Wychodzą z wnioskiem do burmistrza o utworzenie integracyjnego placu zabaw
W trakcie ostatniej sesji Rady Miejskiej w Oławie, radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę dotyczącą przejęcia terenu od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Teraz chcą, aby powstało tam integracyjne miejsce.
Sesja Rady Miejskiej w Oławie odbyła się 25 kwietnia. Chodzi dokładnie o działkę po powierzchni 1,86 ha położonej w rejonie ulicy Zacisznej. W tej sprawie, 13 maja, radni Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową, bowiem chcą, aby w tym miejscu został utworzony integracyjny plac zabaw. -W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, działka jest oznaczona symbolem US, jest to sport i rekreacja. W naszej ocenie nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie w tym miejscu powstały tereny rekreacyjno-integracyjne dla osób niepełnosprawnych, których tak bardzo brakuje w Oławie - podkreślał radny Krzysztof Rydzoń.
Magdalena Ziółkowska mówiła, aby powstał tam integracyjny plac zabaw dla dzieci, ale także urządzenia do ćwiczeń, a których będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnością. Radna odczytała cały wniosek, który zostanie złożony do burmistrza. -Na terenie miasta nie ma urządzeń dla dzieci z dysfunkcjami, nie ma żadnego placu zabaw umożliwiającego swobodną rekreację dzieci zdrowych i dzieci niepełnosprawnych, w tym tych poruszających się na wózkach. Dzieci z niepełnosprawnościami pozbawione są możliwości rozwojowych, jakie daje im plac zabaw. Utworzenie takiego integracyjnego placu zabaw z urządzeniami dostosowanymi do użytkowników na wózkach inwalidzkich, w rejonie ulicy Zacisznej pozwoli zadbać o potrzeby zarówno użytkowników pełnosprawnych, jak i z niepełnosprawnością ruchową, w przestrzeni rekreacyjnej, stworzy miejsce do sportu.
Anna Leszczyńska informowała, że jest to ważny społeczny projekt. O tym świadczą liczby. -Każdego roku do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie trafia setki wniosków dotyczących wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W dużej mierze są to wnioski mieszkańców miasta Oława. Tylko w 2020 roku trafiło takich wniosków 1500. Skala osób, które mierzą się z problemem niepełnosprawności w naszym mieście, jest ogromna. Wobec powyższego pragniemy, aby w naszym mieście, te osoby nie były wykluczone, Aby dzieci z niepełnosprawnością mogły bawić się na placu zabaw. Od zeszłego roku samorządy mogą starać się o dofinansowanie w wysokości 80% kosztów budowy takich miejsc. Na lata 2023-2027 w ramach programu Dostępna Przestrzeń Publiczna. Wierzymy głęboko, że ten wniosek zostanie zrealizowany.
Radna Ziółkowska pięć dni temu stworzyła ankietę na swoim facebooku z pytaniem: Czy Oława jest miastem przyjaznym osobom niepełnosprawnym? Odpowiedziało na nią 140 osób. 130 zadecydowało, że miasto nie jest przyjazne niepełnosprawnym. -Otrzymałam informację w wielu wiadomościach, że są to krawężniki, nawet patrząc na budynku użyteczności publicznej, które nie są dostosowane. Seniorzy zwracają uwagę również na dworzec PKP. Pisałam w tej sprawie pismo do PKP o zniwelowanie tych barier, otrzymałyśmy informację, że zostanie to wykonane podczas remontu, który się przedłuża.
Radni jednogłośnie podkreślali, że nie chcą, aby ten wniosek trafił pod głosowanie na Sesji Rady Miejskiej. Chcą, aby podczas projektowania parku, burmistrz uwzględnił ich wniosek.