Brakuje pieniędzy na odnowę sprzętu i pomieszczeń
Informację na temat funkcjonowania Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej przedstawił dyrektor ZOZ Andrzej Dronsejko
- Szpital w roku 2014 udzielał takich samych świadczeń jak w roku poprzednim nie wprowadzając nowych specjalności. W okresie od stycznia do grudnia przynależność do przychodni lekarza rodzinnego zadeklarowało blisko 750 osób. To ważna informacja. W tej chwili mamy prawie 4000 pacjentów zadeklarowanych w przychodni ? mówił dyrektor Dronsejko. W ciągu roku dało to prawie 20 000 porad udzielonych pacjentom. Ponad 12,5 tys. porad lekarskich oraz ponad 10 tys. świadczeń pielęgniarskich udzielono w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Oławie i Jelczu-Laskowicach, z czego 25-30% udzielił jelczański gabinet. W opinii dyrektora rozdzielenie obowiązków w obu miastach jest jeszcze nierównomierne. Wiele osób korzysta z opieki w szpitalu w Oławie, chociażby ze względu na możliwość wykonania zdjęć rentgenowskich, czy większej ilości specjalistów. - W okresach wzmożonej zachorowalności ilość pacjentów zgłaszających się do gabinetów nocnych, z przyczyn takich jak niedostanie się do swojego lekarza rodzinnego w najgorszych momentach sięgała liczby 120 osób. Jak łatwo zauważyć przyjęcie przez lekarza takiej liczby osób w ciągu 24-godzinnego dyżuru to duże wyzwanie i tak nie powinno być ? zaznaczył dyrektor. W jego opinii wpływ ma na to nierównomierne rozłożenie pacjentów w Jelczu-Laskowicach i w Oławie.
We wszystkie dni pracujące czynne są poradnie: chirurgii ogólnej, okulistyczna, laryngologiczna, neurologiczna i ginekologiczna. Pozostałych 13 poradni funkcjonowało dwa lub trzy razy w tygodniu. Łącznie w ubiegłym roku udzielono blisko 60 tys. porad spośród, których najwięcej ? 11 526 na chirurgii ogólnej. Oddziały szpitalne z oddziałem ratunkowym przyjęły 23 564 pacjentów. O 80 spadła natomiast liczba nowororodków - w oławskim szpitalu przyszło na świat 961 niemowląt. Mimo spadku, w opinii dyrektora, szpital wciąż jest stawiany w czołówce szpitali powiatowych pod względem ilości porodów. Oławski ZOZ osiągnął przychody wysokości blisko 35,5 mln zł. Wynik działalności podstawowej skończył się jednak stratą w wysokości 1 456 011,18zł. Jak twierdzi dyrektor Dronsejko roczna amortyzacja szpitala równoważy tą stratę, lecz przy spłacanych kredytach nie jest w stanie zabezpieczyć pieniędzy na odnowę pomieszczeń czy wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności. Część zadłużenia wynika również z zabezpieczenia środków niewypłaconych firmom o niepewnym statusie finansowym. Jako duży problem dyrektor określił również uregulowanie należności w stosunku do szpitala od osób nieubezpieczonych o niskim statusie społecznym takich jak bezdomni. Nie jest to niemożliwe, ale skuteczne ściągnięcie należności przesuwa się w czasie. W 2014 roku do szpitala zakupiono aparaturę medyczną, sprzęt komputerowy z oprogramowaniem i licencjami oraz rozpoczęto modernizację sieci wodociągowej. Zakupy zostały sfinansowane za kwotę 672 001,25 zł z dotacji Starostwa Powiatowego w Oławie.
[ML]