BBS przedstawia swoich kandydatów i zmienia logo
BBS Koalicja Samorządowa Ziemi Oławskiej zaprezentowała swojego kandydata na burmistrza Oławy. Tomasz Frischmann będzie ubiegał się o to stanowisko już trzeci raz.
Konferencja prasowa odbyła się 12 lutego w sali konferencyjnej Centrum Turystyki, Kultury i Rekreacji Probus w Oławie. Komitet zaprezentował nowe logo, które ma łączyć tradycję, nowoczesność, młodość, doświadczenie, serce i rozum. BBS stał się koalicją samorządową. Co to oznacza? Podczas konferencji obecny był Wojciech Głogulski wójt Gminy Domaniów oraz Dariusz Koprowski, sekretarz miasta i gminy Jelcz-Laskowice - to między innymi oni dołączyli do koalicji. Hasłem wyborów jest: "Dzieje się przyszłość".
-Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie. My dzisiaj witamy państwa na pierwszej konferencji prasowej komitetu wyborczego wyborców BBS Koalicja Ziemi Oławskiej. Cytat świetnie oddaje to, w co BBS wierzy od lat. Przyszłość trzeba budować, o przyszłości trzeba myśleć już teraz. Trzeba rozmawiać, ale też słuchać. Marzyć, ale jednocześnie bardzo ciężko pracować, na tym wszystkim bardzo zależy naszemu kandydatowi na burmistrza, Tomaszowi Frischmannowi - mówiła Małgorzata Kwaśniewska, prowadząca konferencję.
Jak będzie wyglądała Oława w 2029 roku? O swoich planach, wizji dalszego rozwoju w Oławie i programie wyborczym na kadencję 2024-2029, opowiedział kandydat na burmistrza.
-Chcemy, aby ziemia oławska, powiat oławski, nasze miasto było jeszcze piękniejsze, bardziej przyjazne dla mieszkańców i żeby spełniało oczekiwania nas wszystkich - mówi Tomasz Frischmann. -Nasza 22-letnia praca Bezpartyjnego Bloku Samorządowego pokazuje, że wiemy, jak to zrobić. Pokazuje, że to co mówimy, nie jest obiecanką, tylko realnym programem do realizacji. Jakie są fundamenty tym razem? Podstawowe fundamenty zawierają się w czterech blokach, Pierwszym są mniejsze problemy komunikacyjne. Już rozpoczęliśmy budowę przystanku w naszym mieście, Oława Zachodnia. Czas teraz budować dojazdy i parkuj i jedź, który będzie przy budowanym przystanku, ale także pod wiaduktem przy remontowanym dworcu PKP. Chcemy, aby była większa siatka połączeń komunikacyjnych, nie tylko w naszym mieście, ale na terenie całego powiatu. Czym więcej autobusów, tym lepsza i sprawniejsza komunikacja, to spowoduje mniej korków w naszym mieście. Ścieżki rowerowe, to już jest znamię naszych czasów. Trzeba przesiadać się na rower. I my o to zadbamy, będzie można poruszać się nim po Oławie jeszcze lepiej, chcemy także połączyć miejscowości naszego powiatu ścieżkami pieszo-rowerowymi. Budowa i remonty dróg lokalnych to zawsze budzi uzasadnione oczekiwania, trzeba remontować, zwłaszcza drogi powiatowe. Tyle czasu mówi się o obwodnicy i o mostach. Nareszcie mamy sukces, obwodnica jest wpisana do programu stu obwodnic, więc tylko czas na realizację. A niedługo kończy się pozwolenie na budowę trasy mostowej, tym samym będzie można przystąpić do realizacji tego ważnego zadania.
Drugim fundamentem programu jest zieleń i ekologia. Chodzi o nowe nasadzenia, czystość powietrza, normy emisyjne czy odchodzenie od węgla w Miejskim Zakład Energetyki Cieplnej. Trzecim filarem jest miasto i mieszkańcy. Kandydat chce kontynuować zadania rewitalizacyjne w mieście, chce, aby centrum miasta było wizytówką. W planach jest budowa tężni przy dworcu PKP, zadaszenie sceny w parku, czy zagospodarowanie "piasków". -To temat, który długo się ciągnie w naszym mieście, już przyszedł na to czas. Musimy to zrobić w umiejętny sposób, aby zachować bioróznorodność tego terenu. Chcemy tam stworzyć małe pole namiotowe, miejsce spotkań, czy miejsce, gdzie będą mogły parkować kampery - dodawał Tomasz Frischmann. -To jednak nie wszystko, nasi mieszkańcy mówią nam, że dotychczasowe saunarium jest za małe. My chcemy je rozbudować, aby było o wiele większe, aby można było o różnych porach roku wyjść na zewnątrz.
Do trzeciego filaru zalicza się także budowa boisk przy ulicy Cichej i Bażantowej oraz sztuczna nawierzchnia na stadionie. Na Osiedlu Sobieskiego jest plan budowy centrum edukacyjnego, ma powstać żłobek, przedszkole, szkoła i hala widowiskowo-sportowa. Frischmann chce zwiększyć budownictwo mieszkaniowe i stworzyć start-up dla rozpoczynających przygodę z działalnością gospodarczą.
Czwartym elementem jest bezpieczeństwo. Począwszy od opieki zdrowotnej i wsparcia oławskiego szpitala, systemu monitoringu miasta i powiatu, stworzenia powiatowego systemu awarii, czy zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.
O swoich planach mówili także liderzy danych okręgów. Z Jelcza-Laskowic - Dariusz Koprowski, z Gminy Domaniów - Magdalena Wiżgała, z Gminy Oława - Mirosława Księżopolska.
Pełna relacja z wydarzenia dostępna poniżej: