Żywa Biblioteka: książki, które mówią i uczą o życiu. Pierwszy raz w Lizawicach
Miejsce: Lizawice
W Lizawicach odbędzie się pierwsza Żywa Biblioteka - wyjątkowe wydarzenie, które daje możliwość osobistej rozmowy z przedstawicielami różnych grup społecznych, często spotykających się z niezrozumieniem czy wykluczeniem. To szansa na zweryfikowanie swoich poglądów, poznanie nowych perspektyw i doświadczeń.
5 kwietnia od godziny 12.00 do 17.00 w Świetlicy Wiejskiej w Lizawicach (Lizawice 14c) odbędzie się pierwsza Żywa Biblioteka.
Czym jest Żywa Biblioteka? -To przestrzeń, w której uczestnicy mają możliwość „wypożyczenia" Żywych Książek – osób reprezentujących różnorodne grupy społeczne, często spotykające się z niezrozumieniem lub wykluczeniem społecznym. Wydarzenie jest okazją do osobistej rozmowy, dzięki której można skonfrontować swoje wyobrażenia i uprzedzenia z rzeczywistymi historiami oraz doświadczeniami. Żywa Biblioteka jest międzynarodowym projektem edukacyjnym zainicjowanym w 2000 r. w Danii, obecnie realizowanym w ponad 80 krajach na całym świecie. Został uznany przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, szacunek i różnorodność. Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd itp. Dlaczego warto porozmawiać z Żywą Książką? Takie spotkanie to świetna okazja do zweryfikowania swoich poglądów i poznania perspektyw nowych osób, o zupełnie innym doświadczeniu niż nasze. Inicjatywa ta głęboko odnosi się do praw człowieka, promując otwartość, wzajemny szacunek i zrozumienie – wartości, które są podstawą społeczeństwa opartego na równości i solidarności. Żywa Biblioteka działa w duchu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która mówi o godności, wolności i równości każdego człowieka, niezależnie od jego pochodzenia, tożsamości czy wyznania. Poprzez dialog i dzielenie się historiami, wydarzenie pomaga zmierzyć się z własnymi stereotypami i dyskryminacją, budując przestrzeń, gdzie każdy może poczuć się wysłuchany i zrozumiany - informują organizatorzy.
Więcej o spotkaniu przeczytasz TUTAJ.