W Jelczu-Laskowicach uczczono Święto Niepodległości
W Jelczu-Laskowicach mieszkańcy świętowali Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, a następnie przeniosły się pod pomnik "Do Wolnej i Niepodległej".
11 listopada w Jelczu-Laskowicach odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele św. Stanisława, celebrowana przez księdza proboszcza Marka Hulę. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod pomnik "Do Wolnej i Niepodległej", gdzie Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Dorota Miś-Hanys, powitała zgromadzonych i wprowadziła w przebieg uroczystości.
- Bohaterowie tamtego okresu mimo aresztowań, wywózek i represji, ze strony zaborców byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamości i przekazać ją następnym pokoleniom żyjącym już w odrodzonej Polsce. Dzisiaj oddajemy im cześć, dzisiaj możemy bez przeszkód śpiewać własny hymn, swobodnie może powiewać flaga. Niech żyje Polska - mówiła.
Po odśpiewaniu hymnu przemówił burmistrz Jelcza-Laskowic, Piotr Stajszyczyk. Zwrócił uwagę na obecne wyzwania, jakie stoją przed społeczeństwem, w kontekście 106. rocznicy odzyskania niepodległości. -Historia brutalnie pokazała nam, jaka jest cena utraty wolności. Widzimy to w pogłębiających się podziałach społecznych w manipulacji informacją, pozostawiania Polaków samych sobie, co osłabia nasz kraj od wewnątrz.
Burmistrz podkreślił także znaczenie lokalnych społeczności w tworzeniu suwerennego państwa. -W naszej gminie budujemy społeczeństwo obywatelskie, dajemy mieszkańcom realny wpływ na lokalną wspólnotę, bo tylko zaangażowani, świadomi obywatele są w stanie skutecznie bronić niepodległości, nie tylko przed zewnętrznym wrogiem, ale również przed wewnętrznym rozpadem. [...] Pamiętajmy największym zagrożeniem dla wolności dziś, nie muszą być obce armie, ale nasza własna bierność, marazm i podatność na manipulacje. Tylko świadome, solidarne, zjednoczone społeczeństwo, może skutecznie bronić niepodległości państwa, bronić naszej wolności. [...] Naszą siłą jest jedność, a jeśli chcemy pozytywnych zmian, zacznijmy od siebie, od naszej lokalnej społeczności.
Po przemówieniach uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem, a uroczystość wzbogacił występ dzieci z sekcji wokalnej MGCK, które wykonały pieśni patriotyczne. Dalsza część obchodów przeniosła się przed pałac, gdzie Miejsko-Gminne Centrum Kultury przygotowało dla mieszkańców bogaty program. Można było wysłuchać przemówienia Marszałka Piłsudskiego, podziwiać pokazy umundurowania z epoki, zatańczyć poloneza z Zespołem Pieśni i Tańca Długołęka, a także spróbować gorącej zupy z kotła. Jedną z atrakcji było również wybieranie najlepszej cynamonki.