Brakowało karetek. Na miejscu pojawiła się straż pożarna i LPR. Kobieta zmarła.

Akcje, Brakowało karetek miejscu pojawiła straż pożarna Kobieta zmarła - zdjęcie, fotografia
olawa24.pl 22/04/2019 12:34

W naszym powiecie wciąż brakuje karetek pogotowia ratunkowego. Przez lata nic z tą sprawą nie zrobiono i najprawdopodobniej tak zostanie, ponieważ w „papierach” wszystko się zgadza. Na 25 tys. mieszkańców powiatu przypada jedna karetka! Tak jest niemal w całym kraju.

Ratownicy często nie dają rady z wyjazdami i muszą korzystać ze wsparcia strażaków lub Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

W Wielką Sobotę po godzinie 22:00 strażacy zostali wezwani do Marcinkowic, gdzie niezwłocznej pomocy potrzebowała kobieta. O tej godzinie powiat obsługują tylko DWIE karetki – jedna w Oławie druga w Jelczu-Laskowicach. Obie były na wyjazdach. Na miejsce skierowano także z Wrocławia śmigłowiec LPR.

Strażacy w oczekiwaniu na lekarzy podjęli akcję reanimacyjną poszkodowanej. Po kilku minutach śmigłowiec wylądował na boisku w pobliskich Lizawicach, a lekarze zostali dowiezieni wozem strażackim na miejsce. Było jednak już za późno. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, do zgonu kobiety doszło kilka godzin wcześniej, przed pojawieniem się służb ratunkowych.

Sytuacja od lat jest mocno niepokojąca. Ilość karetek jest jednak zgodna z wytycznymi "wojewódzkiego planu działania ratownictwa medycznego". Całkiem możliwe, że jest szansa na dodatkową karetkę w naszym powiecie. Konieczne jest jednak zwiększenie liczby zameldowań na terenie miasta i gminy. Wiele osób mieszka w Oławie,a meldunek ma w innym miejscu. Przemeldowanie może spowodować zwiększenie ilości mieszkańców powiatu, a co za tym idzie dodanie kolejnego Zespołu Ratownictwa Medycznego na naszym terenie.

Problemem jest jednak nie tylko ilość karetek. Nieuzasadnione wezwania to częsta przyczyna blokowania Zespołu Ratownictwa Medycznego. Mieszkańcy wzywają karetkę, bo się źle czują, bo boli ich noga, czy mają biegunkę. To tylko nieliczne sytuacje i jedne z setek tysięcy bezpodstawnych wezwań, które powodują „blokowanie” karetki w chwili, gdy ktoś jej naprawdę potrzebuje.

fot. ilustracyjne

Reklama

Brakowało karetek. Na miejscu pojawiła się straż pożarna i LPR. Kobieta zmarła. komentarze opinie

  • gość 2019-04-22 12:54:13

    tak tak najlepiej zwalić wszytko na bezpodstawne wezwania :V nie wierze że ktoś akurat w tym dniu bezpodstawnie wezwał karetkę. To się zdarza fakt ale na pewno nie kilka razy w tygodniu więc niech skończą pieprzyc.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 13:56:40

    Zapraszam na pokład ambulansu to pan / pani przekona jak wyglądają wyjazdy o 3 nad ranem do nadciśnienia od kilkunastu dniu bo leki się skończyły a pacjent nie ma czasu pójść do PÓZ / NSPL...

  • Gość - niezalogowany 2019-04-22 15:22:28

    Dobrze że składek w zusie nie brakuje . Reszta nie jst istotna. Wpłać na czas i nie zalegaj. Chory kraj .

  • gość 2019-04-22 16:28:27

    Przestań Ty pieprzyć. Nieuzasadnione wezwania to około 70 procent wszystkich, więc nie kilka w tygodniu A kilka dziennie.

  • Gośćjelczanin - niezalogowany 2019-04-22 16:45:39

    Ważne że mamy mnóstwo nowych radiwozów.





  • gość 2019-04-22 17:30:16

    Ile dla porównania mamy samochodów policyjnych, oznakowanych i nieoznakowanych ??

