Z objawami zatrucia czadem trafiła do szpitala!
Tlenek węgla, nazywany również "cichym zabójcą", jest gazem bezbarwnym, bezwonnym i silnie toksycznym. W mieszkaniu kobiety wykryto wysokie stężenie czadu, podjęto ewakuację mieszkańców, a poszkodowana trafiła do szpitala.
Niskie temperatury wiążą się z koniecznością ocieplania domów czy mieszkań. Jednak należy pamiętać o sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej i przeglądzie kominów. Wietrzna pogoda, niesprawne piece grzewcze, piecyki gazowe lub brak odpowiedniej wentylacji, mogą prowadzić do akumulacji tlenku węgla w pomieszczeniach i poważnych zatruć, często kończących się tragicznie.
28 grudnia około godziny 7:30 do dyżurnego oławskiej policji wpłynęło zgłoszenie dotyczące 41-letniej mieszkanki Oławy, która zasłabła w łazience i z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiła do szpitala. Na miejsce natychmiast skierowano służby ratunkowe, w tym Straż Pożarną. Ratownicy stwierdzili wysoki poziom tlenku węgla (czadu) w mieszkaniu przy ulicy Zwierzynieckiej. W związku z tym podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców budynku, aby zapobiec dalszym zagrożeniom. Poszkodowana kobieta została natychmiast przetransportowana do szpitala, gdzie lekarze zdiagnozowali zatrucie tlenkiem węgla. Jak poinformowała Wioletta Polerowicz, rzecznik prasowy oławskiej policji, na szczęście życie mieszkanki Oławy nie jest już zagrożone. Policja prowadzi czynności wyjaśniające w tej sprawie, starając się ustalić przyczynę emisji tlenku węgla w budynku.
Policja przypomina o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą tlenek węgla, jednocześnie apeluje o zakup czujki, której zadaniem jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. -Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach! Czujka wydając bardzo głośny dźwięk ostrzega nas przed zagrożenie, mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność - dodaje Wioletta Polerowicz.
Policja przypomina
- tlenek węgla (czad, monotlenek węgla, CO) to gaz wydzielający się m. in. podczas niepełnego spalania paliw, gdy jest ograniczony dostęp do powietrza,
- jest bezbarwny, bezwonny i niewykrywalny ludzkimi zmysłami, a przy tym nieco lżejszy od powietrza,
- niestety, bardzo łatwo wchłania się przez drogi oddechowe i łączy z hemoglobiną we krwi, co może prowadzić do zatrucia.
I apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków gazowych:
- zadbajmy o to, aby nasza wentylacja prawidłowo funkcjonowała, dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych
- pod żadnym pozorem nie zaklejajmy wentylacji;
- czad to bezwonny gaz więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas, kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu;
- dbajmy również o właściwą konserwację urządzeń grzewczych, a kiedy coś nas niepokoi natychmiast wzywajmy fachowca, który sprawdzi działanie naszego urządzenia i naprawi usterkę.