Reklama
Logo - Olawa24.pl
{{ report.show === 1 ? 'Zgłoś sprawę' : 'Kontakt z redakcją' }}
{{ report.success }}
{{ error.report.data.name }}
{{ error.report.data.email }}
{{ error.report.data.body }}
{{ error.report.data.rule }}

Maximilian Kryk kończy drugą książkę. Jak to wszystko się zaczęło?

Dodano: Autor:
Pierwszy thriller oławianina jest już na półkach księgarni. Skąd twórca czerpie inspiracje na fabułę? Jak przebiega proces pisania oraz jakich pisarzy ceni najbardziej?

23 kwietnia na rynku pojawił się thriller pt. "Sine umbra", którego autorem jest Maximilian Kryk z Oławy. Zapytaliśmy twórcę książki, jak to się stało, że został  pisarzem. - Tak naprawdę nie uważam się za pisarza. Po prostu lubię pisać: początkowo nawet nie zamierzałem wydawać "Sine umbra"-pisałem oczywiście dla wyimaginowanego czytelnika, ale traktowałem pisanie jako ćwiczenie dyscypliny i kreatywności i stały element codziennej rutyny. Wydanie książki nie zmieniło praktycznie nic w moim życiu; to tylko realizacja jednego z celów, która oznacza, że pora iść po następne. Odpowiadając na pytanie: po napisaniu powieści wysłałem próbkę tekstu do wybranych wydawnictw i przyjąłem ofertę jednego z nich. Parę miesięcy później w dniu otwarcia galerii znalazłem w empiku na półce swoją książkę i chyba od tego momentu można by mnie nazwać pisarzem. 

"Sine umbra" to książka debiutancka młodego artysty, poprzednia powieść historyczna i pierwszy tom cyklu fantastycznego - trafiły do szuflady. Pomysł na fabułę thrillera pojawił się przypadkowo. -Zalążek pomysłu stanowił pewien artykuł prasowy, na który natrafiłem kilka lat temu, o sportowcu, który wyrwał uliczny hydrant i atakował samochody, krzycząc o zbliżającej się apokalipsie i o demonach. Pomyślałem wtedy, że może ciekawie byłoby napisać coś łączącego wątek szaleństwa z motywem religijnym. Właściwy szkic powstawał bardzo szybko: zadawałem sobie po prostu pytania: jeśli demony by istniały, to jak dostosowałyby się do dzisiejszych czasów? Jak postrzega świat człowiek z zaburzeniami? Jak będzie wyglądała rzeczywistość, jeśli nałożymy na nią określony filtr i dodamy drugie dno?

Na pytanie, czy "Sina Umbra" jest w jakiś sposób związana z Oławą, musi odpowiedzieć sobie czytelnik, zagłębiając się w treść thrillera. Proces pisania książki Maximilian rozpoczyna od stworzenia szkicu fabularnego.  -Tworzę jak najbardziej szczegółowy plan, życiorys i portret psychologiczny każdego bohatera, rozpisuję, co ma się znaleźć w każdej scenie, łączę wątki, a dopiero po wyznaczeniu ram zaczynam uzupełniać luki. W tworzeniu książki oławianinowi pomaga umiejętność obserwacji, dyscyplina, wytrwałość, emocjonalne oddzielenie tego, co się pisze, od siebie, i upór osła. Trzeba czasem coś wykreślić - niekiedy to jedno zdanie, czasem kilka stron... A czasem kilkadziesiąt. Mi zdarzyło się nawet kilkaset. Z najlepszego pomysłu nie będzie nic, jeśli nie zostanie zrealizowany, co sprowadza się do zadaniowego potraktowania tematu i potraktowania tego jak pracę. Niezależnie od obecności weny czy motywacji trzeba po prostu usiąść i pisać. 

Jakich pisarzy oławianin ceni najbardziej? - Ograniczając się do prozy, szczególnym sentymentem darzę chyba Sienkiewicza. "Trylogię", "Krzyżaków" i "Quo vadis" pochłonąłem w jednym kawałku. Podobnie Josepha Conrada, jeśli zaliczymy go do polskich pisarzy. Lubię Stefana Grabińskiego, mało znanego polskiego twórcę literatury grozy. Ze współczesnych pisarzy ciężko mi się ograniczyć do kilku nazwisk i są to sylwetki, które bardziej cenię za konkretne dzieła niż za całokształt twórczości... Odnosząc się do twórców żyjących i nieżyjących, nie powiedziałbym też, że są pisarze, których jakoś szczególnie cenię czy są dla mnie autorytetami. Spędziłem dobrze czas przy opowiadanych przez nich historiach - i tyle. Maximilian pracuje nad kolejną książką, która jest już prawie skończona. -Zastanowię się jeszcze, czy zdecyduję się na wydanie, ale traktuję ją jako znacznie większe wyzwanie niż "Sine umbra".

Zgłoś naruszenie
{{ error.violation.name }}
{{ error.violation.email }}
{{ error.violation.body }}
{{ violation.success }}

Komentarze (0)

Dodaj komentarz:

{{ error.comment.author }}
{{ error.comment.body }}
{{ error.comment.rules }}
{{ comment.success }}