżet obywatelski w 2022 roku funkcjonował.
Mieszkańcy coraz częściej zgłaszają się do przedstawicieli Komitetu Ustanowienia Budżetu Obywatelskiego, mówią im o swoich spostrzeżeniach, które również zostały zamieszczone w nowym projekcie uchwały m. in. aby projekt zadania mógł zgłosić mieszkaniec od lat 16.