Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Bezpłatna profilaktyka jelita grubego. Ten test może uratować życie

Dodano: Autor:
Urząd Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice dysponuje testami, które wykrywają zmiany w obrębie jelita grubego. Program rusza od 5 lipca. Jesteś zainteresowany? Odbierz bezpłatny test.

Program mający na celu wykrywanie raka jelita grubego funkcjonuje już w wielu miastach na terenie Dolnego Śląska. 22 czerwca do programu przystąpił kolejny samorząd z terenu powiatu oławskiego, Burmistrz Jelcza- Laskowic Bogdan Szczęśniak i wicemarszałek Marcin Krzyżanowskim podpisali deklarację współpracy. Projekt skierowany jest do osób od 50 do 65 roku życia. Jeżeli w najbliższej rodzinie były przypadki nowotworów jelita grubego wtedy od 40 do 49 i wyżej oraz w przypadku, gdy są zmiany predysponujące do nowotworu jelita grubego, wtedy badanie można wykonać od 20 roku życia.

Program Profilaktyki Raka Jelita Grubego rozpocznie się 5 lipca. W momencie przyjścia do Przychodni Rejonowo- Specjalistycznej w Jelczu- Laskowicach mieszkaniec będzie zobowiązany do wypełnienia ankiety i na jej podstawie otrzyma test do samodzielnego wykonania w domu. -Wykonany test należy złożyć w placówce, z której został pobrany, a po około 14 dniach, w tej samej placówce, na uczestnika będzie czekał gotowy wynik badania- informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. 

Osoby, które trafiają do szpitali z nowotworami jelita grubego, bardzo często znajdują się tam za późno. 70% pacjentów niestety nie nadaje się do leczenia operacyjnego. -Nasz projekt jest właśnie po to, by przesunąć moment wizyty u lekarza na wcześniejsze stadium zaawansowania choroby- dodaje Urząd Marszałkowski. 

-Testy na krew utajoną w kale pozwalają szybko i bezboleśnie wykonać badanie, dzięki któremu zyskujemy informację o ewentualnych zmianach w obrębie jelita grubego. Testy są pierwszym etapem w diagnostyce raka jelita grubego. Jeśli dadzą wynik pozytywny, trafiamy na kolejne badanie, już bardziej precyzyjne, jakim jest kolonoskopia. Dla wielu pacjentów pozytywny wynik testu jest impulsem i motywacją do wykonania tego badania. W przypadku niepokojących zmian pacjent trafia na ścieżkę onkologiczną w Dolnośląskim Centrum Onkologii, zatem ma zagwarantowaną kompleksową opiekę onkologiczną. Lada chwila w programie będzie uczestniczyło 50 samorządów- informuje Wicemarszałek Województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski. 

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (1)

c
cześ
Maseczki pięknie założone :D

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}