Zarząd Powiatu bez wotum zaufania i bez absolutorium
Radni zdecydowali, aby nie udzielać Zarządowi Powiatu wotum zaufania oraz absolutorium.
Sesja Rady Powiatu odbyła się 28 czerwca. Radni głosowali nad uchwałą w sprawie udzielenia wotum zaufania, ośmiu radnych głosowało za podjęciem uchwały, siedmiu było przeciwnych, a jeden wstrzymał się od głosu. -Niepodjęcie uchwały w sprawie udzielenia zarządowi powiatu wotum zaufania jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu - mówił Tadeusz Kułakowski, przewodniczący rady. -Rada Powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 ustawowego składu Rady.
Tuż po wotum zaufania, starosta przedstawił sprawozdanie finansowe za rok 2022. Radni głosowali nad rozpatrzeniem i zatwierdzeniem sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2022 rok oraz za absolutorium dla Zarządu Powiatu w Oławie za 2022 rok.
Głos w tej sprawie zabrał radny Józef Hołyński. -Jaka jest akceptacja pracy zarządu to widać w tej chwili po frekwencji koalicji na tej sali. Ten rok 2022 był najbardziej feralnym rokiem właśnie dla działalności zarządu powiatu. Ja przypomnę tylko takich parę elementów, które w ocenie naszych radnych Wspólnoty Samorządowej Powiatu Oławskiego źle rzutują na działania zarządu. A zatem po pierwsze, przypomnę raz jeszcze sytuację, w której wyprowadzono pogotowie ratunkowe ze szpitala. Gdzie mówiliśmy o tym wyraźnie, był to oczywiście wcześniejszy rok, ale późniejsze obiecanki zarządu były takie, że jednak zostanie jakiś obiekt przystosowany na terenie oławskiego ZOZ-u. Dzisiaj widać wyraźnie, że zarząd się pogodził, że pogotowie będzie sobie istniało daleko od szpitala. My tego nie akceptowaliśmy. Kolejną kwestią, są warsztaty szkolne w CKZiU. Państwo zbudowaliście warsztaty w maju ubiegłego roku, otrzymaliście informację, że dofinansowanie będzie przyznane, jednak tak nam się wydaje, zarząd był niegotowy do tego, aby z niego skorzystać do września, może nawet chwilę później. I tak trzeba było je ogrzewać i robić pozory, że są do czegoś potrzebne. Oczywiście, że wykorzystaliście je w innym zakresie, ale nie po to były budowane. Kolejna sprawa to ewidentny przerost zatrudnienia w Starostwie Powiatowym, to bardzo ważna sprawa i odbija się szerokim echem. To kwestia dużego niezadowolenia pracowników. Według nas dużym problemem jest brak transparentności pracy zarządu [...] Wchodzicie w buty zadań gminnych, powiat ma zadania własne i powinien się na nich skupić. I na koniec opieka zdrowotna. Panie starosto, w żadnym wypadku nie idzie się z Panem zgodzić, fakty są zupełnie inne. Koalicja Brezdeń-Frischmann cztery lata praktycznie dołowała w pewnym sensie szpital w Oławie [...] Szpital powiatowy w Oławie był jednym z najlepszych na terenie województwa dolnośląskiego. Zwykły brak nadzoru doprowadził do tej sytuacji. Sytuacja jest dramatyczna. Będziemy głosować przeciwko udzieleniu absolutorium.