  • gość 2019-04-22 22:23:55

    DLA MEGO.. MEZA lekarz pierwszego kontaktu z przchodni Chrobrego ewa-bem ,, ,,, KARETKE---- N I E -------W E Z W A L A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,,,,,,,kiedy zgłosil sie z pieczeniem i silnym bolem w klatce piesiowej ..... odeslala do domu rano mąz juz niezył tak mu pomogła !!!!!! przestrzegam ... LUDZIE OMIJAJCIE TEGO LEKARZA .. k......ę z D A L E K A ....!!!!!!!!!! to jest,,, S T R A SZ N E

  • gość 2019-04-22 22:26:15

    ość 2019-04-22 22:23:55

    DLA MEGO.. MEZA lekarz pierwszego kontaktu z przchodni Chrobrego ewa-bem ,, ,,,........ KARETKE---- N I E -------W E Z W A L A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,,,,,,,kiedy zgłosil sie z pieczeniem i silnym bolem w klatce piesiowej ..... odeslala do domu rano mąz juz niezył tak mu pomogła !!!!!! przestrzegam ... LUDZIE OMIJAJCIE TEGO LEKARZA .. k......ę...... z D A L E K A ....!!!!!!!!!! to jest,,, S T R A SZ N E

  • gość 2019-04-22 22:28:22

    ość 2019-04-22 22:23:55

    DLA MEGO.. MEZA lekarz pierwszego kontaktu z przchodni Chrobrego ewa-bem ,, ,,,........ KARETKE---- N I E -------W E Z W A L A !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,,,,,,,kiedy zgłosil sie z pieczeniem i silnym bolem w klatce piesiowej ..... odeslala do domu rano mąz juz niezył tak mu pomogła !!!!!! przestrzegam ... LUDZIE OMIJAJCIE TEGO LEKARZA .. k......ę...... z D A L E K A ....!!!!!!!!!! to jest,,, S T R A SZ N E

  • Żu żu - niezalogowany 2019-04-23 08:00:53

    Nieuzasadnione wezwania powinny być odpłatne ale nie jak taxi tylko dziesięć razy drożej a wtedy taki pacjent-głupek,który wzywa pogotowie o 3 w nocy bo od kilkunastu dni nie ma leków na nadciśnienie i nie ma czasu pójść do lekarza rodzinnego wolałby jednak zamówić taryfę niż pogotowie.Bo tak nie może być,że dupa boli,głowa boli i dzwoni się po karetkę a zwłaszcza,że w większości domostw jest auto.

  • dobromiła - niezalogowany 2019-04-23 08:23:50

    Zamiast robić bezsensowne zbiórki na sztandar dla policji, proponowałabym zorganizowac zbiórkę na nową karetkę. Mieszkańcy pewnie chętniej wspieraliby taki cel, niż ten kabaret z oławskiej komendy ;)

  • gość 2019-04-23 10:10:47

    Prawda jest taka że bardzo dużo przybyło ludzi do powiatu i tak naprawdę ta liczba karetek jest nie wystarczająca.Co do wezwań nie uzasadnionych to prawda jest ich wiele.

  • ratol - niezalogowany 2019-04-23 11:45:10

    Mój wczorajszy dyżur. 9 wyjazdów z czego 3 wyjazdy, które faktycznie kwalifikowały się dla Ratownictwa Medycznego. Pozostałe już niestety nie. Chcę przypomnieć, że nawet do szpitala czy lekarza można podjechać z rodziną samochodem. Nie trzeba jechać karetką np z bólem brzuch w celu wykonania USG lub badań z krwi.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 12:34:56

    Do dobromiła
    Można kupić i 10 karetek ale to tylko samochody. Auta, które same nie jadą.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-23 22:05:54

