Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

5 największych skandali w historii polskiej piłki nożnej

Dodano: Autor: Redakcja

Piłka nożna to nie tylko ulubiona dyscyplina sportowa milionów ludzi, ale również pole do korupcji i innych afer. W historii piłki nożnej w naszym kraju było sporo dziwnych zdarzeń i różnorodnych skandali, które były wyświetlane przez zagraniczne media.

Kibice, którzy nie mogli oglądać skandaliczne mecze na stadionach, mieli do dyspozycji strony bukmacherskie oferujące transmisje z wydarzeń online. Najnowszy ranking bukmacherów online jest udostępniony na stronie https://polsport.tv/. Poniżej zamieszczamy największe skandali w historii polskiej piłki nożnej. 

Mafia Fryzjera

W 2009 roku był skazany na 3,5 roku więzienia i 320 tysięcy grzywny główny oskarżony w aferze korupcyjnej Ryszard F., który był znany pod pseudonimem Fryzjer. Ryszard to były fryzjer więzienny, który później stał się działaczem piłkarskim i zdobył sławę w czasach pracy w Amice Wronki. Drużynie w ekspresowym tempie udało się przejść do I ligi (obecnie Ekstraklasy). Dlaczego w ekspresowym tempie? Ponieważ awans o 6 klas rozgrywkowych zajął Amice Wronki tylko 4 sezony. Jak się okazało, to był Ryszard F., który przez swoje kontakty doprowadził Amicę z czwartej do pierwszej ligi. Fryzjer był uznany za szefa mafii ustawiającej mecze.

Afera garniturowa

W 2011 trener Franciszek Smuda nie miał łatwo, a to nie tylko z powodu Żewłakowa i Boruca. Wiosną, przed towarzyskim meczem z Litwą, sześciu kadrowiczów chcieli dobrze się pobawić w ekskluzywnym poznańskim hotelu, w którym cena noclegu wówczas wynosiła 900 zł za dobę. Dlatego umilili sobie czas mierzeniem garniturów za pośrednictwem hostess, pomagającym piłkarzom w przymiarkach. Przypominamy, że tylko legalny polski bukmacher może zagwarantować bezpieczne i wygodne obstawianie zakładów na piłkę nożną.

Peszko kontra niemiecki taksówkarz

W 2012 roku Sławomir Peszko, który wówczas grał w miejscowym 1. FC Köln, postanowił zabawić się w Wielkanoc i razem z kolegą z kadry Wasilewskim wybrał się na nocną wycieczkę po Kolonii. Awantura zakończyła się w taksówce interwencją policji. Trzeźwy Wasilewski zapłacił za kurs i wrócił do domu. Natomiast Peszko skończył na izbie wytrzeźwień. Ze względu na to, że nie była to pierwsza awantura z alkoholem trener Smuda nie miał litości. W efekcie Peszko nie brał udział w Euro 2012 i oglądał mecze z pozycji kibica.

Afera biletowa w Dublinie

W marcu 2015 roku Polska grała w Dublinie z Irlandią w eliminacjach Euro 2016, mecz zakończył się remisem 1:1. Kazimierz Greń, szef Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, został przyłapany w okolicach stadionu Aviva na handlu biletami na mecz po zawyżonej cenie. Greń stwierdził, że jest niewinny, jednak Komisja Dyscyplinarna PZPN postanowiła o zdyskwalifikowanie Grenia na 10 lat. Oglądać wydarzenia sportowe można nie tylko na trybunach, ale też w zaciszu domowym dzięki transmisji live, które oferują zakłady bukmacherskie online ranking.

Zatrzymanie Wdowczyka

Kolejna afera korupcyjna wybuchła w 2008 roku i zatrzęsła całą piłkarską Polską. Było to zatrzymanie reprezentanta i trenera Dariusza Wdowczyka, który w sezonie 1999/2000 doprowadził do mistrzostwa Polski Polonię Warszawa. Wdowczyk przyznał się do wręczania łapówek w zamian za korzystne wyniki Korony Kielce, której był trenerem. Wdowczyk dobrowolnie poddał się karze. Po latach wrócił do polskiej piłki, jednak nie na pozycji trenera.

[Artykuł partnera]

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}