Kolejny krok w sprawie szkoly specjalnej
Procedury dotyczące budowy Powiatowego Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie dobiegają końca. Podczas spotkania, które miało miejsce pod koniec marca wszystkie samorządy, przedstawiły swoje uwagi dotyczące projektu umowy.
Umowy zostały podpisane z przedstawicielami samorządu miasta i gminy Jelcz-Laskowice w sprawie przekazania dotacji, z samorządem gminy Domaniów oraz z gminą wiejską Oława. Miasto Oława, które w 50% ma realizować projekt jeszcze umowy nie podpisało. Radni tłumaczą, że zależy im na poważnym porozumieniu z miastem. - Domyślam się, że kwota, która się pojawiła jeżeli chodzi o Miasto Oława wydaje się za wysoka. Burmistrz ma wątpliwości co do funkcjonowania szkoły. - mówił na marcowej sesji Rady Powiatu Zdzisław Brezdeń. Komplet podpisanych umów, gwarantuje środki na inwestycję oraz umożliwi przeprowadzenie postępowania przetargowego i wyłonienie wykonawcy zadania.
Ewa Szczepanik sekretarz miasta tłumaczyła, że starostwo jako inwestor z nikim nie konsultowało swojej decyzji o wybudowaniu budynku pasywnego. W porozumieniu, które było podpisane przez burmistrza oraz starostę mowa była o koszcie inwestycji 13,600 mln zł jednak koszty wzrosły do 19,800 mln zł. Miasto ma nadal porozumienie na tą mniejszą kwotę a burmistrz czeka na pismo o aneksie do porozumienia. - Wszyscy od miesięcy wiedzieli, że inwestycja, którą zaplanowaliśmy będzie miała taki charakter. A w porozumieniu było wyraźnie zapisane, że w związku z aktualizacją dokumentacji kwota może ulec zmianie. Dla mnie, dla burmistrza oraz dla samorządowców ważny jest cel tej szkoły i mam nadzieję, że dojdzie do porozumienia, tłumaczy starosta.
Placówka będzie służyła dzieciom i dorosłym z powiatu oławskiego, dotkniętym dysfunkcjami psychofizycznymi. Swoim zakresem obejmie szereg oddziaływań natury pedagogicznej i społecznej, których celem jest przywrócenie osobie niepełnosprawnej możliwości funkcjonowania w społeczeństwie. Ma to być jeden z pierwszych w kraju budynków użyteczności publicznej, zaprojektowanych w tej technologii. Od 2020 roku wszystkie takie obiekty na terenie Unii Europejskiej będą musiały powstawać w technologii zeroemisyjnej.
Placówka oświatowo-opiekuńczą ma powstać do końca 2016 roku. Przy ulicy Iwaszkiewicza, obok Szkoły Podstawowej nr 8. Przy Centrum powstanie sala gimnastyczna, a przyległy teren będzie kompleksowo zagospodarowany.