Wystawa i konferencja otwarta
Dzisiejszego poranka w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej otwarto wystawę, a następnie w Sali Rajców konferencję historyczną w ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Wystawa pod tytułem "Oławianie w polskim czynie niepodległościowym. Pamięć - Tradycja - Tożsamość" została otwarta 9 listopada o godzinie 9:00, obecni byli członkowie komitetu honorowego oławskich obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, zaproszeni goście, władze miasta oraz młodzież z oławskich szkół.
-Gdy rok temu zaczynaliśmy planowanie obchodów 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszym mieście, dręczyło nas jedno pytanie. Jak godnie i pięknie uczcić tę ważną rocznicę w mieście, które w 1918 roku było tak daleko od nowo powstałej Polski - mówiła Nina Kordys, dyrektor biblioteki "Koronka". -Po wielu rozmowach doszliśmy do wniosku, że musimy pokazać Oławian i ich drogę do niepodległości. Przypominamy postaci pionierów, którzy od wiosny 1945 roku budowali nową, Polską Oławę. Nie wszyscy bohaterowie wystawy byli mieszkańcami Oławy. Przypominamy ich sylwetki ponieważ w naszym mieście zamieszkali ich krewni, dzieci, wnuki.
Wystawa jest wspólnym dziełem dr Tomasz Gałwiaczka, autora koncepcji oraz katalogów oraz pracowników Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej, Marty Możejko oraz Michała Zwierzańskiego.
W Sali Rajców konferencję otworzył burmistrz Tomasz Frischmann. -Gdy rok temu planowaliśmy obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości mieliśmy duże plany. Udało się je w 100% zrealizować. Nasze obchody miały różny wymiar, od przypomnienia apsektów historycznych do nauki poprzez zabawę, powstała gra i różnego rodzaju imprezy dla dzieci i młodzieży, które w sposób dostosowany do wieku mówiły o tym jak Polska odzyskała niepodległości - mówił burmistrz. -Cofnęliśmy się też do historii naszego miasta ponieważ obchody 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości są trudne, ale dotarliśmy do osób, które były związane z naszym miastem i byli związany z czynem niepodległościowym. Powstały z tego dobre publikacje i wystawa, dzięki naszym mieszkańcom, którzy odpowiedzieli na apel i dostarczyli pamiątki rodzinne mówiące o tym, jak w ich rodzinach te drogi do niepodległości wyglądały.
Dzisiejszą konferencję prowadził dr Tomasz Gałwiaczek -Konferencja została zaplanowana w taki sposób, aby słuchacze otrzymali w miarę pełną, komplementarną wiedzę jak rodziła się polska niepodległość, aby przez te sześć wykładów otrzymać podstawową wiedzę o wszystkich grupach zawodowych, środowiskach, warstwach społecznych, które w tym dziele niepodległościowym miały swój udział. Dlatego tak dobieraliśmy tytuły wystapień naszym gości, abyście mogli państwo taką wiedzę otrzymać
Wykład otworzył dr Andrzej Drogoń z Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który zaprezentował "Wizje polskiego Śląska między Brzęczkowicami, Sadzawką i Bujakowej". Konferencja potrwa do około godziny 13:00.