    Jest tylko jeden problem i jedyny w szpitalach. Jeśli przyjdziesz sam i się zgłosisz na SOR to czekasz i czekasz bo kazdy ma czas a z karetki to odrazu biorą poza kolejnością stąd tyle wyjazdów. Jakby lekarze w szpitalach byli normalniejsi to było by o wiele lepiej. Jeszcze jedna sprawa. Płaci się ten pierdolony ZUS a tak naprawdę jak coś potrzeba to i tak trzeba prywatnie bo szybciej a na NFZ czekasz jak na poczekalni. Co to za kraj. Ale na zachodzie też nie jest o wiele lepiej. Miałem nieprzyjemne doświadczenie w Anglii i też się naczekalem 3 h w poczekalni i odsyłanie od jednego do drugiego lekarza bo nie każdy ma kompetencje na rentgen itp. lecz wracajac do tematu to pielęgniarki i pielęgniarze mają najgorzej. Muszą przygotować pacjenta i się znać na wszystkim a lekarz na gotowe wchodzi . Można porównać ucznia i profesora. Który uczy jedynie w swoim konkretnym przedmiocie

  • Adaś - niezalogowany 2019-04-24 15:44:07

    Pacjent przywieziony karetką nie jest załatwiany poza kolejnością. To MIT!!! Na każdym SOR-że jest kwalifikowany i czeka w kolejce. Janusze i Grażynki którym wszystko się należy wzywają pogotowie do każdej pierdoły i takie są efekty. Co do składek na ZUS, to za to co płaci mój przedmówca to może sobie kupić prezerwatywy
    w Rossmanie na promocji. Tylko i wyłącznie wprowadzenie opłaty za wezwanie pogotowia nauczy chołotę że wzywać należy w uzasadnionych przypadkach. Inaczej nic nigdy się nie zmieni i będzie więcej ofiar. Pomijam zasadność wysyłania kolegów strażaków którzy podejmują resuscytację kobiety nieżyjącej od kilku godzin.... Mam nadzieję że nie stosowali metody usta - usta....

  • Nie raz wzywalem - niezalogowany 2019-04-27 11:32:36

    Ludzie pierdzielicie. Stopień znieczulenia ludzi pracujących w branży jest okropny. Jak można napisać że niestety nie uzasadnione. Całe szczęście chyba. Wiem że ratownicy często chwalą się co to nie mieli jaka akcja była. Ale do cholery to ludzkie życie nie worek z gównem.
    Trzeba pamiętać że ludzie nie znają się na medycynie i często panikuja. Jak można mówić o tylko nieuzasadnionych wyzwaniach z punktu widzenia kogoś kto się boi.
    Więc 70 proc to przesada. 40 bym się zgodził.
    Więcej karetek, lepsze pieniądze i nie będzie tego pierdolenia i mam nadzieję debili w zespołach ratunkowych.
    A to wszystkich ratowników nigdy w tych branżach nie było wielkiej kasy. To źle.
    Ale po co idziecie do takiej pracy ? Może to kiedyś była wasza pasja A teraz już zostało tylko wypalenie i żal. Tak się dzieje w każdej pracy ale u was szybciej i częściej. Taka charakterystyka. Często wchodzi po prostu stres pourazowy jak u żołnierzy. Ale tego kasą się nie zaleczy.

    Druga sprawa to sor.... to już inny wymiar.

  • filut - niezalogowany 2019-04-27 15:07:14

    Gdyby wszyscy ratownicy zmienili pracę, to następuje paraliż systemu.Juz teraz ten system jest niewydolny i zjebany przez pseudo polityków.SORy ludzie traktują jak przychodnie, bo lekarze rodzinni nie mają numerków.Są pacjenci cwaniacy, którzy wzywają pogotowie kilka razy w miesiącu, bo mordę zaleje alkoholem i wypłucze elektrolity, mając wstawione stenty lub stymulatory.Takie luje, powinni za to zapłacić! Leży potem taki mops rozjebany na sorze jak panisko, a personel służy Panu dogłębnie.Wychodzi naprawiony i nawodniony, by po chwili znowu tankować.Abonament ma podpisany z pogotowiem.Skąd szary człowiek ma wiedzieć, jak wygląda to od środka?.Gdyby zobaczył, przeraziłby się. W Czechach wprowadzono symboliczną opłatę 30zł za przyjazd karetki i społeczeństwo nie protestowało.Ilość wyjazdów karetek zmniejszyła się aż o 50%.Nie ma tragedii, system stał się wydolny, karetka jedzie tam, gdzie jest potrzebna.

  • Gość - niezalogowany 2019-04-30 00:50:13

    Super,brak keretek a Rydzykowi bezdomni rozdają.........

Dodajesz jako: |