W imieniu radnych koła Platformy Obywatelskiej głos zabrał Roman Kaczor. -Analizując pracę starosty pana Zdzisława Brezdenia, jako organu nadzorującego pracę starostwa, zacznę od tego iż koło Platformy Obywatelskiej nie ocenia pracy pana starosty pod względem opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Starosta jako organ nadzorujący odpowiada za pracę starostwa poprzez podejmowanie wszelkich decyzji. Jak państwo pamiętają, pan starosta za 2021 rok nie uzyskał wotum zaufania. Ze względu na nieprawidłowości, o których mówiłem. Dlatego oceniając pracę, przytoczę przykłady nieodpowiedzialności i złych decyzji pana starosty. Jak można nie poinformować w trybie pilnym radnych powiatowych, że na oddziale wewnętrznym szpitala jest sytuacja krytyczna. Przecież to zagraża bezpieczeństwu naszych mieszkańców. Bardzo złym przykładem jest to, że my jako wybrańcy tego powiatu powinniśmy świecić przykładem. Jest zadłużenie szpitala powiatowego w Oławie, panie starosto, pan Andrzej Dronsejko informował pana wcześniej jaka jest sytuacja. Dlaczego nas pan wcześniej nie poinformował, że jest źle? Podchodzicie do tego lekceważąco. Bardzo niekorzystnym przykładem jest to, jak można było rozmawiać z burmistrzem Frischmannem i umowie, gdzie miasto powinno spłacić starostwo w kwocie 2 milionów złotych. Za to można było spłacić szpital. W imieniu Platformy Obywatelskiej nie udzielimy absolutorium dla zarządu powiatu.
Swoje stanowisko wygłosił także Władysław Czubak, który mówił, że jest rozczarowany swoimi przedmówcami. -Rozmawiamy o roku 2022, panowie sięgają do późniejszych lat. To nie na tym polega, że będziemy każdego roku odgrzewać kotlety. Komunikacja w zarządzie: prawdopodobnie jeden z członków zarządu, może odczuwać jakiś dyskomfort, nie wiem z jakiego powodu, i na podstawie tego lansuje się stwierdzenie, że jest kiepska komunikacja. Nie prawda. Komunikacja jest dobra. Proszę też nie wprowadzać w błąd społeczeństwa na temat audytu szpitala.
-Zaskoczony jestem, że państwo przekładają na dzisiejszą sesję absolutoryjną, te wnioski, które rozciągają się daleko poza rok 2022 - mówił starosta. -Mi osobiście, jak i wielu ludziom nie przeszkadza, to, że pogotowie ratunkowe stacjonuje tam, gdzie jest. To nie ma najmniejszego wpływu na funkcjonowanie, warunki są o wiele lepsze i wygodniejsze dla nich, niż te, które były zaproponowane przez szpital. Warsztaty szkolne, bardzo łatwo się mówi "znajdźcie 5 milionów złotych", to żaden problem siedząc po stronie opozycji, powiedzieć 5 milionów złotych i z głowy. W tym przypadku wszystko idzie zgodnie z planem, najpierw, żeby wybudować, później poświęcić czas, żeby je wypełnić i będziemy wypełniać te warsztaty jeszcze przez dwa albo trzy lata. Sam proces wyboru, przygotowania, trwał dwa lata [...] Przyrost zatrudnienia, proszę podać konkrety [...] Pewne sytuacje w szpitalu nas zaskoczyły, to prawda. Zaskoczyły prawie wszystkie szpitale w Polsce, jest jakiś błąd systemowy, problem jest taki, że nie ma lekarzy, bo ich na rynku nie ma, trzeba im płacić kolosalne pieniądze. Nasi lekarze często nie chcą pracować w szpitalach powiatowych, bo im się to zwyczajnie nie opłaca. Albo uważają, że 200 zł za godzinę to za mało. Utrzymanie tego jest trudne. Uważam, że trzeba podchodzić do tego racjonalnie i rozsądnie i dobrze, że ten audyt jest głęboki. I to nie jest takie łatwe, to trudna i poważna sytuacja. Tego się nie rozwiąże w dwa-trzy miesiące. [...] Szanowni państwo zdecydujecie, jak chcecie. W mojej ocenie powiat w tej trudnej sytuacji, która była w 2022 roku, poradził sobie doskonale. Pewnie, że można było zrobić super, to nam nie wyszło, albo można było zepsuć wszystko. Zrobiliśmy, to, co było możliwe. Powiat nie jest gminą i robi swoje zadania, a to, że współpracujemy, robimy to dla mieszkańców.
Za uchwałą w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego jednostki samorządu terytorialnego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu powiatu za 2022 rok głosowało ośmiu radnych, tyle samo też wstrzymało się od głosu. Uchwała została przyjęta.
Za udzieleniem absolutorium dla Zarządu Powiatu w Oławie za 2022 rok głosowało ośmiu radnych, przeciw było siedmiu, jeden wstrzymał się od głosu. Nie udzielono absolutorium dla Zarządu Powiatu.