Wpływ COVID-19 na stan psychiczny młodzieży- Kiedy warto udać się do specjalisty, jakim jest psycholog?
W jaki sposób pandemia wpłynęła na stan psychiczny młodzieży?
W mediach nieustannie poruszany jest temat negatywnych skutków pandemii. Należy jednak dostrzec zależność, iż poruszane są głównie tematy medyczne, związane z liczbą zachorowań, wzrostem zakażeń, czy skutkami ekonomicznymi pandemii. Niestety należy dostrzec, iż tematy związane z higieną zdrowia psychicznego są bagatelizowane i często negowane. Postawa ta wpływa także na brak świadomości społeczeństwa, a szczególnie rodziców uczących się jeszcze dzieci. Poradnia zdrowia psychicznego Empatio to miejsce, w którym mogą otrzymać Państwo pomoc, jeżeli dostrzegają Państwo poniższe objawy skutków pandemicznych u siebie lub u swoich dzieci.
Obniżony nastrój
Apatia, niechęć, utrata zainteresowań to jedynie jedne z nielicznych objawów stanów depresyjnych, które są nieodzownym efektem pandemii. Według statystyk z problemem depresji może zmagać się nawet co 3 nastolatek. Kiedy obniżony nastrój utrzymuje się dłuższy czas, zwiększa się ryzyko dokonywania samookaleczeń, a nawet samobójstwa. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Specjaliści poradni Empatio we Wrocławiu sugerują, iż jednym z typowych objawów jest wspomniana już utrata zainteresowań, izolowanie się w pokoju oraz zaniedbanie higieny osobistej. Objawem może okazać się tutaj także wzmożona płaczliwość, czy odrętwienie. Wielu rodziców myli objawy te z depresją sezonową. Na uwadze należy mieć tutaj jednak skutki pandemiczne, w których to izolacja oraz częste zmiany trybu życia przyczynił się do uczucia zwątpienia oraz zmęczenia. Warto pamiętać, iż depresja to choroba, której nie można bagatelizować. W poradni zdrowia psychicznego Empatio mogą Państwo otrzymać pomoc zarówno psychologa, jak i psychoterapeuty i psychiatry dziecięcego.
Utrata motywacji/zaległości szkolne
Skutkiem pandemii COVID-19 jest także tendencja do gromadzenia się zaległości szkolnych. W trakcie nauki zdalnej młode osoby miały większą swobodę w trakcie pisania prac pisemnych. Korzystali oni wzajemnie ze swojej pomocy, jednak teraz, w ławie szkolnej zdani są na siebie. Dla wielu nastolatków zdalna forma przekazu wiedzy była zupełnie nieprzystępna, w wyniku czego nagromadziło się wiele zaległości, które teraz się nawarstwiają. W przypadku dostrzeżenia, iż dziecko nie potrafi samodzielnie poradzić sobie z materiałem, warto porozmawiać z nauczycielem uczącym dany przedmiot lub dyrektorem szkoły o potrzebie dostosowania wymagań edukacyjnych do aktualnego stanu psychofizycznego młodzieży.
Brak apetytu
Kolejnym widocznym efektem pandemii COVID-19 jest brak apetytu spowodowany zarówno stanami lękowymi przed szkołą, jak i niską samooceną. W wielu przypadkach brak apetytu może doprowadzić do poważnych zaburzeń percepcji ciała oraz poskutkować zaburzeniami odżywiania. Warto więc porozmawiać z dzieckiem na ten temat, wyrazić swoje obawy, a także zapewnić dziecko, iż może liczyć na pomoc ze strony rodzica. Czasami takie wyciągnięcie ręki może oznaczać bardzo wiele. W razie konieczności warto udać się do psychologa lub psychodietetyka, który pomoże nastolatkowi uporać się z zaburzoną percepcją ciała oraz innymi trudnościami. Warto także zapytać o to, na co dziecko ma ochotę oraz tworzyć obiady w taki sposób, aby trafiały w preferencje smakowe nastolatka, co zachęci go do regularności w jedzeniu.
Brak apetytu może doprowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania
Stany lękowe
Jednym z najbardziej dotkliwych skutków pandemii COVID-19 wśród nastolatków jest zjawisko stanów lękowych. Mowa tutaj zarówno o lęku społecznym (trudności w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym wraz z innymi uczniami), jak i lęku uogólnionym, który towarzyszy młodym osobom zarówno przed jak i po pójściu do szkoły. Leki te uwarunkowane są wieloma czynnikami. Przede wszystkim powrót do szkoły był dla nastolatków pewnego rodzaju zmianą środowiska, co z kolei wiąże się z zaburzeniami adaptacyjnymi, czyli trudnościami w akceptacji zmieniających się warunków życiowych. Z drugiej strony wystąpiła tutaj także obawa o wspomniane już zaległości. Trzecim ogniwem tych problemów okazał się problem związany z samooceną oraz obawą przed oceną społeczną. Stany lękowe niwelowanie są najczęściej dzięki farmakologii oraz psychoterapii skupiającej się na technikach terapii poznawczo-behawioralnej, a także relaksacji i nauce oddychania.
Osłabienie relacji rówieśniczych
Pandemia COVID-19 osłabiła także relacje rówieśnicze. Konieczność izolacji oraz przebywania w środowisku domowym bardzo negatywnie wpłynęła na umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktu. Młodzież poniekąd "oduczyła się" rozmów ze sobą. Po powrocie do szkoły wiele relacji zostało wystawionych na próbę, ponieważ fakt braku konieczności kontaktu bezpośredniego przyczynił się do wzrostu odwagi związanej z nawiązywaniem nowych relacji, które stały się ważniejsze niż te, które nawiązane zostały przed pandemią. Utrata przyjaciela to ogromna strata dla młodego człowieka, który nie do końca akceptuje jeszcze fakt zmieniającego się stale świata.
Izolacja zweryfikowała trwałość relacji rówieśniczych wśród nastolatków
Jak pomóc nastolatkowi w uporaniu się ze skutkami pandemii?
Nastolatkowie pragną przede wszystkim poczucia zrozumienia oraz akceptacji. Niestety często rodzice nie potrafią tego zrozumieć, dlatego ignorują wszelkie objawy prezentowane przez nastolatka. Jeżeli zgłasza on, iż chciałby porozmawiać z psychologiem, proszę nie traktować tego jako fanaberię lub modę. Często jest to próba zwrócenia uwagi na swoje problemy. Warto także samemu zaoferować swoją pomoc, tłumacząc dziecku, iż może liczyć na wsparcie rodzica oraz poinformować o fakcie bycia w pełni akceptowanym. To trudne, jednak niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, kiedy rodzice prezentują inne wartości i światopogląd, niż ich pociecha. W razie dostrzeżenia objawów skutków pandemicznych u siebie lub swoich dzieci serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Poradnia zdrowia psychicznego Empatio to miejsce, w którym znajdą Państwo profesjonalną pomoc, wsparcie, a także komfortowe warunki niezbędne w procesie terapii.
Pamiętaj o wsparciu swojego dziecka - Ma ono ogromne znaczenie w procesie powrotu do dobrostanu psychicznego
Empatio
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław
Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
WWW: https://psycholog-ms.pl/kontakt/