Magia słowiańskich tradycji połączyła mieszkańców Bystrzycy [ZDJĘCIA]
Ponad 70 mieszkańców Bystrzycy uczestniczyło w międzypokoleniowej Nocy Świętojańskiej, podczas której nie zabrakło dawnych słowiańskich obrzędów, puszczania wianków i wspólnej zabawy przy ognisku.
W minioną sobotę, 20 czerwca, Bystrzyca zatętniła duchem dawnych, słowiańskich obrzędów. Wszystko to za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich, które w ramach projektu „Tradycje Aktywizują Bystrzycę” zorganizowało wyjątkową, międzypokoleniową Noc Świętojańską. Wydarzenie przyciągnęło ponad 70 mieszkańców sołectwa udowadniając, że wspólne korzenie potrafią pięknie łączyć pokolenia.
Uroczystość rozpoczęła się od głębokiego i symbolicznego gestu rozniecenia świętojańskiego ognia. W jego ciepłym blasku uczestnicy zostali zaproszeni do wyjątkowej refleksji. Każdy mógł zapisać na małych kartkach swoje lęki, obawy oraz wszystko to, od czego pragnie się uwolnić i co chce zostawić za sobą. Chwilę później zapisane skrawki papieru spłonęły w ogniu ogniska, zabierając ze sobą troski i symbolicznie otwierając przestrzeń na nowe, lepsze jutro.
Kolejnym elementem święta było wspólne tworzenie Drzewa Życzeń i Marzeń. Przygotowana wcześniej, młoda brzózka została wspólnie przyozdobiona przez starszych i młodszych mieszkańców. Zawisły na niej najskrytsze pragnienia i marzenia uczestników, tworząc niezwykle barwną opowieść o lokalnych nadziejach oraz stanowiąc symboliczny pomost łączący teraźniejszość z przyszłością.
Prawdziwym punktem kulminacyjnym tego magicznego wieczoru stał się jednak tradycyjny rytuał odnowy nad brzegiem Smortawy. W świetle zmierzchu, ramię w ramię, młodzież, dorośli oraz seniorzy przenieśli się nad rzekę, by zgodnie z prastarym zwyczajem brodzić w wodzie oraz puścić własnoręcznie uplecione dzień wcześniej wianki. Przywołano w ten sposób dawne wierzenia nocy Kupały mówiące o tym, że kto w tę jedyną noc zanurzy się w wodzie, tego marzenia zostaną spełnione.
Radosny nastrój świętowania dopełniły wspólne tańce w kole wokół ogniska. Tradycyjne i folkowe utwory w aranżacji zespołu muzycznego porwały do wspólnej zabawy absolutnie każdego, a uśmiechy nie schodziły z twarzy zgromadzonych.
Sobotnia Noc Świętojańska pokazała, jak wielka siła drzemie w lokalnej społeczności i jak pięknie można kultywować tradycje przodków, nadając im nowoczesny, integracyjny wymiar. KGW Bystrzyca już teraz zapraszają na kolejne odsłony projektu, które powrócą do sołectwa już tej jesieni.
Projekt finansowany ze środków budżetowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Sołectwo uczestniczy w inicjatywie Odnowy Wsi Dolnośląskiej.