Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Fentanyl, czym jest i co grozi po jego spożyciu?

Dodano: Autor: Redakcja
autor zdjęć: policja Oława

Przyjmowanie fentanylu w nieuzasadnionych medycznie przypadkach może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu!

Czym jest fentanyl i do czego jest używany? -Jest to produkt leczniczy dostępnym w Polsce od lat, wydawanym w aptekach wyłącznie na receptę! To bardzo silny lek przeciwbólowy z grupy opioidów należący do tej samej grupy, co morfina i oksykodon, ale działa sto razy silniej niż morfina, stosowany m.in. przez pacjentów onkologicznych. Fentanyl ma też silne działanie odurzające, narkotyczne, dlatego wydawany jest wyłącznie z przepisu lekarza. Na polskim rynku nie ma praktycznie silniejszego leku przeciwbólowego!

Policja apeluje o ostrożność! - Po Internecie krąży przerażające nagranie z Poznania, na którym dwaj mężczyźni słaniają się na nogach. Zachowują się jak „żywe zombie”, co jest objawem zażywania fentanylu. Przyjmowanie fentanylu w nieuzasadnionych medycznie przypadkach może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci, gdyż wpływa on bardzo silnie m.in. na układ oddechowy. Jego przedawkowanie może spowodować, że osoba się udusi! Najgroźniejszym objawem jest tzw. depresja ośrodka oddechowego, zatrzymanie oddechu i usztywnienie klatki piersiowej oraz hipotonia, czyli niedociśnienie i zaburzenia rytmu serca. Charakterystycznym objawem zażycia opioidu jest zwężenie źrenic. Warto podkreślić, że w Polsce nie stwierdzono dotychczas przypadków wytwarzania fentanylu. Nie skonfiskowano również prekursorów wykorzystywanych do jego produkcji. Fentanyl i jego pochodne, zabezpieczane przez Policję, występują w różnych postaciach m.in. w kryształach i proszkach. Fentanyl jest także składnikiem recepturowanych leków przeciwbólowych w formie plastrów czy ampułek do wstrzykiwań.

Na terenie powiatu oławskiego nie ujawniono przypadków posiadania fentanylu i jego pochodnych, a także policjanci nie podejmowali interwencji dotyczących osób znajdujących się po zażyciu fentanylu.

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (1)

O
Oławianin
Oby tylko u nas żaden policjant nie miał problemów z "Grzegorzem Florydom" który się przekręci w trakcie zatrzymania. Tak jak to miało miejsce kilka lat temu w USA.

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}